Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը` որպես Արցախի ժողովրդի առաջնային մանդատ ունեցող բարձրագույն ներկայացուցչական մարմին, արտահայտելով հասարակական-քաղաքական լայն շրջանակների կարծիքն ու դիրքորոշումը, կոչ է անում համահայկական մակարդակով ձևավորել համազգային համախմբում՝ Արցախի ճակատագրին վերաբերող հարցերի շուրջ:
Համոզված ենք, որ Հայաստանի և Արցախի հանրապետությունները, ունենալով Սփյուռքի հայկական համայնքների լիարժեք աջակցությունը, մեկ բռունցք դառնալով, միասնաբար կարող են դիմագրավել տարածաշրջանային մարտահրավերները՝ պաշտպանելով մեր ազգային շահերը:
Աշխարհաքաղաքական իրողությունների այս բարդ ժամանակահատվածում, երբ Ադրբեջանը ,փորձելով տապալել ռուսական խաղաղպահ առաքելությունը, շարունակում է հայկական բնակավայրերի պարբերաբար գնդակոծումը, պայթեցնում է գազամուղը, փորձում ահաբեկել հայրենի հողում բնակվող խաղաղ բնակչին, շարունակում զավթել նորանոր տարածքներ,Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը վերահաստատում է Արցախի ժողովրդի կամքն ու վճռականությունը 1988 թվականին սկիզբ առած իր պատմական հայրենիքում ազատ ապրելու իրավունքից բխող Ազգային ազատագրական պայքարի տեսլականը:
1991 թվականի Սեպտեմբերի 2-ի հռչակագրով , այնուհետև համաժողովրդական հանրաքվեի միջոցով Արցախի ժողովուրդը միջազգային բոլոր նորմերին համապատասխան ձևավորեց Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախ) Հանրապետությունը: 30 տարիների ընթացքում մենք անցել ենք հաղթանակների և անհաջողությունների միջով: 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին մեզ պարտադրված ու 44 օր տևած պատերազմի հետևանքով մենք ունեցանք մարդկային և տարածքային կորուստներ: Սակայն ոչինչ և ոչ ոք չի կարող մեզ զրկել ինքնորոշման և սեփական ճակատագիրը տնօրինելու իրավունքից: Խոնարhվելով մեր գոյապայքարի բոլոր նահատակների հիշատակի առջև` մեր հավատարմությունն ու պատրաստակամությունն ենք արձանագրում հետևողական լինել Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման և տարածքային ամբողջականության վերականգման գործընթացներին:
2020 թվականի 44 օրյա պատերազմից հետո հիմնովին փոխվել է մեր անվտանգային միջավայրը, տարածաշրջանում հաստատված փխրուն խաղաղությունը պահպանվում է Արցախի Պաշտպանության բանակի և ռուսական խաղաղապահ ուժերի ջանքերով: Ինչպես ցույց են տվել վերջին մեկուկես տարիների իրադարձությունները, մեր թշնամիները այսօր էլ շարունակում են Արցախը հայաթափելու իրենց ծրագիրը: Ներկա պայմաններում ՀՀ կողմից Արցախի անվտանգության երաշխավոր լինելու պարտականության ամրագրումը և համահայկական միասնության մթնոլորտի ձևավորումը միայն կարող են բավարար պայմաններ ստեղծել հայ ժողովրդի ապագան հայրենի հողում երաշխավորելու համար:

Национальное собрание Республики Арцах, как высший представительный орган, наделенный приоритетным мандатом народа Арцаха, выражая мнение и позицию широких общественно-политических слоев, призывает на всеармянском уровне проявить общенациональную сплоченность вокруг вопросов, касающихся судьбы Арцаха.
Мы уверены, что Республика Армения и Республика Арцах, пользуясь полной поддержкой армянских общин Диаспоры, слившись в единый кулак, могут противостоять региональным вызовам, защищая наши национальные интересы.
В этот сложный период геополитических реалий, когда Азербайджан, пытаясь провалить миротворческую миссию Российской Федерации, периодически подвергает обстрелу армянские населенные пункты, взрывает газопровод, пытается запугивать мирных жителей, живущих на своей родной земле, продолжает захватывать новые территории, Национальное собрание Республики Арцах еще раз подтверждает волю, решимость арцахского народа и приверженность идеям национально-освободительной борьбы, начавшейся в 1988 году и вытекающей из права свободно жить на своей исторической родине.
В соответствии с Декларацией от 2-го сентября 1991 года, а затем посредством общенационального референдума арцахский народ, согласно всем международным нормам, сформировал Нагорно-Карабахскую Республику (Арцах). На протяжении 30-ти лет мы прошли через победы и неудачи. В результате навязанной нам 27-го сентября 2020 года 44-дневной войны мы понесли людские и территориальные потери. Однако никто и ничто не может лишить нас нашего права на самоопределение и права распоряжаться своей судьбой. Преклоняясь перед памятью всех жертв нашей освободительной борьбы, мы констатируем нашу преданность и готовность быть последовательным в процессах международного признания и восстановления территориальной целостности Республики Арцах.
После 44-дневной войны 2020 года полностью изменилась наша среда безопасности, установленный в регионе хрупкий мир сохраняется благодаря усилиям Армии обороны Арцаха и российских миротворческих сил. Как показали события последних полутора лет, наши враги и сегодня продолжают претворять свой план по выселению армян из Арцаха. В сложившейся ситуации лишь закрепление Республикой Армения обязательства быть гарантом безопасности Арцаха и формирование атмосферы общенационального единства могут создать достаточные условия для гарантирования будущего армянского народа на своей родной земле.
Ключ к существованию армянской государственности и безопасности армянского народа находится в Арцахе.