ԱՀ խորհրդարանը հյուրընկալել է «Արցախի պաշտպանության մտավորականների խորհուրդ»  ՀԿ  ներկայացուցիչներին
19 փետրվարի 2022
Փետրվարի 19-ին ԱՀ խորհրդարանը հյուրընկալել է «Արցախի պաշտպանության մտավորականների խորհուրդ» ՀԿ ներկայացուցիչներին:
Հայ մտավորականների պատվիրակությանն ընդունել է ԱՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը: Ազգային ժողովի փոքր դահլիճում հանդիպումը շարունակվել է խմբակցությունների ղեկավարների մասնակցությամբ:
Արթուր Թովմասյանը ներկաներին շնորհավորել է Արցախյան ազգային-ազատագրական շարժման 34-րդ տարեդարձի կապակցությամբ, այնուհետև անդրադարձել է  պատերազմյան և ետպատերազմյան իրողություններին, Արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման տեսլականին:
Հանդիպման ընթացքում շոշափվել են աշխարհաքաղաքական զարգացումներին, Արցախի կարգավիճակին ու այդ համատեքստում խորհրդարանական  օրակարգին առնչվող հարցեր:
«Արցախի պաշտպանության մտավորականների խորհուրդ» ՀԿ նախաձեռնողները ներկայացրել են հայ մտավորականներին միավորող կառույցի ստեղծման նպատակը, այն է՝ համախմբել ազգն Արցախի հիմնախնդրի լուծման շուրջ: Նրանք հանդես են եկել հայությանն ուղղված ուղերձով ու ազդարարել են Ազգային միասնության խորհուրդ ստեղծելու, Արցախում համահայկական համաժողով հրավիրելու մասին:
Հանդիպմանը ներկա խորհրդարանական խմբակցությունների ղեկավարները ողջունել են հայ մտավորականների այցը Արցախ ու համագործակցելու պատրաստակամություն հայտնել:

В парламенте Республики Арцах приняли представителей общественной организации "Совет интеллигенции в защиту Арцаха"
19 февраля 2022
19-го февраля в парламенте Республики Арцах приняли представителей общественной организации "Совет интеллигенции в защиту Арцаха".
Делегацию армянской интеллигенции принял председатель НС Республики Арцах Артур Товмасян. Встреча продолжилась в малом зале НС с участием руководителей фракций.
Артур Товмасян поздравил присутствующих с 34-летней годовщиной Арцахского национально-освободительного движения, затем коснулся войны и послевоенных реалий, а также видения урегулирования Арцахской проблемы.
В ходе встречи были затронуты вопросы, касающиеся геополитических развитий, статуса Республики Арцах, а также парламентской повестки в этом контексте.
Инициаторы ОО "Совет интеллигенции в защиту Арцаха" представили цель формирования структуры, объединяющую армянскую интеллигенцию, – объединение нации вокруг решения Арцахской проблемы. Члены делегации выступили с посланием к армянству и объявили о создании Совета национального единства и созыве всеармянского форума в Арцахе.
Присутствующие на встрече руководители парламентских фракций поприветствовали визит армянской интеллигенции в Арцах и выразили готовность к сотрудничеству.