Արցախի Հանրապետության ներկայիս իրավա-քաղաքական կարգավիճակը ձևավորվել է համաժողովրդական կամքի արտահայտությամբ՝ երեք հանրաքվեների, դրանց արդյունքում ընդունված Սահմանադրության ազդեցությամբ և հայության բոլոր հատվածների միջև նախընթաց տարիներին հաստատված համազգային համաձայնության ճանապարհով։
Արցախահայությունը քաջ գիտակցում է խաղաղության գինը: Արցախի պետականությունը և պատմական հայրենիքում ազատ ու անկախ ապրելու իրավունքը բացարձակ արժեքներ են, և դրանցից անգամ պատերազմի սպառնալիքը չի կարող մեզ հետ պահել:
Հայաստան-Ադրբեջան «խաղաղության» օրակարգով՝ Արցախը Ադրբեջանին բռնակցելու ցանկացած բանակցային գործընթաց ինքնին, ինչպես նաև դրանից բխող փաստաթղթի ստորագրումը, տապալում է ոչ միայն Արցախի պետականությունը, այլև արցախահայության` իր պատմական հայրենիքում ապրելու անքակտելի իրավունքը:
Պահանջում ենք, որ Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունները հրաժարվեն իրենց ներկայիս աղետալի դիրքորոշումից և առաջնորդվեն բացառապես այս արժեքներով: Ոչ մի իշխանություն իրավունք չունի «խաղաղության» պատրվակով Արցախի համար անընդունելի կարգավիճակի, ինչպես նաև՝ միջազգայնորեն ճանաչված ինքնորոշման իրավունքի բանակցային նշաձողն իջեցնելու:

The current legal and political status of the Republic of Artsakh has been formed through the expression of the will of the people in three referendums, adoption of the Constitution based on their results, and a nationwide consensus reached among the Armenians in previous years.
The Armenians of Artsakh are well aware of the price of peace. The statehood of Artsakh, the right to live freely and independently in its historical homeland are absolute values, and even the threat of war cannot force us to renounce them.
Any negotiation process between Armenia and Azerbaijan within the "peace" agenda, which presupposes the forcible incorporation of Artsakh into Azerbaijan, as well as the signing of a document resulting from it, undermines not only the statehood of Artsakh, but also violates the inalienable right of the Armenians of Artsakh to live in their historical homeland.
We demand that the authorities of the Republic of Armenia abandon the current catastrophic position and be guided exclusively by these values. No government has the right to agree in the negotiation process to lower the bar on the status; unacceptable for Artsakh, as well as on the internationally recognized right to self-determination under the pretext of "peace".