Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովն արտահերթ նիստ է գումարել
Օրակարգում ընդգրկված էին առաջին ընթերցմամբ ընդունված «Արցախի Հանրապետության բռնազավթված տարածքների մասին», «Քաղաքացիական օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթի և Ազգային ժողովի խմբակցությունների նախաձեռնությամբ ներկայացված Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի հայտարարությունը՝ Արցախի վերածննդի օրվա կապակցությամբ։
Հիմնական զեկուցող պատգամավոր Արթուր Հարությունյանը նշել է, որ սահմանված ժամկետներում «Արցախի Հանրապետության բռնազավթված տարածքների մասին», «Քաղաքացիական օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթի վերաբերյալ առաջարկություններ չեն եղել։
Հարակից զեկույցով հանդես է եկել ԱԺ պետական-իրավական մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սևակ Աղաջանյանը, ով ներկայացրել է հանձնաժողովի եզրակացությունը նախագիծը երկրորդ ընթերցմամբ ընդունելու մասին
Այնուհետև Ազգային ժողովը միաձայն ընդունել է օրենքը:
Հաջորդիվ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի հայտարարությունն էր՝ Արցախի վերածննդի օրվա կապակցությամբ։

18-го февраля состоялось внеочередное заседание Национального собрания Республики Арцах.
На повестке дня находился принятый в первом чтении пакет законопроектов "О оккупированных территориях Республики Арцах" и "О внесении дополнения в Гражданский кодекс", а также проект заявления Национального собрания Республики Арцах по случаю Дня возрождения Арцаха.
Основной докладчик депутат Артур Арутюнян отметил, что в установленные сроки предложений по пакету законопроектов "Об оккупированных территориях Республики Арцах" и "О внесении дополнения в Гражданский кодекс" не поступало.
С содокладом выступил председатель постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам Севак Агаджанян, который представил положительное заключение комиссии относительно принятия проекта во втором чтении.
В результате голосования Национальное собрание единогласно приняло закон.
Далее постоянная комиссия НС по внешним сношениям представила проект заявления Национального собрания по случаю Дня возрождения Республики Арцах, а также положительное заключение относительно него.