Շնորհավորում եմ բոլորիս հայ ժողովրդի միասնության, համազգային զարթոնքի՝ արցախյան ազգային- ազատագրական պայքարի 34-րդ տարեդարձի առիթով։
Այսօրը՝ փետրվարի 13-ը, նշանավորեց արցախյան ազգային-ազատագրական պայքարի՝ ղարաբաղյան շարժման 34-րդ տարվա հեռավորությամբ մեկնարկային սկզբնափուլը։
Առաջին անգամ խորհրդային իրավական ռեժիմի պայմաններում Ստեփանակերտի Լենինի հրապարակից հնչեցին Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզը /ԼՂԻՄ/ Ադրբեջանի ԽՍՀ կազմից հանելու և Մայր Հայաստանին վերամիանալու կոչերը։
Անտարակույս, ժամանակակիցների հիշողության մեջ անշրջելի էր համազգային զարթոնքի այդ պոռթկումը, և մոտ հիսուն հազար ցուցարարների պահանջով արդեն փետրվարի 20-ին ԼՂԻՄ մարզխորհրդի կողմից հրավիրված արտահերթ նստաշրջանի կայացրած որոշմամբ ընդունվեց այդ պատմական նշանակալից իրավական ակտը։
Հարկ ենք համարում ընդգծել և տեղեկացնել մեր հայրենակիցներին , որ համավարակի սաստկացմամբ պայմանավորված՝ ինչպես սեպտեմբերի 2-ին ենք զուսպ ու ծանրակշիռ դիմավորել ԱՀ անկախության հռչակման 30-ամյա հոբելյանը, նույն կերպ կկազմակերպենք փետրվարի 20-ին նվիրված միջոցառումները։
Օրվան ընդառաջ Արցախի Հանրապետության խորհրդարանի բոլոր խմբակցությունների ներգրավմամբ նախատեսվում է անցկացնել Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ, որտեղ կհրապարակվի արցախյան ազգային-ազատագրական պայքարի՝ ղարաբաղյան շարժման 34-րդ տարեդարձի մասին որոշումը։
Թանկագի'ն հայրենակիցներ
Կրկին շնորհավորելով ղարաբաղյան շարժման 34-րդ տարեդարձի առթիվ՝ մեր ազգին մաղթում եմ տոկունություն, խաղաղ ու ստեղծարար կյանք և որ ամենակարևորն է՝ անսասան հավատ ապագայի հանդեպ։

Поздравительное послание председателя НС Республики Арцах Артура Товмасяна, посвященное 34-й годовщине Карабахского движения – Национально-освободительной борьбы армян Арцаха
13 февраля 2022
Поздравляю всех нас с 34-й годовщиной Национально-освободительной борьбы армян Арцаха, олицетворяющей единство и общенациональное пробуждение армянского народа.
Этот день, 13-е февраля, ознаменовался начальным этапом Арцахской Национально-освободительной борьбы.
Впервые в условиях советского правового режима с площади Ленина в Степанакерте прозвучали призывы исключить Нагорно-Карабахскую автономную область (НКАО) из состава Азербайджанской ССР и воссоединить с Арменией.
Несомненно, этот всплеск общенационального пробуждения навсегда остался в памяти современников. По требованию около пятидесяти тысяч демонстрантов 20-го февраля решением внеочередной сессии, созванной областным советом НКАО, был принят этот важный исторический правовой акт.
Считаем необходимым подчеркнуть, а также проинформировать наших соотечественников, что в связи с усилением эпидемии мероприятия, посвященные 34-й годовщине  Национально-освободительной борьбы армян Арцаха, будут организованы в сдержанном формате, подобно мероприятиям, посвященным 30-летней годовщине провозглашения независимости Республики Арцах.
В преддверии этого знаменательного дня планируется провести внеочередное заседание Национального собрания с привлечением всех фракций парламента Республики Арцах, на котором будет оглашено постановление о 34-й годовщине Карабахского движения – Национально-освободительной борьбы армян Арцаха.
Вновь поздравляя с 34-й годовщиной Карабахского движения, желаю нашей нации стойкости, мирной и созидательной жизни, а главное непоколебимой веры в будущее.