ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահն ու խորհրդարանականները հարգանքի տուրք են մատուցել Արթուր Մկրտչյանի հիշատակին
Ապրիլի 14-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավորներն այցելել են Ստեփանակերտի հուշահամալիր և ծաղիկներ խոնարհել Արցախի պետական-քաղաքական գործիչ, ԼՂՀ Գերագույն խորհրդի առաջին նախագահ Արթուր Մկրտչյանի շիրիմին:
30 տարի առաջ այս օրը ընդհատվեց արցախյան շարժման և ազատամարտի նվիրյալի կյանքը։
«Թող ոչ մեկի մտքով չանցնի, թե Ղարաբաղում հայ չապրելով` Ղարաբաղը կարող է Հայաստանի մաս դառնալ: Հողը նրանն է, ով այդ հողի վրա ապրում և պաշտպանում է այն»,- այսօր, առավել քան երբևէ պահանջված ու արդիական է Արթուր Մկրտչյանի այս համոզմունքը:
Արթուր Մկրտչյանն Արցախը ղեկավարել է ընդամենը 97 օր, սակայն իր քաղաքական ու մարդկային բացառիկ հատկանիշների շնորհիվ նա անջնջելի հետք է թողել Արցախի նորագույն պատմության մեջ:

Председатель НС Республики Арцах и парламентарии почтили память Артура Мкртчяна
14-го апреля депутаты Национального собрания Республики Арцах посетили Степанакертский мемориальный комплекс и возложили цветы к могиле государственного и политического деятеля, первого председателя Верховного совета НКР Артура Мкртчяна.
Сегодня исполняется 30-летняя годовщина смерти преданного Арцахскому движению и идеям национально-освободительной борьбы человека.
«Пусть никому и в голову не приходит мысль о том, что Карабах может стать частью Армении, если там не будут жить армяне. Земля принадлежит тому, кто на ней живет и защищает», – повторял Артур Мкртчян.
Артур Мкртчян занимал должность первого председателя Верховного совета НКР всего 97 дней, однако благодаря своим уникальным политическим и человеческим качествам он оставил неизгладимый след в новейшей истории Арцаха.