Հոդված 17. Օրենքի 30-րդ հոդվածի 2-րդ պարբերությունում «Ես» բառը փոխարինել «Ես՝___________________________» բառերով:
անուն, հայրանուն, ազգանուն
Հոդված 18. Օրենքի 31-րդ հոդվածում՝
1) 4-րդ մասից հանել «վարչությունների պետերին,» բառերը.
2) 5-րդ մասի 3-րդ նախադասությունից հետո լրացնել հետևյալ բովանդակու-թյամբ նոր նախադասություն.
«Անձնական գործում հաշվառվում են պաշտոնի նշանակման և պաշտոնից ազատման, կոչումների շնորհման, կրթության, ատեստավորումների և վերապատրաս-տումների, ծառայության ստաժի, կիրառված խրախուսանքների ու կարգապահական տույժերի, առողջական վիճակի, ընտանեկան դրության և ընտանիքի կազմի վերա-բերյալ տեղեկությունները:».
3) լրացնել հետևյալ բովանդակությամբ «6-րդ» մաս.
«6. Անձնական գործերի վարման կարգը հաստատվում է պետական կառավար-ման մարմնի ղեկավարի հրամանով:»:
Հոդված 19. Օրենքի 32-րդ հոդվածի՝
1) 3-րդ մասը շարադրել նոր խմբագրությամբ.
«3. Արցախի Հանրապետության արտակարգ իրավիճակների պետական ծա-ռայության վարչության պետ և Արցախի Հանրապետության արտակարգ իրավի-ճակների պետական ծառայության ղեկավարի աշխատակազմի ղեկավար կարող են նշանակվել արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության այն ծառայողները, ովքեր նշանակման պահին զբաղեցնում են գլխավոր խմբի պաշտոն կամ վերջին երեք տարիներին ավագ խմբի պաշտոն:».
2) 4-րդ մասից հանել «վարչությունների պետերի,» բառերը.
3) 8-րդ մասում «Բարձրագույն» բառից հետո լրացնել «մասնագիտական» բառը.
4) 10-րդ մասի 2-րդ նախադասությունը շարադրել նոր խմբագրությամբ.
«Այս դեպքում քաղաքացիները նշանակվում են պաշտոնի` պահպանելով պահեստազորում ունեցած իրենց կոչումը և նրանց վճարվում է տվյալ պաշտոնի հա-մար սահմանված պաշտոնային դրույքաչափ:».
5) 11-րդ մասում «հաստատություններում» բառից հետո լրացնել «կամ Արցախի Հանրապետության արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայությունում» բառերը.
6) 17-րդ մասի «ե» կետում «դադարելու» բառը փախարինել «դադարեցնելու» բառով:
Հոդված 20. Օրենքի 33-րդ հոդվածի՝
1) 1-ին մասն ուժը կորցրած ճանաչել.
2) 4-րդ մասում «անձի» բառից հետո լրացնել «կամ անմիջական ղեկավարի» բառերը:
Հոդված 21. Օրենքի 34-րդ հրդվածի 1-ին և 3-րդ մասերում «Հայաստանի» բառից առաջ լրացնել «Արցախի Հանրապետության արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայությունում կամ» բառերը:
Հոդված 22. Օրենքի 39-րդ հոդվածի 1-ին մասի՝
1) «ա» կետում «մանկավարժական» բառը փոխարինել «կրթական» բառով.
2) «է» կետում «գիտական,» բառից հետո լրացնել «կրթական,» բառը:
Հոդված 23. Օրենքի 40-րդ հոդվածի`
1) 1-ին մասում «Փրկարար ծառայության յուրաքանչյուր» բառերը փոխարինել «Յուրաքանչյուր» բառով:
2) 2-րդ մասում «Փրկարար ծառայության ծառայողի» բառերը փոխարինել «Ծառայողի» բառով:
Հոդված 24. Օրենքի 55-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի «պլանի» բառը փոխարինել «գրաֆիկի» բառով.
2) 2-րդ մասը շարադրել նոր խմբագրությամբ.
«2. Հերթական արձակուրդից ծառայողին հետ կանչել թույլատրվում է միայն ծառայողական ծայրահեղ անհրաժեշտության դեպքում՝ արձակուրդ տրամադրած պաշտոնատար անձի հրամանով: Նման դեպքում չօգտագործված արձակուրդի մասը տրամադրվում է նույն տարում: Ծառայողի ցանկությամբ կամ ծառայողական անհրա-ժեշտությամբ պայմանավորված ընթացիկ տարում չօգտագործված արձակուրդի օրերը միացվում են հաջորդ տարվա հերթական արձակուրդի օրերին:»:
Հոդված 25. Օրենքի 57-րդ հոդվածի`
1 1-ին մասի «է» կետի վերջակետը փոխարինել միջակետով և լրացնել հետևյալ բովանդակությամբ «ը» կետ.
«ը) տվյալ պաշտոնի համար սահմանված առավելագույն կոչումից մեկ աստիճան բարձր կոչումի շնորհում, եթե կրկնակի լրացել է ունեցած կոչումով ծառայության սահ-մանված ժամկետը:»:
Հոդված 26. Օրենքի 58-րդ հոդվածի 2-րդ մասի «Արցախի Հանրապետության արտակարգ իրավիճակների պետական» բառերը փոխարինել «Հայաստանի Հանրա-պետության փրկարար» բառերով:
Հոդված 27. Օրենքի 61-րդ հոդվածի 1-ին մասի «ժ» կետը շարադրել նոր խմբագրությամբ.
«ժ) Հայաստանի Հանրապետության փրկարար ծառայության բարձրագույն ուսումնական հաստատության կուրսանտին ուսումնական հաստատությունից ազատե-լու կապակցությամբ.»:
Հոդված 28. Օրենքի 64-րդ հոդվածի 3-րդ մասը շարադրել նոր խմբագրությամբ.
«3. Փրկարարական ծառայության կադրերի ռեզերվում գտնվելու առաջին չորս ամիսների համար ծառայողին վճարվում է նրա զբաղեցրած վերջին պաշտոնի համար սահմանված պաշտոնային դրույքաչափը: Այն դեպքում, երբ փրկարարական ծառա-յության կադրերի ռեզերվում գտնվելու ընթացքում ծառայողն անձնական նախա-ձեռնությամբ ազատվում է ծառայությունից, ապա ծառայողի վարձատրությունն իրականացվում է կադրերի ռեզերվում փաստացի գտնվելու ժամանակաշրջանին համապատասխան:»:
Հոդված 29. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող տասներորդ օրը: