Այսօր ողջ առաջադեմ մարդկությունը, աշխարհասփյուռ հայությունը ոգեկոչում և խնկարկում են Մեծ եղեռնի զոհերի հիշատակը: Ապրիլի 24-ը խորհրդանշում է ոչ միայն մեր ժողովրդին բաժին հասած դաժան ճակատագիրը, այլև վերընձյուղվելու, հարատևելու ու զարգանալու միայն իրեն հատուկ աստվածային շնորհը:
Ցեղասպանությունից հետո մեր ժողովուրդն իր մեջ ուժ է գտել կերտելու իր նվիրյալ որդիների երազած պետականությունը։ Ու չնայած բազմաթիվ ու բազմաբնույթ մարտահրավերներին ու դժվարություններին՝ այսօր նրա դրոշը փողփողում է բազմաթիվ երկրներում գործող դեսպանատների վրա:
Հայության վերածնունդն ու հաղթարշավը 20-րդ դարավերջին երկնել է Արցախի Հանրապետությունը: Արդեն ավելի քան երեք տասնամյակ է, ինչ մեր հերոսական ժողովուրդն իր պետականությունն է կերտում։
Պաշտոնական Թուրքիայի ժխտողական կեցվածքը և թշնամական վերաբերմունքի շարունակությունն էին թերևս Ադրբեջանի սանձազերծած արցախյան 3 պատերազմները։
Խոնարհվում ենք հայրենիքի պաշտպանության համար նահատակված հայորդիների անմահ հիշատակի առջև։
Այսօր ժամանակը նոր մարտահրավեր է առաջ քաշել, և մենք այլ ելք չունենք, եթե ոչ՝ լինել առավելագույնս միասնական, կենսունակ ու հայրենապաշտ, քան երբևէ:
Մենք շատ դժվարություններ ենք տեսել ու հաղթահարել պատվով։ Համոզված եմ, որ կհաղթահարենք նաև այս մեկը: Եվ օրվա խորհուրդը մեզ մի բան կարող է հուշել՝ համայն հայության միասնականությամբ միայն կարող ենք կանխել նոր ցեղասպանությունն Արցախում:
Հայոց Մեծ եղեռնի 107-րդ տարելիցին նվիրված երթը պետք է ընկալվի որպես երթ վերածնված ժողովրդի, որ չի մոռացել, թե ինչ է թողել ետևում, բայց վստահությամբ նայում է առաջ:

Сегодня все передовое человечество, рассеянное по всему свету армянство взывает к памяти и воздает дань уважения жертвам Геноцида армян. Эта дата символизирует не только жестокую участь, выпавшую на долю нашего народа, но и присущий ему божественный дар возрождаться, жить и развиваться!
После пережитого Геноцида наш народ нашел в себе силы для создания государственности, о которой мечтали верные сыны армянского народа. И несмотря на множество разнообразных вызовов и трудностей, сегодня армянский флаг развевается на зданиях посольств во многих странах.
В конце 20-го столетия возрождение и триумфальное шествие армянства ознаменовалось созданием Республики Арцах. И вот уже свыше трех десятилетий героический арцахский народ создает свою государственность.
Развязанные Азербайджаном три арцахские войны стали следствием политики неприятия и враждебного отношения со стороны официальной Турции.
Мы преклоняемся перед вечной памятью защитников Родины.
Сегодняшний день предъявляет новые вызовы, и у нас нет иного выбора, кроме как быть максимально сплоченными, стойкими и преданными отечеству.
Мы прошли через многие тернии и с честью преодолели их. Уверен, что мы преодолеем и нынешние испытания. И смысл этой даты в том, что лишь единением всего армянского народа мы можем предотвратить новый геноцид армян Арцаха.
Ежегодное шествие, приуроченное к 107-й годовщине Геноцида армян должно восприниматься как шествие возрожденного народа, который, не забывая свое трагическое прошлое, уверенными шагами двигается вперед.