ԱՀ ԱԺ խմբակցությունները հանդիպել են ԱՀ գլխավոր դատախազի հետ
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովում ներկայացված «Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն» «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն» և «Արդարություն» կուսակցությունների փետրվարի 16-ի համատեղ հայտարարությունից հետո համանուն խմբակցությունների նախաձեռնությամբ այսօր՝ փետրվարի 17-ին, խորհրդակցության նպատակով Ազգային ժողով էր հրավիրվել ԱՀ գլխավոր դատախազ Գուրգեն Ներսիսյանը։
Քննարկումներին մասնակցել են «Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն», «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն», «Արդարություն» և «Ազատ հայրենիք-ՔՄԴ» խմբակցությունների ներկայացուցիչները։
ԱՀ գլխավոր դատախազը պատգամավորներին հանգամանալից բացատրություններ ու մեկնաբանություններ է տվել ինչպես 2020թ 44-օրյա պատերազմից հետո զարգացումների, այնպես էլ անցյալում տեղի ունեցած ադրբեջանական կողմի սադրանքների ու ահաբեկչական գործողությունների արդյունքում ԱՀ գլխավոր դատախազության կողմից հարուցված քրեական գործերի շրջանակներում տարվող գործողությունների մասին։

Artsakh NA Factions Met with the Prosecutor General of the Republic of Artsakh
Prosecutor General of the Republic of Artsakh, Gurgen Nersisyan, was summoned to the National Assembly today, February 17, on the initiative of the "Democratic Party of Artsakh", "Armenian Revolutionary Federation" and "Justice" parties represented in the National Assembly of the Artsakh Republic.
After the February 16 joint statement of the «Democratic Party of Artsakh ", the "Armenian Revolutionary Federation" and the Artsakh "Justice" parties presented in the National Assembly of the Artsakh Republic and on the initiative of the same factions,  the Prosecutor General of the Republic of Artsakh, Gurgen Nersisyan, was invited to the National Assembly for a consultation on February 17.
Representatives of the” Democratic Party of Artsakh ", "Armenian Revolutionary Federation", the Artsakh "Justice" and "Free Motherland-UCA" factions took part in the discussions.
The Prosecutor General of the Republic of Artsakh gave detailed explanations and comments to the deputies on the developments after the 44-day war in 2020, as well as the actions taken within the framework of criminal cases initiated by the Prosecutor General's Office of the Artsakh Republic, as a result of provocations and terrorist acts of the Azerbaijani side in the past.