Արցախի Հանրապետությանը վերաբերող սկզբունքային բոլոր հարցերը որոշվում են Արցախի Հանրապետության Անվտանգության խորհրդում։
Այնպես չէ, որ ստեղծված իրավիճակում պատասխանատուն միայն երկրի նախագահն է, ով միաժամանակ նաև Անվտանգության խորհրդի նախագահն է, պատասխանատու են Անվտանգության խորհրդի բոլոր անդամները։
Իրավիճակի ճշգրիտ վերլուծության հնարավորություն ունեն ԱԽ բոլոր անդամները և եթե Անվտանգության խորհրդում կան մարդիկ, ովքեր համաձայն չեն, առաջ չենք շարժվում։ Եվ եթե Անվտանգության խորհրդում կան մարդիկ, ովքեր համաձայն չեն ԱԽ-ի կայացրած որոշումներին, կարող են դուրս գալ Անվտանգության խորհրդի կազմից։ Բարեբախտաբար, այդպես չէր մինչև գազատարի պայթեցումը և այդպես չէ նաև հիմա։
Արցախը կանգնած էր լոկալ պատերազմական գործողությունների առջև, և մենք ոչ միայն ուժային, այլև իմաստուն դիվանագիտությամբ պետք է աշխատենք բոլորի հետ (ՀՀ գործընկերներ, ՌԴ խաղաղապահ ուժեր և այլ կառույցներ)։ Հեշտ է մեղքը բարդել մեկ անձի վրա և նրան դարձնել քավության նոխազ։ Պատեհ առիթ չէ դրան անդրադառնալը։
Ընդհանրապես խաղաղապահների առաքելությունը բարի կամքի դրսևորումն է պատերազմող կողմերի միջև՝ զերծ պահելու նոր պատերազմների ծագումից։ Բայց աշխարհը սրընթաց փոփոխությունների է ենթարկվում, ալեկոծվում է աշխարհակարգը, և մեր աչքի առջև նոր աշխարհակարգ է ձևավորվում։
Ու եթե ԱՀ ԱԺ խմբակցությունները՝ անկախ քաղաքական հայացքներից, և ԱԽ բոլոր անդամները ճիշտ համադրում չանեն, մնալու ենք փլուզվող աշխարհակարգի փլատակների տակ։
Արցախի Հանրապետության Անվտանգության խորհրդի վերջին նիստերը և Արցախի Հանրապետության Նախագահ, Անվտանգության խորհրդի նախագահի վերջին հանդիպումը Ազգային ժողովում հույս է ներշնչում, որ մենք ճիշտ ուղու վրա ենք։

All fundamental issues related to the Artsakh Republic are decided in the Security Council of the Republic of Artsakh.
In the current situation, not only the President of the country, who is also the Chairman of the Security Council, but all members of the Security Council are responsible. All members of the Security Council take responsibility.
All members of the Security Council have the opportunity to accurately analyze the situation, and if there are people in the Security Council who do not agree, we will not move forward. And if there are people in the Security Council who do not agree with the decisions made by the Security Council, they can leave the Security Council. Fortunately, this was not the case before the explosion of the gas pipeline and currently it is not the one either.
Artsakh was facing local hostilities. Thus, we had to work with everyone not only by force but also by wise diplomacy (RA partners, Russian peacekeeping forces and other structures). It is easy to put the blame on one person and turn him into a whipping boy. This is not the right case.
In general, the mission of peacekeepers is to maintain goodwill between the warring parties in order to prevent the emergence of new wars. But the world is changing rapidly, the world order is being shaken, a new world order is being formed.
And if the Artsakh NA factions and all members of the National Assembly, regardless of political views, not make the right decisions together, we will remain under the ruins of a collapsing world order.
The recent sittings of the Security Council of the Artsakh Republic and the last meeting of the President of the Artsakh Republic, the Chairman of the Security Council, in the National Assembly give hope that we are on the right path.