Մարտի 30-ին ԱՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանի նախագահությամբ կայացել է ԱԺ 7-րդ գումարման 5-րդ նստաշրջանի հերթական նիստը։
Նիստին ներկա էին 32 պատգամավոր։
Նստաշրջանի և նիստի օրակարգերը հաստատելուց հետո խորհրդարանն անցել է նիստի աշխատանքներին։
Օրակարգային առաջին հարցը երկրորդ ընթերցման ներկայացված «Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության փոփոխության մասին» օրենքի նախագծի քննարկումն էր, որը ԱՀ Գերագույն դատարանը ճանաչել է Սահմանադրությանը համապատասխանող։ Նախագծի փոփոխությամբ առաջարկվում է Սահմանադրությամբ նախատեսված վարչատարածքային բաժանման վերանայման գործընթացի ժամկետները երկարաձգել՝ 5 տարին դարձնելով 10 տարի։
ԱԺ գլխադասային հանձնաժողովի եզրակացությունը նախագծի վերաբերյալ դրական էր։
««Պետական կենսաթոշակների մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» և ««Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը քննարկվել էր ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովում և դրական եզրակացությամբ ներկայացվել հերթական նիստի քննարկմանը։ Օրենքների նախագծերի փաթեթի ընդունման դեպքում առկա (ցերեկային) ուսուցմամբ սովորող անձի կերակրողին կորցնելու դեպքում կենսաթոշակ և պարգևավճար ստանալու իրավունքը կպահպանվի մինչև նրա 26 տարեկանը լրանալը, հաշմանդամության զինվորական կենսաթոշակների համար օրենքով սահմանված սահմանափակումը կվերացվի, կհստակեցվի զինվորական կենսաթոշակների վերահաշվարկման գործընթացը, կերկարաձգվեն դադարեցված կենսաթոշակների վճարումները վերսկսելու համար դիմելու ժամկետները, ինչպես նաև կվճարվեն 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմական գործողությունների հետևանքով Արցախի Հանրապետության վերահսկողությունից դուրս մնացած բնակավայրերում աշխատած անձանց կենսաթոշակի իրավունքը ծագելու օրվանից չստացած կենսաթոշակի գումարները:
««Արցախի Հանրապետության պետական պարգևների և պատվավոր կոչումների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագծով առաջարկվում է պատվովճար նշանակել ու վճարել Վաստակավոր պատվավոր կոչման արժանացած այն կենսաթոշակառուին, ով չի զբաղեցնում պետական կամ համայնքային որևէ պաշտոն։ Գլխադասային՝ ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովը նախագծի վերաբերյալ տվել էր դրական եզրակացություն։
««Ազգային անվտանգության մարմինների մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի ընդունումը կնպաստի Արցախի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության լիազոր մարմնի համակարգում գործող մարտական ստորաբաժանումների կողմից իրականացվող մարտական հերթապահությունների ընթացքում ծագող իրավահարաբերությունների կարգավորմանը։
ԱՀ արդարադատության նախարար Ժիրայր Միրզոյանի փոխանցմամբ գլխադասային հանձնաժողովի կողմից դրական եզրակացության արժանացած ««Հարկադիր կատարման մասին» օրենքում փոփոխություն և լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագծի ընդունմամբ ապահովվելու է անձանց տրամադրվող սոցիալական աջակցությունների վրա բռնագանձում չտարածելը։
Օրենքների նախագծերը խորհրդարանն ընդունել է միաձայն։
Նիստի ավարտին պատգամավորներ Արթուր Հարությունյանը, Սեյրան Հայրապետյանը և Գեղամ Ստեփանյանը հանդես են եկել հայտարարություններով։

March 30, a regular sitting of the 5th session of the NA of the 7th convocation took place chaired by the NA President, Artur Tovmasyan.
32 deputies took part at the sitting.
After approving the agendas of the session and the sitting the parliament proceeded to the regular sitting.
The first point on the agenda was the discussion of the draft law "On Amending the Constitution of the Artsakh Republic" submitted for the second reading which was recognized by the Supreme Court of Artsakh in accordance with the Constitution.
The project envisages increasing the terms for consideration of the administrative-territorial division, provided for by the Constitution, from 5 to 10 years.
The package of draft laws "On Making Amendments and Addenda to the Law ՞Օn State Pensions"”, "On Amendments to the Law “On Military Service and Status of Servicemen"” were discussed in the NA Standing Committee on Social and Health Affairs and submitted with a positive conclusion to the discussion at the next sitting. In case of loss of the breadwinner of the existing (day-to-day) learner in case of adoption of the draft law package, the right to a pension and a bonus will be retained until he or she reaches the age of 26. The statutory restriction on military pensions for the disabled will be removed, the process of recalculating military pensions will be clarified, the deadlines for applying for resumption of suspended pensions will be extended, as well as will be paid the amount of pension not received from the date of origin.
The draft law "On Making Amendments to the Law "On State Awards and Honorary Titles of the Artsakh Republic"" proposes to appoint an honorarium and pay the pensioner who has been awarded the Honorary Degree, who does not hold any state or community office. The NA Standing Committee on Social Affairs and Health gave a positive conclusion on the project.
The adoption of the ”Law on Making Amendments to the Law “On National Security Bodies”” will contribute to the settlement of the legal relations arising during the combat duty carried out by the military subdivisions operating in the system of the authorized body of the National Security Service of the Artsakh Republic.
According to the Minister of Justice of the Republic of Artsakh, Zhirayr Mirzoyan, adoption of the draft law "On Making Amendments and Addenda to the Law "On Compulsory Enforcement"" approved by the Head committee, will be ensured not to confiscate social assistance provided to individuals.
The draft laws were unanimously adopted by the parliament.
At the end of the sitting, deputies Artur Harutyunyan, Seyran Hayrapetyan and Gegham Stepanyan made statements.