ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությանը, ՄԱԿ-ին և համապատասխան կառույցներին դիմելու մասին
Վերջին օրերին լարվածությունը Արցախի սահմանամերձ բնակավայրերում նոր թափ է ստացել, մասնավորապես Ադրբեջանը ինտենսիվ կրակոցներ է արձակել, ականանետներ կիրառել Ասկերանի շրջանի Խրամորթ,Նախիջևանիկ և Փառուխ գյուղերի, Մարտունու շրջանի Խնուշինակ, Կարմիր շուկա, Թաղավարդ բնակավայրերի ուղղությամբ։
Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության նման սադրիչ գործողությունները միտված են ինչպես Արցախի ժողովրդին ահաբեկելուն և մշտական տագնապի մեջ պահելուն, այնպես էլ ռուսական խաղաղապահ ուժերի առաքելության ու հեղինակության նսեմացմանը։
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը խստիվ դատապարտում է Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի ագրեսիվ և ահաբեկչական գործողությունները, Արցախի Հանրապետության բնակավայրերի թիրախավորումը, խաղաղ բնակչության նկատմամբ հոգեբանական, տեղեկատվական ճնշումները, Արցախը բնական գազով ապահովող միակ գազատարի վերանորոգման աշխատանքներին խոչընդոտելը։
Այսպիսով ՝ պաշտոնական Բաքուն շարունակում է իր հայատյաց քաղաքականությունը, խարխլում տարածաշրջանում առկա փխրուն խաղաղությունն ու կայունությունը, որը մեկ անգամ ևս փաստում է, որ Ադրբեջանը պատրաստ չէ տարածաշրջանում հարատև խաղաղության հաստատմանը։
Արցախի խորհրդարանը հորդորում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությանը, ՄԱԿ-ին և նրա համապատասխան կառույցներին համարժեք գնահատականի արժանացնել Ադրբեջանի պահվածքը, ջանքեր գործադրել՝ սանձելու նման հանցավոր ոտնձգությունները։
Ստեղծված իրավիճակը մեկ անգամ ևս ցույց է տալիս, որ Արցախի ժողովրդի՝ անվտանգ ապրելու, անկախ պետականություն ունենալու իրավունքի ճանաչումը հանդիսանում է միակ ճիշտ, այլընտրանք չունեցող և քաղաքակիրթ որոշումը։

об обращении к сопредседательству Минской группы ОБСЕ, ООН и в соответствующие структуры
В последние несколько дней напряженность в приграничных населенных пунктах Арцаха получила новый размах, в частности, Азербайджан вел интенсивную стрельбу, применил минометы в направлении сел Храморт, Нахичеваник и Парух Аскеранского района, а также населенных пунктов Хнушинак, Кармир шука и Тагавард Мартунинского района.
Подобные провокационные действия военно-политического руководства Азербайджана указывают как на стремление Баку держать в постоянном напряжении и запугивании народ Арцаха, так и на подрыв авторитета российской миротворческой миссии.
Национальное собрание Республики Арцах строгим образом осуждает агрессивные и террористические действия Азербайджана в отношении Арцаха, обстрел населенных пунктов Республики Арцах, оказание психологического, информационного давления на мирное население, препятствование ремонтным работам на единственном газопроводе, обеспечивающем Арцах природным газом.
Таким образом, официальный Баку продолжает свою политику по разжиганию армянофобии, подрывает хрупкий мир и стабильность в регионе, что в очередной раз свидетельствует о том, что Азербайджан не готов к установлению долгосрочного мира в регионе.
Парламент Арцаха призывает сопредседательство Минской группы ОБСЕ, ООН и соответствующие структуры дать соразмерную оценку поведению Азербайджана, приложить усилия по предотвращению подобных преступных посягательств.
Сложившаяся ситуация в очередной раз показывает, что признание права народа Арцаха жить в безопасности, иметь независимую государственность являются единственным верным, безальтернативным и цивилизованным решением.