ԱՀ Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հանձնաժողովը կազմակերպել է քննարկում
12 ապրիլի 2022
Ապրիլի 12-ին Արցախի Հանրապետության   Ազգային ժողովում կազմակերպվել է լրացուցիչ քննարկում՝ ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարության՝ հանրապետության դպրոցների 9-րդ դասարանի ավարտական քննությունների անցկացման հրահանգը վերանայելու հարցով, որի վերաբերյալ ստացվել էր մի խումբ ծնողների կոլեկտիվ դիմում։
Քննարկմանը մասնակցում էին  Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը, պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը, ԿԳՄՍ նախարար Անահիտ Հակոբյանը , փոխնախարար Միքայել Համբարձումյանը և Ազգային ժողովի  գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հանձնաժողովի նախագահ Արամ Հարությունյանը։
Նախ՝ կարևորվել է խորհրդարանը որպես քննարկումների հարթակ օգտագործելու ձևաչափը և  հանրային հնչեղություն ունեցող հարցերի շուրջ քննարկումների անցկացումը։ Ապա՝ անդրադառնալով հարցի քննարկմանը՝ նախարար Անահիտ Հակոբյանը հայտնել է, որ նախարարությունը նպատակահարմար չի գտնում չեղարկել 9-րդ դասարանի ավարտական քննությունները։
Գործադիրի ներկայացուցիչները տեղեկացրել են, որ մշակվել են համապատասխան մեխանիզմեր՝ ուստարվա ընթացքում դասապրոցեսի խաթարման հետևանքով ծագած կրթական խնդիրներին լուծում տալու համար։ Միաժամանակ վստահեցրել  են, որ, ըստ անհրաժեշտության, կայացվելու են լրացուցիչ որոշումներ, իսկ աշակերտների համար ստեղծվելու են բոլոր հնարավոր նպաստավոր պայմանները քննություններին հավուր պատշաճի պատրաստվելու նպատակով։

Комиссия НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта организовала обсуждение
12-го апреля в Национальном собрании Республики Арцах было организовано дополнительное обсуждение по вопросу пересмотра распоряжения Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах о проведении выпускных экзаменов в 9 классах общеобразовательных школ республики. С соответствующим коллективным заявлением выступила группа родителей.
В обсуждении приняли участие председатель Национального собрания Артур Товмасян, государственный министр Артак Бегларян, министр образования, науки, культуры и спорта Анаит Акопян, председатель постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта Арам Арутюнян, заместитель министра Микаел Амбарцумян.
Участники встречи отметили важность использования возможностей парламента как платформы для обсуждений вопросов, вызывающих общественный резонанс.
Коснувшись обсуждаемого вопроса, министр Анаит Акопян отметила нецелесообразность отмены выпускных экзаменов в 9-х классах.
Как сообщили представители ведомства, разработаны соответствующие механизмы для урегулирования проблем в сфере образования, возникающих вследствие прерывания учебного процесса в течение учебного года. Вместе с тем, участники обсуждения заверили, что по мере необходимости будут приняты дополнительные решения с целью создания всех благоприятных условий для надлежащей подготовки учащихся к экзаменам.