Հրավիրվել է ԱՀ ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստ
Փետրվարի 1-ին հրավիրվել է ԱՀ ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստ, որին ներկա էր ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը:
Քննարկվել է ««Ժամանակավոր անաշխատունակության և մայրության նպաստների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Օրենսդրական նախաձեռնության հեղինակը Ազգային ժողովի պատգամավոր Կարինե Աթայանն է:
Կորոնավիրուսի տարածման հետևանքով Արցախի Հանրապետությունում համաճարակային վիճակը հաշվի առնելով՝ օրինագծի հեղինակն անհրաժեշտ է համարում բարելավել օրենսդրական դաշտը: Կարգավորումը նպատակ ունի բարձրացնել աշխատունակ քաղաքացիների սոցիալական պաշտպանությունը, ինչպես նաև աջակցել հակահամաճարակային միջոցառումներին:
Առաջարկվում է կորոնավիրուսի դեմ կանխարգելիչ պատվաստման կողմնակի ազդեցության պատճառով առաջացած ժամանակավոր անաշխատունակության դեպքում վարձու աշխատողի և ինքնուրույնաբար իրեն աշխատանքով ապահոված անձի ժամանակավոր անաշխատունակության նպաստը հաշվարկել միջին ամսական աշխատավարձի (եկամտի) ՝ 100 տոկոսից:
Նախագիծն արժանացել է ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հավանությանը: Հանձնաժողովային փուլից հետո ««Ժամանակավոր անաշխատունակության և մայրության նպաստների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագիծը ներկայացվելու է հերթական նիստի քննարկմանը:

1-го февраля было созвано заседание постоянной комиссии НС по социальным вопросам и здравоохранению. На заседании присутствовал председатель НС Артур Товмасян.
В ходе заседания был обсужден проект закона «О внесении изменения в закон "О пособиях по временной нетрудоспособности и материнству"», автором которого является депутат НС Карине Атаян.
Учитывая эпидемиологическую ситуацию в Республике Арцах, автор законопроекта считает необходимым улучшить законодательное поле. Целью регулирований является повышение социальной защиты трудоспособных граждан, а также содействие противоэпидемическим мероприятиям.
В случае временной нетрудоспособности, вызванной побочным действием вакцины против коронавируса, пособие по временной нетрудоспособности наемного сотрудника и самозанятого лица рекомендуется исчислять из 100% среднемесячной заработной платы (дохода).
Постоянная комиссия НС по социальным вопросам и здравоохранению вынесла положительное заключение относительно законопроекта, который будет рассмотрен на предстоящем очередном заседании НС.