ԱՀ խորհրդարանում հյուրընկալել են ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանին
Փետրվարի 15-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանն ընդունել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի գլխավորած պատվիրակությանը։
Հանդիպմանը ներկա էին ԱՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը, ԱԺ նախագահի գլխավոր խորհրդական Արպատ Ավանեսյանը։
Ողջունելով հյուրերին՝ խորհրդարանի ղեկավարը նախ շնորհավորել է Արցախյան ազգային- ազատագրական պայքարի՝ Ղարաբաղյան շարժման 34-րդ տարեդարձի առիթով։ Անդրադառնալով Արման Թաթոյանի իրավապաշտպան, անաչառ գործունեությանը՝ ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել պաշտպանի կողմից արվող վերլուծություններն ու հայտարարությունները, զեկույցներն ու հրապարակումները։ ԱԺ նախագահը գոհունակություն է հայտնել Ա Թաթոյանին առանձնապես փաստահավաք գործունեության և միջազգային հարթակներում Արցախն ու Արցախի խնդիրները հավուր պատշաճի ներկայացնելու համար։
Արթուր Թովամսյանը ԱՀ և ՀՀ համանուն կառույցների փոխգործակցությունը լավագույնն է որակում այդ համատեքստում։
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաև պատերազմական և հետպատերազմյան իրողություններին, անվտանգային խնդիրներին ու սպառնալիքներին, Ադրբեջանի կողմից տարվող հայատյաց քաղաքականության նոր դրսևորումներին։
Արման Թաթոյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության և գնահատանքի համար։ Կարևորելով նման հանդիպումներն ու քննարկումները՝ ՀՀ իրավապաշտպանն ընդգծել է հատկապես ՀՀ և ԱՀ նույն կառույցների համագործակցությունն ու համատեղ գործունեությունը։ Արման Թաթոյանը համոզմունք է հայտնել, որ, անկախ ունեցած կարգավիճակից, իր հետագա գործունեությունը ևս ուղղված կլինի իրավապաշտպանությանը։
Այնուհետև Արման Թաթոյանը հանդիպել է պատգամավորական կազմի հետ:
Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Գագիկ Բաղունցը բարձր է գնահատել Հայաստանի ՄԻՊ գործունեությունը՝ ընդգծելով հանրային վստահությունը Արման Թաթոյանի նկատմամբ:
Իր խոսքում Թաթոյանը անդրադարձել է փաստահավաք առաքելությանը՝ պատերազմական հանցագործությունները փաստագրելու գործում կարևորելով Արցախի իշխանությունների, մասնավորապես՝ խորհրդարանականների աջակցությունը:
Այնուհետև ներկայացրել է ՄԻՊ գրասենյակի գործունեությունը, ջանքերը՝ միջազգային ատյաններում Արցախի իրավունքների պաշտպանության հարցում:
«Պատերազմի ժամանակ միջազգային հանրության պասիվությունը, կարծես թե, արժեզրկել է մարդու իրավունքների պաշտպանությունը, ինչը սակայն չպիտի վհատեցնի մեզ մեր ջանքերում»,-ասել է Հայաստանի ՄԻՊ-ը:
Պատասխանելով պատգամավորների հարցերին՝ Արման Թաթոյանը անդրադարձել է նաև Հայաստանում տիրող իրավիճակին, Ադրբեջանի սանձարձակ պահվածքին ու անհրաժեշտ պատասխան գործողություններին:

15-го февраля председатель Национального собрания Республики Арцах Артур Товмасян принял делегацию, возглавляемую Омбудсменом Республики Армения Арманом Татояном.
На встрече присутствовали Защитник прав человека Республики Арцах Гегам Степанян, главный советник председателя НС Арпат Аванесян.
Приветствуя гостей, глава парламента поздравил присутствующих с 34-й годовщиной Национально-освободительного движения армян Арцаха. Коснувшись правозащитной и беспристрастной деятельности Армана Татояна, председатель НС высоко оценил анализы, заявления, доклады и публикации Омбудсмена. Председатель НС выразил удовлетворение деятельностью Армана Татояна, особенно по части сбора фактов и надлежащего представления Республики Арцах и ее проблем на международных площадках.
Артур Товмасян отметил, что взаимодействие одноименных структур Арцаха и Армении является лучшим примером в этом контексте.
На встрече были затронуты также военные и послевоенные реалии, вопросы и угрозы безопасности, новые проявления армянофобской политики Азербайджана.
Арман Татоян поблагодарил за теплый прием и отметил важность подобных встреч и обсуждений, особо подчеркнув сотрудничество и совместную деятельность одноименных структур Республики Армения и Республики Арцах. Омбудсмен Республики Армения заверил, что вне зависимости от статуса, его дальнейшая деятельность также будет направлена на защиту прав человека.
Затем Арман Татоян встретился с депутатским составом.
Заместитель председателя НС Гагик Багунц высоко оценил деятельность Омбудсмена Республики Армения, отметив высокий уровень общественного доверия.
В своей речи Арман Татоян упомянул о миссии по сбору фактов, подчеркнув важность содействия властей Арцаха, в частности парламентариев, в деле документирования военных преступлений, после чего представил деятельность офиса Омбудсмена, а также усилия в вопросе защиты прав Арцаха в международных инстанциях.
"Пассивность международного сообщества во время войны, похоже, обесценила защиту прав человека, однако мы не должны отчаиваться", – сказал Омбудсмен Армении.
Отвечая на вопросы депутатов, Арман Татоян коснулся также ситуации в Армении, разнузданного поведения Азербайджана и необходимых ответных действий.