Մարտի 30-ին ԱՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանի նախագահությամբ կայացել է ԱԺ 7-րդ գումարման 5-րդ նստաշրջանի հերթական նիստը։
Նիստին ներկա էին 32 պատգամավոր։
Նստաշրջանի և նիստի օրակարգերը հաստատելուց հետո խորհրդարանն անցել է նիստի աշխատանքներին։
Օրակարգային առաջին հարցը երկրորդ ընթերցման ներկայացված «Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության փոփոխության մասին» օրենքի նախագծի քննարկումն էր, որը ԱՀ Գերագույն դատարանը ճանաչել է Սահմանադրությանը համապատասխանող։ Նախագծի փոփոխությամբ առաջարկվում է Սահմանադրությամբ նախատեսված վարչատարածքային բաժանման վերանայման գործընթացի ժամկետները երկարաձգել՝ 5 տարին դարձնելով 10 տարի։
ԱԺ գլխադասային հանձնաժողովի եզրակացությունը նախագծի վերաբերյալ դրական էր։
««Պետական կենսաթոշակների մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» և ««Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը քննարկվել էր ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովում և դրական եզրակացությամբ ներկայացվել հերթական նիստի քննարկմանը։ Օրենքների նախագծերի փաթեթի ընդունման դեպքում առկա (ցերեկային) ուսուցմամբ սովորող անձի կերակրողին կորցնելու դեպքում կենսաթոշակ և պարգևավճար ստանալու իրավունքը կպահպանվի մինչև նրա 26 տարեկանը լրանալը, հաշմանդամության զինվորական կենսաթոշակների համար օրենքով սահմանված սահմանափակումը կվերացվի, կհստակեցվի զինվորական կենսաթոշակների վերահաշվարկման գործընթացը, կերկարաձգվեն դադարեցված կենսաթոշակների վճարումները վերսկսելու համար դիմելու ժամկետները, ինչպես նաև կվճարվեն 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմական գործողությունների հետևանքով Արցախի Հանրապետության վերահսկողությունից դուրս մնացած բնակավայրերում աշխատած անձանց կենսաթոշակի իրավունքը ծագելու օրվանից չստացած կենսաթոշակի գումարները:
««Արցախի Հանրապետության պետական պարգևների և պատվավոր կոչումների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագծով առաջարկվում է պատվովճար նշանակել ու վճարել Վաստակավոր պատվավոր կոչման արժանացած այն կենսաթոշակառուին, ով չի զբաղեցնում պետական կամ համայնքային որևէ պաշտոն։ Գլխադասային՝ ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովը նախագծի վերաբերյալ տվել էր դրական եզրակացություն։
««Ազգային անվտանգության մարմինների մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի ընդունումը կնպաստի Արցախի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության լիազոր մարմնի համակարգում գործող մարտական ստորաբաժանումների կողմից իրականացվող մարտական հերթապահությունների ընթացքում ծագող իրավահարաբերությունների կարգավորմանը։
ԱՀ արդարադատության նախարար Ժիրայր Միրզոյանի փոխանցմամբ գլխադասային հանձնաժողովի կողմից դրական եզրակացության արժանացած ««Հարկադիր կատարման մասին» օրենքում փոփոխություն և լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագծի ընդունմամբ ապահովվելու է անձանց տրամադրվող սոցիալական աջակցությունների վրա բռնագանձում չտարածելը։
Օրենքների նախագծերը խորհրդարանն ընդունել է միաձայն։
Նիստի ավարտին պատգամավորներ Արթուր Հարությունյանը, Սեյրան Հայրապետյանը և Գեղամ Ստեփանյանը հանդես են եկել հայտարարություններով։

30-го марта под председательством Артура Товмасяна состоялось очередное заседание 5-ой сессии Национального собрания 7-го созыва Республики Арцах.
На заседании присутствовали 32 депутата.
После утверждения повесток сессии и заседания парламент приступил к работе очередного заседания.
Первым вопросом повестки дня стало обсуждение представленного ко второму чтению законопроекта ''Об изменении Конституции Республики Арцах", который был признан Верховным судом Республики Арцах соответствующим Конституции. Поправкой проекта предполагается продлить сроки процесса пересмотра административно-территориального деления, предусмотренного Конституцией, с 5-ти до 10 лет.
Профильная комиссия НС дала положительное заключение проекту.
В постоянной комиссии НС по социальным вопросам и здравоохранению был обсужден пакет законопроектов «О внесении изменений и дополнений в закон ''О государственных пенсиях''» и «О внесении изменения в закон ''О военной службе и статусе военнослужащего''» и с положительным заключением представлен на рассмотрение в ходе очередного заседания. В случае принятия пакета законопроектов право на получение пенсий и премий для лиц, потерявших кормильца и проходящих очное (дневное) обучение сохранится до исполнения ими 26 лет. Будет снято ограничение, установленное законом для назначения военных пенсий по инвалидности, будет уточнен процесс перерасчета военных пенсий. Также будут продлены сроки подачи заявлений для возобновления приостановленных пенсионных выплат. Будут выплачены пенсии также лицам, у кого возникли права на его получение, и кто работал до 27-го сентября 2020 года на территориях Республики Арцах, оккупированных Азербайджаном в результате боевых действий.
Законопроектом «О внесении изменения в закон ''О государственных наградах и почетных званиях Республики Арцах''» предлагается назначить и выплатить почетную пенсию тем пенсионерам, которые удостоены почетных званий и не занимают какую-либо государственную или муниципальную должность. Профильная комиссия по социальным вопросам и здравоохранению дала положительное заключение проекту.
Принятие закона «О внесении дополнений в закон ''Об органах национальной безопасности''» будет способствовать урегулированию правоотношений, возникающих при несении боевых дежурств военными подразделениями, действующими в системе уполномоченного органа Службы национальной безопасности Республики Арцах .
Как сообщил министр юстиции Республики Арцах Жирайр Мирзоян, принятие законопроекта «О внесении изменения и дополнения в закон ''О принудительном исполнении''» позволит исключить конфискацию на полученную социальную помощь предоставляемого лицам. Профильная комиссия также дала положительное заключение законопроекту.
Парламент единогласно принял законопроекты.
В завершение заседания депутаты Артур Арутюнян, Сейран Айрапетян и Гегам Степанян выступили с заявлениями.