Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության 114-րդ հոդվածի 2-րդ մասի և «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքի 37-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն Հանրապետության նախագահի նախաձեռնությամբ փետրվարի 4-ին գումարվել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ՝ նախաձեռնողի սահմանած հետևյալ օրակարգով` ««Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծ։
Հիմնական զեկուցողը ԱՀ արդարադատության նախարար Ժիրայր Միրզոյանն էր: Նա ներկայացրել է կարգավորման անհրաժեշտությունը:
Նախագծի ընդունմամբ Ազգային ժողովի կողմից ընդունված Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության մեջ փոփոխությունները հրապարակվելու է Ազգային ժողովի նախագահի կողմից։
Ըստ կարգավորման՝ Ազգային ժողովի նախագահն Ազգային ժողովի ընդունած Սահմանադրության փոփոխությունները հրապարակում է մեկ շաբաթվա ընթացքում:
ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սևակ Աղաջանյանը ներկայացրել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը, որից հետո նախագիծը քվեարկության է դրվել, և 24 կողմ, 2 ձեռնպահ ձայների համամասնությամբ այն ընդունվել է որպես օրենք։

Согласно части 2 статьи 114 Конституции Республики Арцах и части 1 статьи 37 закона «Регламент Национального собрания», по инициативе президента республики 4-го февраля было созвано внеочередное заседание Национального собрания Республики Арцах. На повестке дня находился проект закона «О внесении изменений и дополнения в закон "Регламент Национального собрания"».
В качестве основного докладчика выступил министр юстиции Республики Арцах Жирайр Мирзоян, который представил необходимость внесения изменений.
По словам министра, при принятии закона право оглашения конституционных изменений, принятых Национальным собранием, будет предоставлено председателю Национального собрания.
Согласно регламенту, принятые Национальным собранием конституционные изменения, публикуются председателем НС в течение недели.
Председатель постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам Севак Агаджанян представил положительное заключение комиссии, после чего проект был вынесен на голосование, в результате которого проект был принят в качестве закона (24 "за" и 2 воздержались).