ԱՀ ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովը հերթական նիստն է հրավիրել
Մարտի 22-ին ԱՀ ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովը հանձնաժողովի նախագահ Արամ Գրիգորյանի նախագահությամբ  հերթական նիստն է հրավիրել։
Որպես հիմնական զեկուցող օրակարգային հարցերը ներկայացրել է ԱՀ սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարար Արմինե Պետրոսյանը։
Օրակարգի առաջին հարցը «Պետական պաշտոններ զբաղեցրած անձանց սոցիալական երաշխիքների մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկումն էր։ Առաջարկվող փոփոխությունները նպատակ ունեն օրենքի դրույթները համապատասխանեցնել Գերագույն դատարանի 2020 թվականի հունվարի 14-ի ԳԴՈ-17 որոշմանը և հստակեցնել օրենքով սահմանված կենսաթոշակների հաշվարկման և վերահաշվարկման մեխանիզմները։
Մասնավորապես՝ առաջարկվում է սահմանել, որ օրենքով սահմանված կենսաթոշակի հաշվարկում կիրառվում է «Պետական պաշտոն զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքով անձի զբաղեցրած պաշտոնների համար մինչև 2022 թվականի հունվարի 1-ը սահմանված առավելագույն գործակիցը, և դրա հետագա բարձրացումները հաշվի չառնել կենսաթոշակի չափի բարձրացման հաշվարկում։
Գերագույն դատարանի որոշման կատարումն ապահովելու նպատակով առաջարկվում է նախկին օրենսդրությամբ սահմանված կարգով, այսինքն՝ աշխատավարձի 55 տոկոսով, կենսաթոշակ նշանակել ոչ թե 2015 թվականի հունվարի 1-ի դրությամբ 10 և ավելի տարի պաշտոնավարած դատավորներին, այլ դատավորի պաշտոնում առնվազն 10 տարի աշխատած այն անձանց, ովքեր դատավորի պաշտոնում նշանակվել են մինչև 2015 թվականի հունվարի 1-ը։ Ընդ որում՝ որպես աշխատավարձի չափ, հիմք կընդունվի մինչև 2022 թվականի հունվարի 1-ը որպես դատավոր զբաղեցրած վերջին պաշտոնի համար ստացած աշխատավարձի և 0,85 գործակցի արտադրյալը։
Օրակարգի հաջորդ հարցը «Արցախի Հանրապետության պետական պարգևների և պատվավոր կոչումների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագծի քննարկումն էր։ Ներկայացված նախագծով առաջարկվում է պատվովճար նշանակել ու վճարել Վաստակավոր պատվավոր կոչման արժանացած այն կենսաթոշակառուին, ով չի զբաղեցնում պետական կամ համայնքային որևէ պաշտոն։
«Պետական կենսաթոշակների մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» և «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթով առաջարկվող փոփոխությունների համաձայն՝ առկա (ցերեկային) ուսուցմամբ սովորող անձի՝ կերակրողին կորցնելու դեպքում սոցիալական, աշխատանքային և զինվորական կենսաթոշակ ստանալու ժամկետը 23 տարեկանից կսահմանվի մինչև 26 տարեկանը, ինչը պայմանավորված է Արցախում 12-ամյա միջնակարգ կրթության և բարձրագույն կրթության երկաստիճան համակարգի ներդրմամբ, հաշվի առնելով նաև արական սեռի անձանց համար պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայության ժամկետը։
Նմանատիպ փոփոխություն է առաջարկվում նաև «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքի համապատասխան հոդվածում, ինչի համաձայն՝ վերոնշված ժամկետների երկարաձգումը կտարածվի նաև զոհված զինծառայողների ուսանող զավակներին տրվող ամենամսյա պարգևավճարների վրա։
2-րդ փոփոխությունը վերաբերում է հաշմանդամության զինվորական կենսաթոշակներին։ Գործող օրենքի համաձայն զինծառայության ժամանակ առաջացած հիվանդության պատճառական կապով հաշմանդամ ճանաչված անձին զինվորական կենսաթոշակ է նշանակվում, եթե հաշմանդամությունը սահմանվել է զինծառայության ընթացքում կամ զինծառայությունից սահմանված կարգով արձակվելուց հետո՝ 5 տարվա ընթացքում։ Առաջարկվում է վերացնել նշված 5 տարվա սահմանափակումը և անձին զինվորական կենսաթոշակ նշանակել անկախ հաշմանդամ ճանաչվելու ժամկետից։
Առաջարկվում է սահմանել նաև, որ զինվորական կենսաթոշակների չափերի վերահաշվարկման հիմք է հանդիսանում նաև զինծառայողի զբաղեցրած վերջին պաշտոնի համար «Պետական պաշտոն զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքով սահմանված գործակցի փոփոխությունը (բարձրացումը)։
Հաջորդ փոփոխությունը նպատակ ունի մեղմել կորոնավիրուսի համավարակի և 2020 թվականի պատերազմական գործողությունների հետևանքները և վերաբերում է 2019 թվականի մարտի 15-ից մինչև 2021 թվականի հունվարի 1-ը կենսաթոշակի վճարումը դադարեցված անձանց կենսաթոշակներին։ Եթե այդ անձանց կենսաթոշակի վճարումը դադարեցվել է 12 ամիս անընդմեջ կենսաթոշակ չստանալու կամ լիազորագրով կենսաթոշակի վճարման ժամկետը լրանալու հիմքով, ապա կենսաթոշակի վճարումները կվերսկսվեն մինչև 2022 թվականի հոկտեմբերի 1-ը դիմելու կամ լիազորագիր ներկայացվելու դեպքում, ընդ որում՝ կենսաթոշակը կվճարվի նաև կենսաթոշակ չստացած ամբողջ ժամանակահատվածի համար։
Կսահմանվի նաև, որ եթե անձը մինչև 2022 թվականի հոկտեմբերի 1-ը ներկայացնի պատերազմական գործողությունների հետևանքով բռնազավթված տարածքներում աշխատած ժամանակահատվածի հաստատման մասին նախարարության կազմում գործող ստաժ սահմանող հանձնաժողովի որոշումը, ապա նրան կվճարվի կենսաթոշակի իրավունքը ծագելու օրվանից չստացած կենսաթոշակի ամբողջ գումարը։

22-го марта состоялось очередное заседание постоянной комиссии НС Республики Арцах по социальным вопросам и здравоохранению под председательством главы комиссии Арама Григоряна.
В качестве основного докладчика выступила министр социального развития и миграции Республики Арцах Армине Петросян.
Первым вопросом повестки заседания было обсуждение проекта закона «О внесении изменений и дополнений в закон “О социальных гарантиях лиц, занимавших государственные должности”». Согласно предлагаемым изменениям, ставится целью привести положения закона в соответствие с решением Верховного суда ԳԴՈ-17 от 14-го февраля 2020 года и уточнить установленные законом механизмы расчета и перерасчета пенсий.
В частности, предлагается установить, что в расчете установленной законом пенсии применяется максимальный коэффициент, установленный до 1-го января 2022 года для занимаемых по закону «Об оплате труда лиц, занимающих государственную должность» лицом должностей, и не учитывать его повышения в расчете повышения размера пенсии.
С целью обеспечения исполнения решения Верховного суда, предлагается в установленном предыдущим законодательством порядке, то есть на 55 процентов зарплаты, назначить пенсию не судьям, занимавшим по положению на 1-ое января 2015 года должность 10 и более лет, а лицам, занимавшим должность судьи по меньшей мере 10 лет, которые были назначены на эту должность до 1-го января 2015 года. Причем, в качестве размера зарплаты будет приниматься за основу производная зарплаты, полученной судьей за последнюю должность, занимаемую в качестве судьи по положению на 1-ое января 2022 года, и коэффициента 0,85.
Следующим вопросом повестки было рассмотрение законопроекта «О внесении изменения в закон “О государственных наградах и почетных званиях Республики Арцах”». По проекту закона предлагается назначить почетную выплату и выплатить тем пенсионерам, удостоившимся почетного звания «Заслуженный», кто не занимает какую-либо государственную или общинную должность.
Согласно предлагаемым в пакете проектов законов «О внесении изменений и дополнений в закон “О государственных пенсиях”» и «О внесении изменения в закон “О военной службе и статусе военнослужащего”» изменениям, предлагается установить срок получения социальной, трудовой и военной пенсии для лица очной (дневной) формы обучения в случае потери кормильца вместо 23-х лет до 26 лет, что обусловлено внедрением в Арцахе 12-летнего среднего образования и двухступенчатой системы высшего образования, учитывая также срок обязательной военной службы для лиц мужского пола.
Подобное изменение предлагается также в соответствующей статье закона «О военной службе и статусе военнослужащего», согласно которому продление вышеуказанных сроков будет распространяться также на ежегодные премии, выплачиваемые студентам – детям погибших военнослужащих.
Второе изменение касается военных пенсий по инвалидности. Согласно действующему закону, лицу, признанному инвалидом из-за болезни, возникшей во время военной службы, военная пенсия назначается, если инвалидность установлена при военной службе или в течение 5 лет после увольнения в установленном порядке с военной службы. Предлагается отменить указанное 5-летнее ограничение и назначить лицу военную пенсию вне зависимости от срока признания лица инвалидом.
Предлагается установить также, что основой для перерасчета военных пенсий должно служить также изменение (повышение) установленного законом «Об оплате труда лица, занимающего государственную должность» коэффициента для последней должности, занимаемой военнослужащим.
Следующее изменение нацелено на смягчение последствий коронавируса и военных действий 2020 года и касается пенсий лиц, выплата пенсий которых приостановлена по положению от 15-го марта 2019 года до 1-ое января 2021 года.
Если выплата пенсий этим лицам была приостановлена на основе неполучения пенсии 12 месяцев непрерывно или истечения срока выплаты пенсии по доверенности, то выплаты пенсии возобновятся в случае обращения или предоставления доверенности до 1-го октября 2022 года, причем пенсия будет выплачена также за весь период неполучения пенсии.
Будет установлено также, что если лицо до 1-го октября 2022 года предоставит решение комиссии, устанавливающей действующий в составе министерства стаж об установлении периода работы на оккупированных в результате военных действий территориях, то ему будет выплачена вся сумма неполученной со дня возникновения права на пенсию пенсии.
Министр дала пояснения на вопросы, заданные депутатами.
Проекты законов с положительным заключением будут представлены на рассмотрение в ходе предстоящего очередного заседания.