ԱՀ խորհրդարանը գումարել է հերթական նիստը
Օրակարգում «Բռնազավթված տարածքների մասին», «Քաղաքացիական օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթի քննարկումն էր: Այն արդեն անցել էր հանձնաժողովային քննարկման փուլը և հերթական նիստին էր ներկայացվել դրական եզրակացությամբ:
Հիմնական զեկուցող Արթուր Մոսիյանը նախագծերի փաթեթը ներկայացնելիս նշել է, որ խորհրդարանը Արցախի բռնազավթված տարածքների վերաբերյալ իր դիրքորոշումը ներկայացրել էր 2021 թվականի մարտի մեկի հայտարարությամբ, քննարկվող նախագծերի փաթեթի ընդունմամբ էլ օրենքի տեսք է ստանալու այդ դիրքորոշումը:
ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանի խոսքով օրինափաթեթը անվտանգության բաղադրիչ է պարունակում:
Կառավարության եզրակացությունը ներկայացրել է ԱՀ արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը։ Նա կարևորել է օրինափաթեթի ընդունումը Արցախի ժողովրդի անցյալի, ներկայի ու ապագայի հանդեպ ունեցած տեսլականն ամրագրելու տեսանկյունից:
Օրինափաթեթը քվեարկության է դրվել ու միաձայն ընդունվել առաջին ընթերցմամբ: Մինչև փետրվարի 17-ի ժամը 17:00-ը պատգամավորներն ու գործադիրը առաջարկություններ անելու հնարավորություն ունեն:
Նիստի ավարտին հայտարարություններով հանդես են եկել պատգամավորներ Սեյրան Հայրապետյանն ու Սևակ Աղաջանյանը:

Парламент Республики Арцах созвал очередное заседание
На повестке дня находился пакет законопроектов "Об оккупированных территориях" и "О внесении дополнения в Гражданский кодекс", относительно которого головная комиссия предварительно вынесла положительное заключение.
Основной докладчик Артур Мосиян, представляя пакет проектов, отметил, что парламент представил свою позицию относительно оккупированных территорий Республики Арцах в заявлении от 1-го марта 2021 года, при одобрении пакета проектов эта позиция обретет силу закона.
Заключение правительства относительно проекта законопроектов представил министр иностранных дел Республики Арцах Давид Бабаян. Он отметил важность принятия законодательного пакета с точки зрения закрепления видения народа Арцаха на прошлое, настоящее и будущее.
В результате голосования пакет проектов был единогласно принят в первом чтении. Депутаты и правительство имеют возможность представить предложения по законопроекту до 17-го февраля 17:00.