Այսօր՝ մարտի 23-ին, ԱՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանն ընդունել է պաշտոնական այցով Արցախ ժամանած ՀՀ խորհրդարանի մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանի գլխավորած պատվիրակությանը։
Ողջունելով հայաստանյան գործընկերներին՝ ԱԺ նախագահը նախ՝ անդրադարձ է կատարել 2020թ․ Աշնանային պատերազմին և հետպատերազմյան իրողություններին, ապա՝ խոսել ռուս- ուկրաինական պատերազմի զարգացումների, տարածաշրջանային ներկա իրավիճակի և նոր մարտահրավերների մասին։
Հանդիպման ընթացքում Արթուր Թովմասյանը խոսել է Արցախում գազատարի հետ կապված խնդիրների, Արցախի ճակատագրին առնչվող այլ հարցերի շուրջ։
Խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է համազգային օրակարգ ունենալու անհրաժեշտությունը և շեշտել լինել միասնական՝ անկախ քաղաքական դիրքորոշումներից, համախմբել ուժերը՝ ի նպաստ հայկական երկու հանրապետությունների։
Թագուհի Թովմասյանը տեղեկացրել է, որ փաստահավաք առաքելության նպատակով են այժմ Արցախում, որպեսզի տեղում ծանոթանան Արցախում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին։ Միաժամանակ ներկայացրել է իր ղեկավարած հանձնաժողովի կատարած աշխատանքը՝ հատկապես Արցախի խնդիրների վերհանման ուղղությամբ, մատնանշել հանձնաժողովի հանրային և հրապարակային գործունեությունը։
Հանդիպումն այնուհետև շարունակվել է ԱԺ «Արդարություն» խմբակցության պատգամավորների հետ։
Խմբակցության ղեկավար Դավիթ Գալստյանը շնորհակալություն է հայտնել պատվիրակության անդամներին՝ այս օրերին Արցախում գտնվելու և Արցախի խնդիրներով մտահոգվելու համար։
ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանն էլ իր հերթին ընդգծել է հանձնաժողովի շրջանակներում իրականացվող հումանիտար խնդիրները միջազգային հարթակներում բարձրաձայնելու գործունեությունը։
Երկուստեք կարևորվել է այս բարդ իրավիճակում միասնական գործելու գաղափարը՝ անկախ քաղաքական տարաձայնություններից։
Հանդիպմանը քննարկվել են անվտանգային հարցերին, աշխարհաքաղաքական նոր ազդակներին, հայկական զույգ հանրապետությունների խորհրդարանների փոխգործակցությանը վերաբերող հարցեր։

Сегодня, 23-го марта, председатель НС Республики Арцах Артур Товмасян принял прибывшую с официальным визитом в Арцах делегацию парламента Республики Армения, возглавляемую председателем постоянной комиссии парламента Армении по защите прав человека и общественным вопросам Тагуи Товмасян.
Приветствуя коллег из парламента Армении, председатель НС коснулся 44-дневной войны 2020 года и послевоенных реалий, российско-украинского кризиса, нынешней ситуации в регионе и новых вызовов.
В ходе встречи Артур Товмасян затронул также проблему газоснабжения в Арцахе, других вопросов, касающихся судьбы Арцаха.
Руководитель парламента подчеркнул необходимость наличия общенациональной повестки вне зависимости от политических позиций, консолидации всех сил во благо двух армянских республик.
Тагуи Товмасян, в свою очередь, сообщила, что цель их визита в Арцах - на месте ознакомиться с гуманитарным кризисом, возникшим в Арцахе. Вместе с тем, парламентарий представила работу, проделанную возглавляемой ею комиссией, особенно в направлении выявления проблем в Арцахе, и указала на общественную и публичную деятельность комиссии.
Затем встреча продолжилась с участием депутатов фракции «Справедливость».
Руководитель фракции Давид Галстян выразил признательность членам делегации за решение посетить Арцах в эти дни и трепетное отношение к проблемам республики.
Председатель постоянной комиссии парламента Армении по вопросам защиты прав человека и общественным вопросам Тагуи Товмасян, в свою очередь, указала на усилия комиссии, нацеленные на обсуждение гуманитарных проблем в международных инстанциях.
Обе стороны отметили идею консолидации в подобных сложных ситуациях, независимо от политических разногласий.
На встрече были обсуждены вопросы, касающиеся безопасности, новых геополитических развитий и взаимодействия парламентов двух армянских республик.