Արցախի խորհրդարանի նախագահ Արթուր Թովմասյանը ցավակցական ուղերձ է հղել ԱՀ ԱԺ 2-րդ, 5-րդ և 6-րդ գումարումների պատգամավոր Վարդգես Բաղրյանի մահվան կապակցությամբ
26 փետրվարի 2022
Խորը կսկիծով տեղեկացանք  ԱՀ Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր, ԼՂՀ վաստակավոր լրագրող Վարդգես Բաղրյանի վաղաժամ մահվան մասին:
Վարդգես Բաղրյանն իր ժողովրդին, երկրին ու պետականությանը նվիրված գործիչ էր՝ պատասխանատվության ու հայրենիքին ծառայելու խորին գիտակցումով:Թերևս այդ  է պատճառը, որ բազմիցս արժանացել է ժողովրդի վստահությանը, և 3անգամ ընտրվել  ԱՀ ԱԺ 2-րդ, 5-րդ և 6-րդ գումարումների պատգամավոր՝ ստանձնելով պատասխանատու պաշտոններ։ Եղել է ԱԺ արտաքին կապերի մշտական հանձնաժողովի անդամ,ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ, ԱԺ «Ժողովրդավարություն» խմբակցության ղեղակար։
ԼՂՀ նախագահի հրամանով 2007 թվականին արժանացել  էր ԼՂՀ վաստակավոր լրագրողի պատվավոր կոչման։ ԼՂՀ կառավարության Եղիշեի անվան ամենամյա մրցանակի դափնեկիր էր, «Մեսրոպ Մաշտոց»-ի շքանշանակիր, ԼՂՀ ժուռնալիստների և գրողների միությունների անդամ, մի շարք հեռուստաֆիլմերի և գրքերի  հեղինակ։
ԱՀ Ազգային ժողովի և անձամբ իմ անունից անկեղծորեն ցավակցում եմ Վարդգես Բաղրյանի ընտանիքին, հարազատներին ու մերձավորներին և կիսում կորստյան ծանր վիշտը:

We were deeply saddened to learn about the untimely death of Vardges Baghryan, former deputy of the National Assembly of the Republic of Artsakh, honored journalist of the NKR.
Vardges Baghryan was a figure dedicated to his people, country and statehood with a deep awareness of responsibility and service to the homeland. That's the reason why, having won the trust of the people many times, he had been elected 3 times a deputy of the 2nd, 5th and 6th convocations of the National Assembly of the Republic of Artsakh, assuming responsible positions. He was a member of the NA Standing Committee on Foreign Relations, Deputy Chairman of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sports, Head of the NA "Democracy" faction.
By the order of the NKR President, in 2007, he was awarded Honorary title of the NKR Honored Journalist. He was the winner of the NKR Government annual award after Yeghishe, winner of the "Mesrop Mashtots" medal, member of the Union of Writers and Journalists of the NKR, author of a number of TV films and books.
On behalf of the Artsakh Republic National Assembly and myself, I sincerely condole with Vardges Baghryan's family, share the grief of loss with relatives and friends.