«Չեմ կարծում, որ այսօր՝ ապրիլի 6-ին, Բրյուսելում կայանալիք Փաշինյան - Ալիև հանդիպման ժամանակ Արցախի կարգավիճակի հետ կապված որևէ փաստաթուղթ կստորագրվի»։
Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրուցում ասել է ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը՝ մեկնաբանելով նաև առկա խնդիրները, որոնք ծառացած են արցախյան հիմնախնդրի նկատմամբ։
«Արցախը չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում, դա անհնարին է: Սա գիտակցում են և' ՀՀ մեր գործընկերները, և' միջազգային հանրությունը՝ ի դեմս ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը ներկայացնող համանախագահ երկրների: Մենք օգտագործում ենք միջխորհրդարանական և դիվանագիտական բոլոր հնարավորությունները և պարբերաբար տեղյակ ենք պահում այն զարգացումների մասին, որոնք Արցախում տեղի են ունենում: Իսկ դրանք ուղղակի և ամեն անգամ փաստում են այն հայտնի ճշմարտությունը, որ այս հիմնախնդիրն ունի մեկ լուծում, որը պետք է տեղի ունենա Ազգերի ինքնորոշման միջազգային սկզբունքի հիման վրա»,-ասել է Ա. Թովմասյանը:
ԱԺ նախագահի խոսքով՝ այսօր Արցախում խաղաղություն չկա, կա հարաբերական լռություն, և սխալ է խոսել խաղաղության մասին, երբ պարբերաբար խախտվում են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կետերը:
«Հայաստանի Հանրապետությունը եղել է, կա և պիտի լինի մեր ժողովրդի անվտանգության թիվ մեկ երաշխավորը: Մենք միասին պետք է մեր ուրույն տեղը գտնենք սրընթաց փոփոխվող աշխարհակարգում և այս համատեքստում շատ կարևոր է Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնությունը: Նախօրեին Խորհրդարանի ընդունած հայտարարությունը ևս այս ուղերձներն էր պարունակում: Սակայն պետք է փաստենք, որ մեր անվտանգային համակարգում անուրանալի է ռուսական խաղաղապահ զորակազմի և, առհասարակ, Ռուսաստանի Դաշնության դերակատարությունը: Առանց դրա մենք չենք կարող դիմակայել փլուզվող աշխարհակարգի տարածաշրջանային մարտահրավերներին»,- ասել է Ա. Թովմասյանը և ընդգծել` պարտվել պատերազմում դեռևս չի նշանակում պարտվել բանակցություններում:

"Не думаю, что сегодня, 6-го апреля, на предстоящей в Брюсселе встрече между Пашиняном и Алиевым будет подписан какой-либо документ, касающийся статуса Арцаха". Об этом в беседе с корреспондентом информагентства "Арцахпресс" заявил председатель Национального собрания Республики Арцах Артур Товмасян, комментируя вопросы, связанные с арцахской проблемой.
"Арцах не может быть в составе Азербайджана, это невозможно. Это обстоятельство осознают как наши коллеги в Республике Армения, так и международное сообщество в лице стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Мы используем все межпарламентские и дипломатические возможности и периодически информируем о развитии событий в Арцахе. А эти события напрямую подтверждают ту известную истину, что данная проблема имеет одно решение – на основе международного принципа самоопределения наций", - отметил А.Товмасян.
По словам председателя НС, сегодня в Арцахе не царит мир, есть относительное затишье и ошибочно говорить о мире, когда периодически нарушаются пункты трехстороннего заявления от 9-го ноября 2020 года.
"Республика Армения была, есть и должна быть гарантом безопасности номер один нашего народа. Мы вместе должны найти свое особое место в стремительно меняющемся миропорядке, и в этом контексте крайне важно триединство Армения-Арцах-Диаспора. Принятое накануне заявление парламента также содержит эти месседжи. Однако мы должны констатировать, что в нашей системе безопасности неоспорима роль российского миротворческого контингента и Российской Федерации в целом. Без нее мы не можем противостоять региональным вызовам рушащегося мирового порядка", - отметил А. Товмасян, подчеркнув, что поражение в войне еще не означает поражение в переговорах.