Հունվարի 27-ին հրավիրվել է ԱՀ ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստ։
Քննարկվել է ««Տեղական տուրքերի և վճարների մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որի համահեղինակներն են պատգամավորներ Արթուր Հարությունյանն ու Արմեն Հակոբյանը:
Օրինագիծը ներկայացրել է պատգամավոր Արմեն Հակոբյանը: Նա նշել է, որ ««Տեղական տուրքերի և վճարների մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի մշակման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմի հետևանքով տնտեսվարող սուբյեկտների և քաղաքացիների մոտ առաջացած ֆինանսական խնդիրների թեթևացման, ինչպես նաև տեղական տուրքերի տեսակների և սահմանված որոշ շեմերի հստակեցման անհրաժեշտությամբ։
Կառավարության առաջարկները ներկայացրել է ԱՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Դավիթ Պողոսյանը: ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արթուր Հարությունյանը տեղեկացրել է, որ առաջարկությունները համահեղինակների կողմից ընդունվել են: Այնուհետև նախագծի լրամշակված տարբերակը քվեարկության է դրվել, և 6 կողմ ձայնով հանձնաժողովի դրական եզրակացությամբ այն ներկայացվելու է հերթական նիստի քննարկմանը:

27-го января было созвано заседание постоянной комиссии НС по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению.
На заседании был обсужден проект закона «О внесении изменений и дополнений в закон "О местных пошлинах и платежах"», соавторами которого являются депутаты Артур Арутюнян и Армен Акопян.
Законопроект представил депутат Армен Акопян. Соавтор проекта отметил, что необходимость разработки проекта закона «О внесении изменений и дополнений в закон "О местных пошлинах и платежах"» обусловлена необходимостью облегчения финансовых задач, возникших у хозяйствующих субъектов и граждан вследствие войны, развязанной Азербайджаном 27-го сентября 2020 года, а также уточнения видов местных пошлин и определенных порогов.
Предложения правительства представил председатель Комитета государственных доходов Республики Арцах Давид Погосян. Председатель постоянной комиссии НС по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению Артур Арутюнян сообщил, что предложения были приняты соавторами. Доработанный вариант проекта был вынесен на голосование, в результате которого комиссия дала положительное заключение относительно законопроекта (6 – "за"). Законопроект будет рассмотрен на очередном заседании НС.