Մարտի 11-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանն ընդունել է Հայ Դատի Եվրոպայի գրասենյակի պատասխանատու Գասպար Կարապետյանի ղեկավարած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Արթուր Թովմասյանը բարձր է գնահատել Հայ Դատի Եվրոպայի գրասենյակի հայանպաստ գործունեությունը՝ շեշտելով Եվրոպական խորհրդարանի լիագումար նիստի օրակարգում «Լեռնային Ղարաբաղում պատմամշակութային ժառանգության ոչնչացման» մասին բանաձևի ներառման ու Ադրբեջանի վանդալիզմը դատապարտող բանաձևի ընդունման հարցում գրասենյակի կատարած հսկայական աշխատանքը:
Խորհրդարանի ղեկավարն անդրադարձել է 44-օրյա պատերազմին ու ետպատերազմյան իրողություններին, աշխարհաքաղաքական վերջին զարգացումներին, ընդգծել համազգային օրակարգ ստեղծելու անհրաժեշտությունը:
Գասպար Կարապետյանը մտահոգիչ է որակել Ադրբեջանի շարունակվող սադրանքները, շեշտել ամեն գնով արցախցուն Արցախում պահելու կարևորության մասին:
Հանդիպման ժամանակ քննարկվել է «Արցախի Հանրապետություն- Եվրախորհրդարան» բարեկամական խմբի անելիքները, նախանշվել են մոտակա ծրագրերը՝ կապված Եվրոպայում Արցախի բարեկամների ներուժը ճիշտ օգտագործելու հետ :
Հանդիպմանը ներկա էին ԱՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Վահրամ Բալայանը և «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն» խմբակցության ղեկավար Արթուր Մոսիյանը:

11-го марта председатель Национального собрания Республики Арцах Артур Товмасян принял делегацию, возглавляемую ответственным европейского офиса Ай Дата Гаспаром Карапетяном.
Приветствуя гостей, Артур Товмасян высоко оценил деятельность европейского офиса Ай Дата во благо армянского народа, подчеркнув колоссальную роль офиса в вопросе внесения в повестку Европейского парламента резолюции "Об уничтожении культурного наследия в Нагорном Карабахе" и ее принятия.
Руководитель парламента в своем слове коснулся 44-дневной войны и послевоенных реалий, недавних геополитических развитий и подчеркнул необходимость создания всеармянской повестки.
Гаспар Карапетян выразил обеспокоенность по поводу продолжающихся провокаций со стороны Азербайджана, подчеркнул важность сохранения армянства в Арцахе любой ценой.
На встрече был обсужден план действий группы дружбы "Республика Арцах-Европарламент", обозначены приоритетные задачи в связи с полноценным использованием потенциала друзей Арцаха в Европе.
На встрече присутствовали председатель комиссии по внешним сношениям НС Республики Арцах Ваграм Балаян и руководитель фракции Армянской Революционной федерации "Дашнакцутюн" Артур Мосиян.