ԱՀ խորհրդարանը գումարել է հերթական նիստը
Օրակարգում «Բռնազավթված տարածքների մասին», «Քաղաքացիական օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթի քննարկումն էր: Այն արդեն անցել էր հանձնաժողովային քննարկման փուլը և հերթական նիստին էր ներկայացվել դրական եզրակացությամբ:
Հիմնական զեկուցող Արթուր Մոսիյանը նախագծերի փաթեթը ներկայացնելիս նշել է, որ խորհրդարանը Արցախի բռնազավթված տարածքների վերաբերյալ իր դիրքորոշումը ներկայացրել էր 2021 թվականի մարտի մեկի հայտարարությամբ, քննարկվող նախագծերի փաթեթի ընդունմամբ էլ օրենքի տեսք է ստանալու այդ դիրքորոշումը:
ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանի խոսքով օրինափաթեթը անվտանգության բաղադրիչ է պարունակում:
Կառավարության եզրակացությունը ներկայացրել է ԱՀ արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը։ Նա կարևորել է օրինափաթեթի ընդունումը Արցախի ժողովրդի անցյալի, ներկայի ու ապագայի հանդեպ ունեցած տեսլականն ամրագրելու տեսանկյունից:
Օրինափաթեթը քվեարկության է դրվել ու միաձայն ընդունվել առաջին ընթերցմամբ: Մինչև փետրվարի 17-ի ժամը 17:00-ը պատգամավորներն ու գործադիրը առաջարկություններ անելու հնարավորություն ունեն:
Նիստի ավարտին հայտարարություններով հանդես են եկել պատգամավորներ Սեյրան Հայրապետյանն ու Սևակ Աղաջանյանը:

The regular sitting of the Artsakh Republic National Assembly was convened on February 16.
The agenda included the discussion of the package of draft laws "On Occupied Territories" and "On Amendments to the Civil Code". It had already passed the stage of committee discussion and was presented to the regular sitting with a positive conclusion.
The keynote speaker Artur Mosiyan, while presenting the project package, noted that the parliament had presented its position on the occupied territories of Artsakh in a statement of March 1, 2021. With the adoption of the package of projects under discussion, that position will get the form of a law.
According to the NA President, Artur Tovmasyan, the bill contains a security component.
The conclusion of the government was presented by the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh, Davit Babayan.  He stressed the importance of the adoption of the bill from the point of view of fixing the vision of the people of Artsakh towards the past, present and future.
The bill was put to a vote and adopted unanimously in the first reading. The deputies and the executive have the opportunity to make proposals before 17:00, February 17.
At the end of the sitting, MPs Seyran Hayrapetyan and Sevak Aghajanyan made parliamentary statements.