Արցախի Հանրապետությանը վերաբերող սկզբունքային բոլոր հարցերը որոշվում են Արցախի Հանրապետության Անվտանգության խորհրդում։
Այնպես չէ, որ ստեղծված իրավիճակում պատասխանատուն միայն երկրի նախագահն է, ով միաժամանակ նաև Անվտանգության խորհրդի նախագահն է, պատասխանատու են Անվտանգության խորհրդի բոլոր անդամները։
Իրավիճակի ճշգրիտ վերլուծության հնարավորություն ունեն ԱԽ բոլոր անդամները և եթե Անվտանգության խորհրդում կան մարդիկ, ովքեր համաձայն չեն, առաջ չենք շարժվում։ Եվ եթե Անվտանգության խորհրդում կան մարդիկ, ովքեր համաձայն չեն ԱԽ-ի կայացրած որոշումներին, կարող են դուրս գալ Անվտանգության խորհրդի կազմից։ Բարեբախտաբար, այդպես չէր մինչև գազատարի պայթեցումը և այդպես չէ նաև հիմա։
Արցախը կանգնած էր լոկալ պատերազմական գործողությունների առջև, և մենք ոչ միայն ուժային, այլև իմաստուն դիվանագիտությամբ պետք է աշխատենք բոլորի հետ (ՀՀ գործընկերներ, ՌԴ խաղաղապահ ուժեր և այլ կառույցներ)։ Հեշտ է մեղքը բարդել մեկ անձի վրա և նրան դարձնել քավության նոխազ։ Պատեհ առիթ չէ դրան անդրադառնալը։
Ընդհանրապես խաղաղապահների առաքելությունը բարի կամքի դրսևորումն է պատերազմող կողմերի միջև՝ զերծ պահելու նոր պատերազմների ծագումից։ Բայց աշխարհը սրընթաց փոփոխությունների է ենթարկվում, ալեկոծվում է աշխարհակարգը, և մեր աչքի առջև նոր աշխարհակարգ է ձևավորվում։
Ու եթե ԱՀ ԱԺ խմբակցությունները՝ անկախ քաղաքական հայացքներից, և ԱԽ բոլոր անդամները ճիշտ համադրում չանեն, մնալու ենք փլուզվող աշխարհակարգի փլատակների տակ։
Արցախի Հանրապետության Անվտանգության խորհրդի վերջին նիստերը և Արցախի Հանրապետության Նախագահ, Անվտանգության խորհրդի նախագահի վերջին հանդիպումը Ազգային ժողովում հույս է ներշնչում, որ մենք ճիշտ ուղու վրա ենք։

Уважаемые соотечественники,
Все принципиальные вопросы, касающиеся нашей республики, решаются в Совете безопасности Республики Арцах.
В сложившейся ситуации ответственность возложена не только на президента республики, одновременно являющегося также председателем Совета безопасности Республики Арцах, но и на всех членов Совета безопасности.
Все члены Совета безопасности имеют возможность анализировать ситуацию, и в случае несогласия одного из членов, мы не движемся вперед. Если же в Совете безопасности есть люди, которые не согласны с тем или иным решением, они могут выйти из состава Совета безопасности. К счастью, мы не сталкивались с подобными случаями до возникновения проблем с газопроводом, не сталкиваемся и сейчас.
Перед Республикой Арцах возникла угроза локальных боевых действий, и нам следует вести работы со всеми (коллеги из Республики Армения, миротворческие силы РФ и другие страны) не только силовым методом, но и с помощью мудрой дипломатии.
Нет ничего проще, чем переложить вину на одного человека и сделать его крайним. Говорить об этом сейчас неуместно.
Миссия миротворческого контингента заключается в проявлении доброй воли между противоборствующими сторонами с целью сдерживания угрозы возникновения новых войн. Но мир стремительно меняется, мировые устои рушатся и на наших глазах формируется новый мировой порядок.
И если фракции Национального собрания Республики Арцах и все члены Совета безопасности, вне зависимости от политических взглядов, правильно не сопоставят происходящее, мы рискуем остаться под обломками рушащегося мирового порядка.
Последнее заседание Совета безопасности и последняя встреча президента Республики Арцах, председателя Совета безопасности вселяют надежду на то, что мы на правильном пути.