Շնորհավորում եմ բոլորիս հայ ժողովրդի միասնության, համազգային զարթոնքի՝ արցախյան ազգային- ազատագրական պայքարի 34-րդ տարեդարձի առիթով։
Այսօրը՝ փետրվարի 13-ը, նշանավորեց արցախյան ազգային-ազատագրական պայքարի՝ ղարաբաղյան շարժման 34-րդ տարվա հեռավորությամբ մեկնարկային սկզբնափուլը։
Առաջին անգամ խորհրդային իրավական ռեժիմի պայմաններում Ստեփանակերտի Լենինի հրապարակից հնչեցին Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզը /ԼՂԻՄ/ Ադրբեջանի ԽՍՀ կազմից հանելու և Մայր Հայաստանին վերամիանալու կոչերը։
Անտարակույս, ժամանակակիցների հիշողության մեջ անշրջելի էր համազգային զարթոնքի այդ պոռթկումը, և մոտ հիսուն հազար ցուցարարների պահանջով արդեն փետրվարի 20-ին ԼՂԻՄ մարզխորհրդի կողմից հրավիրված արտահերթ նստաշրջանի կայացրած որոշմամբ ընդունվեց այդ պատմական նշանակալից իրավական ակտը։
Հարկ ենք համարում ընդգծել և տեղեկացնել մեր հայրենակիցներին , որ համավարակի սաստկացմամբ պայմանավորված՝ ինչպես սեպտեմբերի 2-ին ենք զուսպ ու ծանրակշիռ դիմավորել ԱՀ անկախության հռչակման 30-ամյա հոբելյանը, նույն կերպ կկազմակերպենք փետրվարի 20-ին նվիրված միջոցառումները։
Օրվան ընդառաջ Արցախի Հանրապետության խորհրդարանի բոլոր խմբակցությունների ներգրավմամբ նախատեսվում է անցկացնել Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ, որտեղ կհրապարակվի արցախյան ազգային-ազատագրական պայքարի՝ ղարաբաղյան շարժման 34-րդ տարեդարձի մասին որոշումը։
Թանկագի'ն հայրենակիցներ
Կրկին շնորհավորելով ղարաբաղյան շարժման 34-րդ տարեդարձի առթիվ՝ մեր ազգին մաղթում եմ տոկունություն, խաղաղ ու ստեղծարար կյանք և որ ամենակարևորն է՝ անսասան հավատ ապագայի հանդեպ։

I congratulate all of us on the unity of the Armenian people, on the national awakening - оn the occasion of the 34th anniversary of the Artsakh National Liberation Struggle.
Today, February 13, is marked as the initial stage of the Artsakh national liberation struggle, the 34th anniversary of the Karabakh movement.
For the first time under the Soviet legal regime, calls were made from Lenin Square in Stepanakert for the withdrawal of the Nagorno-Karabakh Autonomous Region (NKAO) from the Azerbaijani SSR and reunification with Mother Armenia.
Undoubtedly, that outburst of national awakening was irreversible in the memory of contemporaries, and at the request of about fifty thousand demonstrators, already on February 20, by the decision made by the special session convened by the NKAO Regional Council, that historically significant legal act was adopted.
We consider it necessary to emphasize and inform our compatriots that due to the intensification of the epidemic, we will organize the events dedicated to February 20 in the same way, as we celebrated the 30th anniversary of the proclamation of the Republic of Artsakh independence restraint and modestly, as it was organized on September 2.
Ahead of the day, it is planned to hold a special sitting of the National Assembly, with the involvement of all the factions of the Parliament of the Artsakh Republic, where the decision on the 34th anniversary of the Artsakh national liberation struggle, the Karabakh movement, will be published.
Congratulating once again on the 34th anniversary of the Karabakh movement, I wish our nation endurance, a peaceful and creative life, and most importantly, an unshakable faith in the future.