Կայացել է ԱՀ ԱԺ արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը
25 ապրիլի 2022
Ապրիլի 25-ին հրավիրվել է ԱՀ ԱԺ արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստ, որը վարում էր հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Կասյանը:
Քննարկվել է «Ջրային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Այն ներկայացրել է ԱՀ ջրային կոմիտեի նախագահ Գեորգի Հայրիյանը:
Նախատեսվող փոփոխությունները և լրացումը ջրային կոմիտեին հնարավորություն կտան իրականացնել ջրամատակարարման և ջրահեռացման կազմակերպումը, ջրային համակարգերի կառավարումը, դրանց անվտանգության ապահովումը և պահպանությունը, ինչպես նաև՝ ավարտին հասցնել Արցախի Հանրապետության տարածքում իրականացվող ջրային համակարգերի կառուցման, վերակառուցման, վերանորոգման աշխատանքները։
Օրենքի նախագծի ընդունումը հնարավորություն կտա ի հայտ բերել ջրային համակարգերի կառավարման ոլորտում առկա խնդիրները և ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցներ այդ խնդիրները վերացնելու համար, ինչպես նաև՝ երկարաձգել օրենսգրքի անցումային դրույթներով սահմանված ջրային համակարգերի օգտագործման թույլտվության ժամկետը։
Նախատեսվում է հաշվետվությունների նոր ընթացակարգ ու ռեգիստրի վարում:
Պատասխանելով հանձնաժողովի անդամների հարցերին՝ ջրային կոմիտեի նախագահը տեղեկություն հաղորդեց Ստեփանակերտի ջրամատակարարմանն ուղղված միջոցառումների մասին, անդրադարձավ գյուղական համայնքների ջրամատակարարման խնդրին:
ԱԺ արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի մշտական հանձնաժողովը հավանություն տվեց նախագծին: Այն կներկայացվի խորհրդարանի հերթական նիստի քննարկմանը։

Состоялось очередное заседание постоянной комиссии НС по вопросам производства и производственных инфраструктур
25 апреля 2022
25-го апреля состоялось заседание постоянной комиссии НС по вопросам производства и производственных инфраструктур, которое вёл председатель комиссии Владимир Касян.
В ходе заседания был обсуждён проект закона "О внесении изменений и дополнения в Водный кодекс", представленный председателем Водного комитета Республики Арцах Георгием Айрияном.
Согласно предлагаемым поправкам, Водному комитету будет предоставлена возможность осуществлять организацию водоснабжения и водоотведения, управление водными системами, обеспечение безопасности и охрану водных ресурсов, а также завершить осуществляемые в республике работы по строительству, реконструкции и ремонтированию водных систем.
Принятие законопроекта позволит выявить проблемы, имеющиеся в сфере управления водными системами, предпринять необходимые меры для их ликвидации, а также продлить срок разрешения на использование водных систем, установленное переходными положениями кодекса.
Планируется введение новой процедуры отчетов и ведение регистра.
Глава Водного комитета сообщил сведения относительно мероприятий по развитию сети водоснабжения Степанакерта и сельских общин.
Профильная комиссия вынесла положительное заключение по проекту. Вопрос будет представлен на обсуждение в ходе предстоящего очередного заседания.