Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովն արտահերթ նիստ է գումարել
Օրակարգում ընդգրկված էին առաջին ընթերցմամբ ընդունված «Արցախի Հանրապետության բռնազավթված տարածքների մասին», «Քաղաքացիական օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթի և Ազգային ժողովի խմբակցությունների նախաձեռնությամբ ներկայացված Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի հայտարարությունը՝ Արցախի վերածննդի օրվա կապակցությամբ։
Հիմնական զեկուցող պատգամավոր Արթուր Հարությունյանը նշել է, որ սահմանված ժամկետներում «Արցախի Հանրապետության բռնազավթված տարածքների մասին», «Քաղաքացիական օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթի վերաբերյալ առաջարկություններ չեն եղել։
Հարակից զեկույցով հանդես է եկել ԱԺ պետական-իրավական մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սևակ Աղաջանյանը, ով ներկայացրել է հանձնաժողովի եզրակացությունը նախագիծը երկրորդ ընթերցմամբ ընդունելու մասին
Այնուհետև Ազգային ժողովը միաձայն ընդունել է օրենքը:
Հաջորդիվ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի հայտարարությունն էր՝ Արցախի վերածննդի օրվա կապակցությամբ։

February 18, an extraordinary sitting of the National Assembly of the Republic of Artsakh was held.
The package of bills "On the Occupied territories of the Republic of Artsakh" and "On Making Additions to the Civil Code" adopted in the first reading, as well as the draft statement of the National Assembly of the Republic of Artsakh on the Artsakh Revival Day was put on the agenda.
Keynote speaker, MP Artur Harutyunyan noted that within the established deadlines, no proposals on a package of draft laws "On the Occupied Territories of the Republic of Artsakh" and "On Making Additions to the Civil Code" have been received.
Chairman of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs, Sevak Aghajanyan, made a co-report, where he presented a positive opinion of the Committee regarding the adoption of the draft in the second reading.
As a result of the vote, the National Assembly unanimously passed the law. Further, the NA Standing Committee on Foreign Relations presented a draft statement of the National Assembly on the occasion of the Day of Revival of the Republic of Artsakh, as well as a positive conclusion on it.