Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովն արտահերթ նիստ է հրավիրել
Մարտի 10-ին Արցախի խորհրդարանը հրավիրել է արտահերթ նիստ։ Օրակարգում Ազգային ժողովի պատգամավորների նախաձեռնությամբ ներկայացված Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի հայտարարությունն էր՝ «ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությանը, ՄԱԿ-ին և համապատասխան կառույցներին դիմելու մասին» խորագրով։
Հայտարարության տեքստը ներկայացրել է պատգամավոր Գեղամ Ստեփանյանը։ Օրակարգային հարցը քննարկվել էր գլխադասային հանձնաժողովի նիստում և դրական եզրակացությամբ ներկայացվել է արտահերթ նիստի քննարկմանը։
Մտքերի փոխանակությամբ հանդես է եկել պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանը։
ԱՀ արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը,ով հրավիրված էր արտահերթ նիստին, տեղեկացրել է, որ Եվրոպական Միության խորհրդարանը ձայների գերակշիռ մեծամասնությամբ ընդունել է բանաձև՝ «Լեռնային Ղարաբաղում մշակութային ժառանգության ոչնչացման մասին», որտեղ  խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի շարունակական քաղաքականությունը ՝ջնջելու և ժխտելու հայկական մշակութային ժառանգությունը Լեռնային Ղարաբաղում։

10-го марта парламент Арцаха созвал внеочередное заседание. В повестку заседания было включено заявление Национального собрания Республики Арцах, представленное по инициативе депутатов Национального собрания "Об обращении к сопредседательству Минской группы ОБСЕ, в ООН и соответствующие структуры".
Текст заявления представил депутат Гегам Степанян. Вопрос был рассмотрен на заседании профильной комиссии и с положительным заключением представлен на обсуждение во время внеочередного заседания.
В ходе обмена мнениями выступила депутат Метаксе Акопян.
Приглашенный на внеочередное заседание министр иностранных дел Республики Арцах Давид Бабаян сообщил, что подавляющим большинством голосов Европарламент принял резолюцию "Об уничтожении культурного наследия в Нагорном Карабахе", в котором строго осуждает продолжающуюся политику Азербайджана по уничтожению и отрицанию армянского культурного наследия в Нагорном Карабахе.