Հայոց բանակի հարգարժա´ն գեներալներ, սպաներ, սիրելի զինվորներ
30-ամյա անկախ պետականության կերտմանը զուգահեռ է կազմավորվել Հայոց բանակը, որն իր ձևավորման օրվանից անցել է փառավոր մարտական ուղի՝ թրծված բազում հաղթանակներով և, ցավոք, անդառնալի կորուստներով։
Հայոց բանակը հայկական զույգ պետությունների անվտանգության ապահովման և հայկականության պահպանման հիմնաքարն է, մեր լինելիության անվերապահ երաշխավորը։
Ձեր նվիրումն ու անբասիր ծառայությունը մեր խաղաղ առօրյայի հիմքն ու անփոխարինելի բաղադրիչն են: Տասնամյակներով դուք իրականացրել եք կարևորագույն առաքելություն, ինչի շնորհիվ մեր պետականությունը հնարավորություն է ունեցել համակողմանիորեն զարգանալ, գրանցել բազմաթիվ ու բազմապիսի հաջողություններ ու ձեռքբերումներ։
Այսօր էլ, երբ աշխարհը կանգնած է խաղաղությանը սպառնացող նոր մարտահրավերներին դիմակայելու լրջագույն խնդիրների առջև, հայոց բանակը պատվով է կատարում իր առաքելությունը։
Վստահ ենք՝ Աստծո կամոք և մեր պատմական երաշխավորված հեռանկարի տեսլականով ներշնչված` դուք ձեր պարտքը միշտ կկատարեք անթերի: Համոզված ենք, որ մեր ապագան լուսավոր է, և ոչ մի մարտահրավեր չի կարող խաթարել մեր անխախտ երթը պատմության քառուղիներով:
Անցած շուրջ երեք տասնամյակում ձեր շատ մարտընկերներ, մեր որդիները, եղբայրները իրենց կյանքը նվիրաբերեցին հենց դրա համար, և ձեր անգնահատելի վաստակը հենց նրանց հիշատակը վառ պահելու ամենաօրինակելի ու ամենավեհ արարքն է, ինչով և դուք իմաստավորում եք նրանց նվիրումը, շարունակում նրանց սուրբ գործը, որ կոչվում է հայրենիքի պաշտպանություն։
Խոնարհվում ենք այն նվիրյալների առջև, ովքեր իրենց կյանքի գնով են վճարել խաղաղության համար, ովքեր այս պահին աչալուրջ կանգնած են սահմանին, և ովքեր կարոտի անսպառ զգացումով սպասում են իրենց որդիների վերադարձին:

Уважаемые генералы, офицеры, дорогие солдаты Армянской Армии,
Параллельно с созданием 30-летнего независимого государства была сформирована Армянская Армия, которая со дня своего образования прошла славный боевой путь, с многочисленными победами и, к сожалению, необратимыми потерями.
Армянская Армия является основой обеспечения безопасности двух армянских государств и сохранения армянства, безусловным гарантом нашего существования.
Ваша самоотверженность и безупречная служба являются основой и незаменимой составляющей нашей мирной повседневной жизни. На протяжении десятилетий вы осуществляли важнейшую миссию, благодаря которой наша государственность имела возможность всесторонне развиваться, иметь многочисленные и разнообразные успехи и достижения.
Сегодня, когда мир стоит перед серьезнейшими проблемами противостояния новым вызовам, угрожающим безопасности, Армянская Армия с честью выполняет свое предназначение.
Мы уверены, что вы, воодушевленные волей Бога и видением нашей гарантированной исторической перспективы, всегда будете безукоризненно выполнять свой долг. Мы убеждены, что нас ждет светлое будущее, и никакие испытания не могут нарушить наш непрерывный марш по страницам истории.
За последние три десятилетия многие ваши соратники, наши сыновья и братья посвятили этой цели свои жизни, и ваша неоценимая заслуга – самый образцовый и высочайший поступок в сохранении памяти о них, под которым вы осмысливаете их преданность, продолжая их священное дело под названием Защита Родины.
Мы преклоняемся перед героями, заплатившими за мир ценой своих жизней, перед теми, кто в эту секунду стоит на границе, и теми, кто с неиссякаемой тоской ожидают возвращения своих сыновей.