ԱՐՑԱԽԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԻ ԽՄԲԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ
Մարտի 28-ին Արցախի Հանրապետությունում վերականգնվել է Ադրբեջանի կողմից օրեր շարունակ արհեստականորեն խափանված գազամատակարարումը։
Գազամատակարարումը զուտ մարդասիրական հարց է, իսկ Ադրբեջանն այն օգտագործել է որպես Արցախի ժողովրդի վրա հոգեբանական ճնշումներ գործադրելու և ահաբեկելու միջոց։ Սակայն արցախահայությունը, հերթական անգամ դրսևորելով քաղաքացիական բարձր պատասխանատվություն, կարողացել է հաղթահարել առկա իրավիճակը։
Բռնաճնշումների այս քաղաքականությունն արժանացել է Հայաստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ ուժերի և միջազգային հանրության, մասնավորապես՝ Ռուսաստանի Դաշնության, ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի և մի շարք այլ երկրների ու միջազգային կառույցների խիստ քննադատական արձագանքին։
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի բոլոր խմբակցությունները երախտագիտություն են հայտնում միջազգային կառույցներին և մեր բարեկամներին՝ սկզբունքային կեցվածք դրսևորելու համար։
Միևնույն ժամանակ բարձր գնահատելով Արցախի Հանրապետությունում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ ուժերի կողմից ձեռնարկվող հետևողական քայլերը՝ ակնկալում ենք ադրբեջանական զինուժի վերադարձը ելման դիրքեր։

ЗАЯВЛЕНИЕ ФРАКЦИЙ НАЦИОНАЛЬНОГО СОБРАНИЯ РЕСПУБЛИКИ АРЦАХ
28-го марта в Республике Арцах восстановилось газоснабжение, искусственным образом перекрытое Азербайджаном на протяжении нескольких дней.
Газоснабжение – это чисто гуманитарный вопрос, а Азербайджан использовал его для оказания психологического давления и запугивания народа Арцаха. Однако армянство Арцаха, в очередной раз проявив высокую гражданскую ответственность, сумело преодолеть сложившуюся ситуацию.
Эта политика оказания давления удостоилась резкого критического отклика со  стороны Республики Армения, миротворческих сил Российской Федерации и международного сообщества, в частности Российской Федерации, США, Франции и ряда других стран и международных структур.
Все фракции Национального собрания Республики Арцах выражают благодарность международным структурам и нашим друзьям за выражение принципиальной позиции.
Вместе с тем, высоко оценивая последовательные шаги, предпринимаемые дислоцированными в Республике Арцах миротворческими силами РФ, надеемся на возвращение азербайджанских ВС на исходные позиции.