Մեկնարկել են  ԱՀ ԱԺ 7-րդ գումարման 5–րդ նստաշրջանի աշխատանքները
Օրակարգի առաջին հարցը «Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության փոփոխության մասին» նախագծի քննարկումն էր, որը  ներկայացրել է ԱՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար  Հայկ Խանումյանը։
Փոփոխությամբ առաջարկվում է Սահմանադրությամբ նախատեսված վարչատարածքային բաժանման վերանայման գործընթացի ժամկետները երկարաձգել՝ 5 տարին դարձնելով 10 տարի։
Նախագիծը նախապես արժանացել էր գլխադասային հանձնաժողովի հավանությանը։
Այն առաջին ընթերցմամբ  միաձայն ընդունելուց հետո, խորհրդարանը 30 կողմ ձայնով ընդունել է նախագծի վերաբերյալ Գերագույն դատարան դիմելու մասին որոշումը։
Օրակարգի երկրորդ հարցը ««Ժամանակավոր անաշխատունակության և մայրության նպաստների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկումն էր: Օրենսդրական նախաձեռնության հեղինակը Ազգային ժողովի  պատգամավոր  Կարինե Աթայանն է:
Նախագծով առաջարկվում է կորոնավիրուսի դեմ կանխարգելիչ պատվաստման կողմնակի ազդեցության պատճառով առաջացած ժամանակավոր անաշխատունակության դեպքում վարձու աշխատողի և ինքնուրույնաբար իրեն աշխատանքով ապահոված անձի ժամանակավոր անաշխատունակության նպաստը հաշվարկել միջին ամսական աշխատավարձի (եկամտի) ՝ 100 տոկոսից:
Հարակից զեկուցմամբ հանդես է եկել ԱՀ աշխատանքի, սոցիալական և միգրացիայի հարցերի նախարարի տեղակալ Վահրամ Առաքելյանը և ներկայացրել կառավարության դրական դիրքորոշումը նախագծի վերաբերյալ։
Նախագիծը նախօրեին  արժանացել էր ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հավանությանը:
Խորհրդարանը 30 ձայնով կողմ է քվեարկել նախագծի ընդունմանը։
Պատգամավորներ  Արթուր Հարությունյանի ու Արմեն Հակոբյանի համահեղինակած ««Տեղական տուրքերի և վճարների մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» և ««Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքների  նախագծերի փաթեթի  ընդունումը պայմանավորված է 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմի հետևանքով տնտեսվարող սուբյեկտների և քաղաքացիների մոտ առաջացած ֆինանսական խնդիրների թեթևացման, ինչպես նաև տեղական տուրքերի տեսակների և սահմանված որոշ շեմերի հստակեցման անհրաժեշտությամբ։
Հանձնաժողովի եզրակացությունը նախագծի վերաբերյալ դրական էր։ Օրինափաթեթը միաձայն ընդունվել է որպես օրենք։
Պատգամավորական հայտարարությամբ հանդես  է եկել  Արամայիս Աղաբեկյանը։
Ընդմիջումից հետո նիստը շարունակվել է կառավարության անդամներին ուղղված հարցերով: Կառավարության հետ հարց ու պատասխանի ընթացքում 13 պատգամավորի կողմից հնչեցվել է 19 հարց, որոնք վերաբերում էին արտաքին քաղաքականությանը, տեղահանված բնակիչներին բնակարաններով ապահովմանը, վարկերի փոխհատուցման գործընթացին, նյութական վնասների փոխհատուցմանը, իրականացվող գյուղատնտեսական ծրագրերին և այլն։

2-го февраля было созвано первое заседание 5-й сессии Национального собрания Республики Арцах 7-го созыва.
После утверждения повесток сессии и заседания парламент приступил к рассмотрению законопроекта «О внесении изменений в Конституции Республики Арцах», который представил министр территориального управления и инфраструктур Республики Арцах Айк Ханумян.
Согласно изменениям, предлагается предусмотренные Конституцией сроки процесса пересмотра административно-территориального деления с нынешних пяти лет продлить до десяти.
Законопроект был предварительно одобрен постоянной комиссией НС по государственно-правовым вопросам.
После единогласного принятия законопроекта в первом чтении парламент 30 голосами "за" принял постановление об обращении в Верховный суд.
Далее парламент рассмотрел проект закона «О внесении изменения в закон "О пособиях по временной нетрудоспособности и материнству"». Автором законодательной инициативы является депутат НС Карине Атаян.
Согласно законопроекту, в случае временной нетрудоспособности, вызванной побочным действием вакцины против коронавируса, пособие по временной нетрудоспособности наемного сотрудника и самозанятого лица рекомендуется исчислять из 100% среднемесячной заработной платы (дохода).
С содокладом выступил заместитель министра труда, социальных и миграционных вопросов Республики Арцах Ваграм Аракелян и представил положительную позицию правительства по законопроекту.
Проект был предварительно одобрен постоянной комиссией НС по социальным вопросам и здравоохранению.
Парламент 30 голосами "за" принял закон.
Принятие пакета законопроектов «О внесении изменений и дополнений в закон "О местных пошлинах и платежах"» и «О внесении изменения в закон "О местном самоуправлении"», авторами которого являются депутаты Артур Арутюнян и Армен Акопян, обусловлена необходимостью облегчения финансовых задач, возникших у хозяйствующих субъектов и граждан вследствие войны, развязанной Азербайджаном 27-го сентября 2020 года, а также уточнения видов местных пошлин и определенных порогов.
Постоянная комиссии вынесла положительное заключение относительно пакета законопроектов. Парламент единогласно принял пакет законов.
С депутатским заявлением выступил депутат Арамаис Агабекян.
После перерыва заседание продолжилось процедурой вопросов и ответов. В ходе вопросов и ответов с правительством 13 депутатов задали 19 вопросов, касающихся внешней политики, обеспечения жильем перемещенных граждан, процесса компенсации кредитов, компенсации материального ущерба, реализуемых сельскохозяйственных программ и т.д.