Արցախի խորհրդարանի նախագահ Արթուր Թովմասյանը ցավակցական ուղերձ է հղել ԱՀ ԱԺ 2-րդ, 5-րդ և 6-րդ գումարումների պատգամավոր Վարդգես Բաղրյանի մահվան կապակցությամբ
26 փետրվարի 2022
Խորը կսկիծով տեղեկացանք  ԱՀ Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր, ԼՂՀ վաստակավոր լրագրող Վարդգես Բաղրյանի վաղաժամ մահվան մասին:
Վարդգես Բաղրյանն իր ժողովրդին, երկրին ու պետականությանը նվիրված գործիչ էր՝ պատասխանատվության ու հայրենիքին ծառայելու խորին գիտակցումով:Թերևս այդ  է պատճառը, որ բազմիցս արժանացել է ժողովրդի վստահությանը, և 3անգամ ընտրվել  ԱՀ ԱԺ 2-րդ, 5-րդ և 6-րդ գումարումների պատգամավոր՝ ստանձնելով պատասխանատու պաշտոններ։ Եղել է ԱԺ արտաքին կապերի մշտական հանձնաժողովի անդամ,ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ, ԱԺ «Ժողովրդավարություն» խմբակցության ղեղակար։
ԼՂՀ նախագահի հրամանով 2007 թվականին արժանացել  էր ԼՂՀ վաստակավոր լրագրողի պատվավոր կոչման։ ԼՂՀ կառավարության Եղիշեի անվան ամենամյա մրցանակի դափնեկիր էր, «Մեսրոպ Մաշտոց»-ի շքանշանակիր, ԼՂՀ ժուռնալիստների և գրողների միությունների անդամ, մի շարք հեռուստաֆիլմերի և գրքերի  հեղինակ։
ԱՀ Ազգային ժողովի և անձամբ իմ անունից անկեղծորեն ցավակցում եմ Վարդգես Բաղրյանի ընտանիքին, հարազատներին ու մերձավորներին և կիսում կորստյան ծանր վիշտը:

С глубокой скорбью узнали о преждевременной кончине бывшего депутата Национального собрания Республики Арцах, заслуженного журналиста НКР Вардгеса Багиряна.
Вардгес Багирян был деятелем, преданным своему народу, стране и государственности, с глубоким чувством ответственности перед родиной. Пожалуй, в этом причина того, что он неоднократно удостаивался доверия народа и трижды был избран депутатом НС Республики Арцах 2-го, 5-го и 6-го созывов, занимал ответственные должности. Был членом постоянной комиссии НС по внешним сношениям, заместителем председателя постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта, руководителем фракции "Демократия".
В 2007 году указом президента НКР был удостоен почетного звания заслуженного журналиста НКР. Вардгес Багирян был лауреатом ежегодной премии имени Егише правительства НКР, кавалером ордена "Месроп Маштоц", членом Союза журналистов и писателей НКР, автором ряда телефильмов и книг.
От имени Национального собрания Республики Арцах и от себя лично выражаю искренние соболезнования семье, родным и близким Вардгеса Багиряна и разделяю тяжелую боль утраты.