Մարտի 4-ին Արցախի Հանրապետության խորհրդարանում հյուրընկալել են Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների նորընտիր պաշտպան Քրիստինե Գրիգորյանի ղեկավարած պատվիրակությանը:
Հայաստանի օմբուդսմենին նախ ընդունել է Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Գագիկ Բաղունցը: Նա շնորհավորել է Քրիստինե Գրիգորյանին այդ պատասխանատու պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ և արգասաբեր աշխատանք մաղթել:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են 2 հայկական հանրապետությունների միջև փոխգործակցության հետ կապված հարցեր: Քրիստինե Գրիգորյանը տեղեկացրել է, որ շուրջօրյա կապի մեջ է Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանի հետ ու հավաստիացրել է, որ դիտարկումների, խախտումների արձանագրման, միջազգային ատյաններում արցախցիների իրավունքների պաշտպանության հարցում էլ ավելի են սերտացնելու կապերը:
Հանդիպմանը ներկա Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանն ընդգծել է գործող ծրագրերը շարունակելու անհրաժեշտությունը: Երկուստեք կարևորել են պատերազմի ընթացքում արցախյան փորձը ու ՄԻՊ գրասենյակի ակտիվացման անհրաժեշտությունը ետպատերազմյան իրողություններում:
Այնուհետև հանդիպումը շարունակվել է ընդլայնված կազմով՝ խորհրդարանի խմբակցությունների ղեկավարների ու մշտական հանձնաժողովների նախագահների մասնակցությամբ:
Խորհրդարանականներն ընդգծել են այն հանգամանքը, որ Հայաստանի նոր օմբուդսմենն իր առաջին այցը կատարել է հենց Արցախ: Նրանք բարձրացրել են մարդու իրավունքներին առնչվող հրատապ հարցեր: Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը Մարտակերտի շրջանում տարածքային ստորաբաժանում ունենալու անհրաժեշտության մասին է խոսել: Քրիստինե Գրիգորյանն էլ Արցախում համատեղ համաժողով հրավիրելու մտադրության մասին է բարձրաձայնել:
Պատվիրակության կազմում Արցախ ժամանած Հայաստանի ՄԻՊ գրասենյակի պատասխանատուները ներկայացրել են իրենց փորձն ու կարևոր այս ճակատում Արցախի իրենց գործընկերների հետ համագործակցելու պատրաստակամություն հայտնել:

4-го марта в парламенте Республики Арцах приняли делегацию, возглавляемую новоизбранным Защитником прав человека Республики Армения Кристине Григорян.
Омбудсмена Армении вначале принял заместитель председателя Национального собрания Гагик Багунц. Он поздравил Кристине Григорян с избранием на эту ответственную должность и пожелал плодотворной работы.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся взаимодействия между двумя армянскими республиками. Кристине Григорян сообщила, что находится в постоянной связи с омбудсменом Арцаха Гегамом Степаняном, и заверила, что будут налаживаться еще более тесные связи в вопросах мониторинга, фиксирования случаев нарушения режима прекращения огня и защиты прав арцахцев в международных инстанциях.
Присутствующий на встрече Защитник прав человека Арцаха Гегам Степанян подчеркнул необходимость продолжения действующих программ.Обе стороны отметили важность опыта Арцаха в недавней войне и необходимость активизации деятельности офиса омбудсмена в послевоенных реалиях.
Затем встреча продолжилась в расширенном составе с участием руководителей фракций и председателей постоянных комиссий парламента.
Парламентарии подчеркнули важность того обстоятельства, что новый Защитник прав человека Армении свой первый визит совершила именно в Арцах. Они подняли актуальные вопросы, касающиеся прав человека.Омбудсмен Арцаха Гегам Степанян указал на необходимость открытия территориального органа в Мартакертстком районе. Кристине Григорян, в свою очередь, заявила о намерении провести совместный форум в Арцахе.
Прибывшие в Арцах в составе делегации представители офиса Защитника прав человека Армении представили свой опыт и выразили готовность сотрудничать с коллегами из Арцаха в этой важной сфере.