Հրավիրվել է ԱՀ ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստ
Փետրվարի 1-ին հրավիրվել է ԱՀ ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստ, որին ներկա էր ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը:
Քննարկվել է ««Ժամանակավոր անաշխատունակության և մայրության նպաստների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Օրենսդրական նախաձեռնության հեղինակը Ազգային ժողովի պատգամավոր Կարինե Աթայանն է:
Կորոնավիրուսի տարածման հետևանքով Արցախի Հանրապետությունում համաճարակային վիճակը հաշվի առնելով՝ օրինագծի հեղինակն անհրաժեշտ է համարում բարելավել օրենսդրական դաշտը: Կարգավորումը նպատակ ունի բարձրացնել աշխատունակ քաղաքացիների սոցիալական պաշտպանությունը, ինչպես նաև աջակցել հակահամաճարակային միջոցառումներին:
Առաջարկվում է կորոնավիրուսի դեմ կանխարգելիչ պատվաստման կողմնակի ազդեցության պատճառով առաջացած ժամանակավոր անաշխատունակության դեպքում վարձու աշխատողի և ինքնուրույնաբար իրեն աշխատանքով ապահոված անձի ժամանակավոր անաշխատունակության նպաստը հաշվարկել միջին ամսական աշխատավարձի (եկամտի) ՝ 100 տոկոսից:
Նախագիծն արժանացել է ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հավանությանը: Հանձնաժողովային փուլից հետո ««Ժամանակավոր անաշխատունակության և մայրության նպաստների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագիծը ներկայացվելու է հերթական նիստի քննարկմանը:

February 1 the sitting of the Artsakh NA Standing Committee on Social Affairs and Health was convened, which was attended by the NA President Artur Tovmasyan.
The draft law "On Amendments to the Law "On Temporary Disability and Maternity Benefits"" was discussed. The author of the legislative initiative was the deputy of the National Assembly, Karine Atayan.
Due to the spread of coronavirus, taking into account the epidemic situation in the Artsakh Republic, the author of the bill considers it necessary to improve the legislative field. The regulation aims to increase the social protection of citizens who are able to work, as well as to support anti-epidemic measures.
In case of temporary incapacity for work due to the side effects of the coronavirus vaccine, it nis recommended to calculate the temporary incapacity benefit of the hired worker and the self-employed person from 100% of the average monthly salary (income).
The project was approved by the NA Standing Committee on Social Affairs and Health. After the discussion at the Committee, the bill "On Amending the Law "On Temporary Disability and Maternity Benefits"" will be submitted for discussion at the next sitting.