«Չեմ կարծում, որ այսօր՝ ապրիլի 6-ին, Բրյուսելում կայանալիք Փաշինյան - Ալիև հանդիպման ժամանակ Արցախի կարգավիճակի հետ կապված որևէ փաստաթուղթ կստորագրվի»։
Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրուցում ասել է ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը՝ մեկնաբանելով նաև առկա խնդիրները, որոնք ծառացած են արցախյան հիմնախնդրի նկատմամբ։
«Արցախը չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում, դա անհնարին է: Սա գիտակցում են և' ՀՀ մեր գործընկերները, և' միջազգային հանրությունը՝ ի դեմս ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը ներկայացնող համանախագահ երկրների: Մենք օգտագործում ենք միջխորհրդարանական և դիվանագիտական բոլոր հնարավորությունները և պարբերաբար տեղյակ ենք պահում այն զարգացումների մասին, որոնք Արցախում տեղի են ունենում: Իսկ դրանք ուղղակի և ամեն անգամ փաստում են այն հայտնի ճշմարտությունը, որ այս հիմնախնդիրն ունի մեկ լուծում, որը պետք է տեղի ունենա Ազգերի ինքնորոշման միջազգային սկզբունքի հիման վրա»,-ասել է Ա. Թովմասյանը:
ԱԺ նախագահի խոսքով՝ այսօր Արցախում խաղաղություն չկա, կա հարաբերական լռություն, և սխալ է խոսել խաղաղության մասին, երբ պարբերաբար խախտվում են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կետերը:
«Հայաստանի Հանրապետությունը եղել է, կա և պիտի լինի մեր ժողովրդի անվտանգության թիվ մեկ երաշխավորը: Մենք միասին պետք է մեր ուրույն տեղը գտնենք սրընթաց փոփոխվող աշխարհակարգում և այս համատեքստում շատ կարևոր է Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնությունը: Նախօրեին Խորհրդարանի ընդունած հայտարարությունը ևս այս ուղերձներն էր պարունակում: Սակայն պետք է փաստենք, որ մեր անվտանգային համակարգում անուրանալի է ռուսական խաղաղապահ զորակազմի և, առհասարակ, Ռուսաստանի Դաշնության դերակատարությունը: Առանց դրա մենք չենք կարող դիմակայել փլուզվող աշխարհակարգի տարածաշրջանային մարտահրավերներին»,- ասել է Ա. Թովմասյանը և ընդգծել` պարտվել պատերազմում դեռևս չի նշանակում պարտվել բանակցություններում:

"I do not think that today, April 6, any document related to the status of Artsakh will be signed during the Pashinyan-Aliev meeting in Brussels."
The President of the Artsakh NA, Artur Tovmasyan, stated this in a conversation with "Artsakhpress" correspondent, commenting on the existing problems facing the Artsakh issue.
"Artsakh cannot be part of Azerbaijan, it is impossible. Both our partners in RA and the international community represented by the OSCE Minsk Group Co-Chairs are aware of this. We use all inter-parliamentary and diplomatic opportunities and we keep abreast of developments, which take place in Artsakh. And every time they prove the well-known truth that this problem has a solution, which should be based on the international principle of self-determination of nations,” said A. Tovmasyan.
According to the NA President, there is no peace in Artsakh today, just relative silence. And it is wrong to talk about peace when the points of the trilateral declaration of November 9, 2020 are regularly violated.
“The Republic of Armenia has been and should be the number one guarantor of the security of our people. Together we must find our place in the rapidly changing world order, and in this context the Armenia-Artsakh-Diaspora trinity is very important. The announcement adopted by the Parliament yesterday contained these messages. But we must admit that the role of the Russian peacekeeping forces and the Russian Federation, in general, is undeniable in our security system. Without it, we cannot face the regional challenges of the collapsing world order," said A. Tovmasyan and emphasized that losing in war does not mean losing in negotiations.