ԱՀ խորհրդարանը հյուրընկալել է «Արցախի պաշտպանության մտավորականների խորհուրդ»  ՀԿ  ներկայացուցիչներին
19 փետրվարի 2022
Փետրվարի 19-ին ԱՀ խորհրդարանը հյուրընկալել է «Արցախի պաշտպանության մտավորականների խորհուրդ» ՀԿ ներկայացուցիչներին:
Հայ մտավորականների պատվիրակությանն ընդունել է ԱՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը: Ազգային ժողովի փոքր դահլիճում հանդիպումը շարունակվել է խմբակցությունների ղեկավարների մասնակցությամբ:
Արթուր Թովմասյանը ներկաներին շնորհավորել է Արցախյան ազգային-ազատագրական շարժման 34-րդ տարեդարձի կապակցությամբ, այնուհետև անդրադարձել է  պատերազմյան և ետպատերազմյան իրողություններին, Արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման տեսլականին:
Հանդիպման ընթացքում շոշափվել են աշխարհաքաղաքական զարգացումներին, Արցախի կարգավիճակին ու այդ համատեքստում խորհրդարանական  օրակարգին առնչվող հարցեր:
«Արցախի պաշտպանության մտավորականների խորհուրդ» ՀԿ նախաձեռնողները ներկայացրել են հայ մտավորականներին միավորող կառույցի ստեղծման նպատակը, այն է՝ համախմբել ազգն Արցախի հիմնախնդրի լուծման շուրջ: Նրանք հանդես են եկել հայությանն ուղղված ուղերձով ու ազդարարել են Ազգային միասնության խորհուրդ ստեղծելու, Արցախում համահայկական համաժողով հրավիրելու մասին:
Հանդիպմանը ներկա խորհրդարանական խմբակցությունների ղեկավարները ողջունել են հայ մտավորականների այցը Արցախ ու համագործակցելու պատրաստակամություն հայտնել:

Artsakh Parliament Hosted Representatives of the NGO "Council of Defense Intellectuals of Artsakh"
February 19, the Parliament of the Republic of Artsakh hosted the representatives of the "Council of Defense Intellectuals of Artsakh" NGO.
Artsakh Republic NA President, Artur Tovmasyan, received the representatives of the NGO “Council of Defense Intellectuals of Artsakh". The meeting continued in the small hall of the National Assembly with the participation of faction leaders.
Geopolitical developments, the status of Artsakh and in that context issues related to the parliamentary agenda were touched upon during the meeting.
The initiators of the "Artsakh Council of Defense Intellectuals" NGO presented the goal of creating a structure uniting Armenian intellectuals, that is, to unite the nation around the solution of the Artsakh problem.
They delivered a message to the Armenians and announced the creation of the Council of National Unity and the convening of a pan-Armenian forum in Artsakh.
Leaders of parliamentary factions present at the meeting welcomed the visit of representatives of the Armenian intelligentsia to Artsakh and expressed readiness for cooperation.