«ԱԶԱՏ ՀԱՅՐԵՆԻՔ - ՔՄԴ» ԵՎ «ՄԻԱՍՆԱԿԱՆ ՀԱՅՐԵՆԻՔ»
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը՝ ի դեմս Արցախի խորհրդարանի «Ազատ հայրենիք- ՔՄԴ» և «Միասնական հայրենիք» խմբակցությունների, ողջունում է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կողմից Դոնբասի զույգ հանրապետությունների ճանաչումը։
Յուրաքանչյուր ժողովուրդ, ով միջազգային իրավունքին համապատասխան իրականացրել է իր ինքնորոշման իրավունքը, քաղաքակիրթ կերպով ձևավորել ու զարգացրել է իր պետականությունը, սակայն առերեսվում է անվտանգային ու գոյաբանական լուրջ սպառնալիքների, արժանի է ճանաչման։
Արցախի Հանրապետությունն այս առումով ունի բոլոր անհրաժեշտ հիմքերը․ իր անկախ պետականության կերտման գործընթացում անցնելով բազում դժվարությունների, փորձությունների, արհավիրքների միջով՝ պահպանել է իր հաստատակամությունն ու վճռականությունը՝ արժանանալու միջազգային ճանաչման։
Արցախի խորհրդարանի «Ազատ հայրենիք- ՔՄԴ» և «Միասնական հայրենիք» խմբակցությունները շնորհավորում են Դոնեցկի և Լուգանսկի ժողովրդական հանրապետությունների պատգամավորներին և ողջ հանրությանն այս կարևորագույն իրադարձության կապակցությամբ, մաղթում խաղաղություն և ամենայն բարիք։

STATEMENT OF THE ARTSAKH REPUBLIC NATIONAL ASSEMBLY "FREE MOTHERLAND - UCA" AND "UNITED MOTHERLAND" FACTIONS ARTSAKH REPUBLIC NATIONAL ASSEMBLY "FREE MOTHERLAND - UCA" AND "UNITED MOTHERLAND" FACTIONS' STATEMENT
22 February 2022
"FREE MOTHERLAND - UCA" AND "UNITED MOTHERLAND" FACTIONS'
The Republic of Artsakh National Assembly, represented by the "Free Motherland-UCA" and "United Motherland" factions of the Artsakh Parliament, welcomes the recognition of the Donbas twin republics by the President of the Russian Federation Vladimir Putin.
Every nation, which has exercised his right to self-determination in accordance with international law, has civilized and developed its statehood, but faces security and serious survival threats, deserves recognition.
The Republic of Artsakh has all the necessary grounds in this regard In the process of building its independent statehood, going through many difficulties, trials and disasters, it has maintained its will and determination to gain international recognition.
The Artsakh Parliament factions "Free Motherland-UCA" and "United Motherland" congratulate the deputies of Donetsk, Lugansk People's Republics, the whole society on this important event, wish peace and all the best.