«ԱԶԱՏ ՀԱՅՐԵՆԻՔ - ՔՄԴ» ԵՎ «ՄԻԱՍՆԱԿԱՆ ՀԱՅՐԵՆԻՔ»
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը՝ ի դեմս Արցախի խորհրդարանի «Ազատ հայրենիք- ՔՄԴ» և «Միասնական հայրենիք» խմբակցությունների, ողջունում է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կողմից Դոնբասի զույգ հանրապետությունների ճանաչումը։
Յուրաքանչյուր ժողովուրդ, ով միջազգային իրավունքին համապատասխան իրականացրել է իր ինքնորոշման իրավունքը, քաղաքակիրթ կերպով ձևավորել ու զարգացրել է իր պետականությունը, սակայն առերեսվում է անվտանգային ու գոյաբանական լուրջ սպառնալիքների, արժանի է ճանաչման։
Արցախի Հանրապետությունն այս առումով ունի բոլոր անհրաժեշտ հիմքերը․ իր անկախ պետականության կերտման գործընթացում անցնելով բազում դժվարությունների, փորձությունների, արհավիրքների միջով՝ պահպանել է իր հաստատակամությունն ու վճռականությունը՝ արժանանալու միջազգային ճանաչման։
Արցախի խորհրդարանի «Ազատ հայրենիք- ՔՄԴ» և «Միասնական հայրենիք» խմբակցությունները շնորհավորում են Դոնեցկի և Լուգանսկի ժողովրդական հանրապետությունների պատգամավորներին և ողջ հանրությանն այս կարևորագույն իրադարձության կապակցությամբ, մաղթում խաղաղություն և ամենայն բարիք։

ФРАКЦИЙ «СВОБОДНАЯ РОДИНА-ОГА» И «ЕДИНАЯ РОДИНА» НАЦИОНАЛЬНОГО СОБРАНИЯ РЕСПУБЛИКИ АРЦАХ
Национальное собрание Республики Арцах в лице фракций парламента Республики Арцах «Свободная Родина-ОГА» и «Единая Родина» приветствует признание президентом Российской Федерации Владимиром Путиным двух республик Донбасса.
Каждый народ, реализовавший свое право на самоопределение в соответствии с международным правом, цивилизованно сформировавший и развивший свою государственность, однако столкнувшийся с серьезными угрозами безопасности и существованию, достоин признания.
Республика Арцах в этом плане имеет все необходимые основания. Пройдя через множество трудностей, испытаний, бедствий в процессе создания своей независимой государственности, Республика Арцах сохранила свою решимость удостоиться международного признания.
Фракции парламента Республики Арцах «Свободная Родина-ОГА» и «Единая Родина» поздравляют депутатов Донецкой и Луганской народных республик и все общество с этим важнейшим событием, желают мира и всех благ.