ԱՀ Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հանձնաժողովը կազմակերպել է քննարկում
12 ապրիլի 2022
Ապրիլի 12-ին Արցախի Հանրապետության   Ազգային ժողովում կազմակերպվել է լրացուցիչ քննարկում՝ ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարության՝ հանրապետության դպրոցների 9-րդ դասարանի ավարտական քննությունների անցկացման հրահանգը վերանայելու հարցով, որի վերաբերյալ ստացվել էր մի խումբ ծնողների կոլեկտիվ դիմում։
Քննարկմանը մասնակցում էին  Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը, պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը, ԿԳՄՍ նախարար Անահիտ Հակոբյանը , փոխնախարար Միքայել Համբարձումյանը և Ազգային ժողովի  գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հանձնաժողովի նախագահ Արամ Հարությունյանը։
Նախ՝ կարևորվել է խորհրդարանը որպես քննարկումների հարթակ օգտագործելու ձևաչափը և  հանրային հնչեղություն ունեցող հարցերի շուրջ քննարկումների անցկացումը։ Ապա՝ անդրադառնալով հարցի քննարկմանը՝ նախարար Անահիտ Հակոբյանը հայտնել է, որ նախարարությունը նպատակահարմար չի գտնում չեղարկել 9-րդ դասարանի ավարտական քննությունները։
Գործադիրի ներկայացուցիչները տեղեկացրել են, որ մշակվել են համապատասխան մեխանիզմեր՝ ուստարվա ընթացքում դասապրոցեսի խաթարման հետևանքով ծագած կրթական խնդիրներին լուծում տալու համար։ Միաժամանակ վստահեցրել  են, որ, ըստ անհրաժեշտության, կայացվելու են լրացուցիչ որոշումներ, իսկ աշակերտների համար ստեղծվելու են բոլոր հնարավոր նպաստավոր պայմանները քննություններին հավուր պատշաճի պատրաստվելու նպատակով։

April 12, an additional discussion based on the collective statement received from a group of parents, was organized in Artsakh National Assembly on the revision of the instructions of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Artsakh on holding the 9th grade final exams in the schools of the republic.
President of the National Assembly Artur Tovmasyan, the State Minister Artak Beglaryan, the Minister of Education, Science, Culture and Sports Anahit Hakobyan, the Deputy Minister Mikael Hambardzumyan, the Chairman of the Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sports of the National Assembly Aram Harutyunyan took part at the discussion.
First, the use of the parliament as a platform for holding discussions of the issues of public concern has been highlighted. Then, referring to the discussion of the issue, Minister Anahit Hakobyan stated, that the ministry does not consider it expedient to cancel the 9th grade final exams.
Representatives of the executive informed that appropriate mechanisms have been developed to solve educational problems caused due to disruption of the teaching process during the academic year.