Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը` որպես Արցախի ժողովրդի առաջնային մանդատ ունեցող բարձրագույն ներկայացուցչական մարմին, արտահայտելով հասարակական-քաղաքական լայն շրջանակների կարծիքն ու դիրքորոշումը, կոչ է անում համահայկական մակարդակով ձևավորել համազգային համախմբում՝ Արցախի ճակատագրին վերաբերող հարցերի շուրջ:
Համոզված ենք, որ Հայաստանի և Արցախի հանրապետությունները, ունենալով Սփյուռքի հայկական համայնքների լիարժեք աջակցությունը, մեկ բռունցք դառնալով, միասնաբար կարող են դիմագրավել տարածաշրջանային մարտահրավերները՝ պաշտպանելով մեր ազգային շահերը:
Աշխարհաքաղաքական իրողությունների այս բարդ ժամանակահատվածում, երբ Ադրբեջանը ,փորձելով տապալել ռուսական խաղաղպահ առաքելությունը, շարունակում է հայկական բնակավայրերի պարբերաբար գնդակոծումը, պայթեցնում է գազամուղը, փորձում ահաբեկել հայրենի հողում բնակվող խաղաղ բնակչին, շարունակում զավթել նորանոր տարածքներ,Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը վերահաստատում է Արցախի ժողովրդի կամքն ու վճռականությունը 1988 թվականին սկիզբ առած իր պատմական հայրենիքում ազատ ապրելու իրավունքից բխող Ազգային ազատագրական պայքարի տեսլականը:
1991 թվականի Սեպտեմբերի 2-ի հռչակագրով , այնուհետև համաժողովրդական հանրաքվեի միջոցով Արցախի ժողովուրդը միջազգային բոլոր նորմերին համապատասխան ձևավորեց Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախ) Հանրապետությունը: 30 տարիների ընթացքում մենք անցել ենք հաղթանակների և անհաջողությունների միջով: 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին մեզ պարտադրված ու 44 օր տևած պատերազմի հետևանքով մենք ունեցանք մարդկային և տարածքային կորուստներ: Սակայն ոչինչ և ոչ ոք չի կարող մեզ զրկել ինքնորոշման և սեփական ճակատագիրը տնօրինելու իրավունքից: Խոնարhվելով մեր գոյապայքարի բոլոր նահատակների հիշատակի առջև` մեր հավատարմությունն ու պատրաստակամությունն ենք արձանագրում հետևողական լինել Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման և տարածքային ամբողջականության վերականգման գործընթացներին:
2020 թվականի 44 օրյա պատերազմից հետո հիմնովին փոխվել է մեր անվտանգային միջավայրը, տարածաշրջանում հաստատված փխրուն խաղաղությունը պահպանվում է Արցախի Պաշտպանության բանակի և ռուսական խաղաղապահ ուժերի ջանքերով: Ինչպես ցույց են տվել վերջին մեկուկես տարիների իրադարձությունները, մեր թշնամիները այսօր էլ շարունակում են Արցախը հայաթափելու իրենց ծրագիրը: Ներկա պայմաններում ՀՀ կողմից Արցախի անվտանգության երաշխավոր լինելու պարտականության ամրագրումը և համահայկական միասնության մթնոլորտի ձևավորումը միայն կարող են բավարար պայմաններ ստեղծել հայ ժողովրդի ապագան հայրենի հողում երաշխավորելու համար:

The Repulblic of Artsakh National Assembly, as the highest representative body of the people of Artsakh with a primary mandate, calls for nationwide unity on issues related to the fate of Artsakh, expressing the opinion and position of a wide range of socio-political circles.
We are convinced that with the full support of the Armenian communities of the Diaspora, the republics of Armenia and Artsakh can resist the regional challenges in defending our national interests.
In this difficult period of geopolitical realities, trying to thwart the Russian peacekeeping mission, Azerbaijan continues regular shelling of Armenian settlements, blows up the gas pipeline, trying to intimidate the native civilians and makes constant attempts to occupy new territories. The National Assembly of the Artsakh republic reaffirms the will and determination of the people of Artsakh, the vision of the National Liberation Struggle arising from the right to live freely in its historical motherland, started in 1988.
By the declaration of September 2, 1991, and then through a nationwide referendum, the people of Artsakh formed the Republic of Nagorno Karabakh (Artsakh) in accordance with all international norms. For 30 years we have experienced victories and defeats. As a result of the 44-day war imposed on us on September 27, 2020, we have suffered human and territorial losses. But nothing and no one can deprive us of the right to self-determination. Bowing to the memory of all the victims of our struggle for survival, we declare our readiness to be consistent in the processes of international recognition of the Republic of Artsakh and the restoration of its territorial integrity.
After the 44-day war in 2020 our security situation has completely changed. The fragile peace established in the region is being maintained by the efforts of the Artsakh Defense Army and the Russian peacekeeping forces. The past year and a half have shown that our enemies are still continuing their plan to evict Armenians from Artsakh.
In the current situation, only the reaffirmation of obligations of the Republic of Armenia to ensure the security of Artsakh, as well as the creation of an atmosphere of pan-Armenian unity, can provide sufficient conditions for ensuring the future of the Armenian people in the Motherland.
The key to the existence of the Armenian statehood and the security of the Armenian people is in Artsakh.