Ապրիլի 14-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը Արթուր Թովմասյանի նախագահությամբ հրավիրել է արտահերթ նիստ։
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքի 37-րդ հոդվածի պահանջներին համապատասխան՝ 2022 թվականի ապրիլի 13-ին Ազգային ժողովի պատգամավորների կողմից Ազգային ժողով է ներկայացվել պաշտոնական գրություն՝ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ գումարելու նախաձեռնությամբ։
Առաջարկվել է 2022թ ապրիլի 14-ին՝ ժամը 19։00-ին, գումարել ԱՀ ԱԺ արտահերթ նիստ՝ օրակարգում ընդգրկելով Ազգային ժողովի հայտարարությունը։
Խորհրդարանականները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են արցախյան 3 պատերազմներում, Հայաստանի սահմանամերձ բնակավայրերում և 2022թ․ մարտի վերջին Քարագլխի համար պայքարում նահատակված հայորդիների անմար հիշատակը, ապա անցել օրակարգային հարցի քննարկմանը:
Հայտարարության տեքստը ներկայացրել է ԱՀ ԱԺ պատգամավոր Արթուր Մոսիյանը։ Հարցը քննարկվել էր խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նիստում և 4 կողմ ձայնով արժանացել հանձնաժողովի դրական եզրակացությանը։
Մտքերի փոխանակությամբ հանդես են եկել պատգամավորներ Վահրամ Բալայանը, Գագիկ Բաղունցը, Դավիթ Իշխանյանը, Մետաքսե Հակոբյանը, Գեղամ Ստեփանյանը, Դավիթ Մելքումյանը, Արթուր Հարությունյանը, իսկ եզրափակիչ ելույթներով՝ ԱՀ արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը և «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն» խմբակցության ղեկավար Արթուր Մոսիյանը։

14-го апреля под председательством Артура Товмасяна состоялось внеочередное заседание Национального собрания Республики Арцах.
Согласно требованиям статьи 37-ой закона "Регламент Национального собрания", 13-го апреля 2022 года от имени депутатов парламента в Национальное собрание было представлено официальное письмо с инициативой созвать внеочередное заседание НС.
Было предложено 14-го апреля 2022 года в 19:00 созвать внеочередное заседание НС Республики Арцах, в повестку которого будет включено заявление Национального собрания.
В начале заседания парламентарии почтили минутой молчания память воинов, погибших в трех Арцахских войнах, приграничных населённых пунктах Армении и в ходе недавних боев за высоту Караглух.
Текст заявления зачитал депутат НС Республики Арцах Артур Мосиян. Постоянная комиссия НС по внешним сношениям соотношением голосов 4 "за" вынесла положительное заключение относительно проекта.
В ходе обмена мнениями выступили депутаты Ваграм Балаян, Гагик Багунц, Давид Ишханян, Метаксе Акопян, Гегам Степанян, Давид Мелкумян, Артур Арутюнян, а с заключительным словом выступили министр иностранных дел Республики Арцах Давид Бабаян и руководитель фракции «Армянская революционная федерация "Дашнакцутюн"» Артур Мосиян.
В завершение 31 депутат, присутствующий на заседании, единогласно проголосовал за принятие заявления.