30 տարի առաջ այս օրը՝ 1991թ. դեկտեմբերի 28-ին կայացած ընտրությունների արդյունքում կազմավորվել է նորաստեղծ հանրապետության օրենսդիր մարմինը՝ Գերագույն խորհուրդը, որը 1992 թվականի հունվարի 6-ի անդրանիկ նիստում ընդունել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախության հռչակագիրը՝ ելնելով ժողովրդի ինքնորոշման անկապտելի իրավունքից, հենվելով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ժողովրդի ազատ կամքի վրա։
Այս առիթով ջերմորեն շնորհավորում եմ օրենսդիր մարմնի բոլոր գումարումների նախագահներին, փոխնախագահներին, հանձնաժողովների նախագահներին և խմբակցությունների ղեկավարներին, պատգամավորներին և մաղթում առողջություն, խաղաղություն, արժանապատիվ ապագա։
Անկախության հռչակագրին Ադրբեջանը պատասխանել է երեք պատերազմով։ Արցախյան առաջին պատերազմին զինվորագրվել և իրենց կյանքն են զոհաբերել Գերագույն խորհրդի առաջին գումարման 11 պատգամավոր։ Հավերժ փառք նրանց և հայրենիքի համար նահատակված բոլոր քաջորդիներին, խոնարհումս նրանց սուրբ հիշատակին։
ԼՂՀ գերագույն խորհրդի 30-ամյակի առթիվ Արցախի խորհրդարանը նպատակ է ունեցել դեկտեմբերի 28-ին հատուկ նիստ հրավիրել, սակայն Հանրապետությունում տարածված համավարակի և հայտարարված համապետական կարանտինի պատճառով նիստ չի գումարվել։
Մեր օրերում Արցախը, թեկուզ ծվատված, ունի պետականություն, իսկ նրա անկախությունն անվիճարկելի է։ Հակամարտության վերջնական լուծման կողքին անվերապահորեն դրված է նաև Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման և նրա սահմանների խնդիրը:
Պատմության քառուղիներում մաքառած հայ ժողովրդի գոյությունն ու փրկությունը մշտապես պայմանավորված էր հայության համախմբվածությամբ և միակամությամբ։ Մեր ապրելակերպով և հաստատակամությամբ պետք է տեր կանգնենք ճակատագրորեն մեզ վիճակված հայրենիքին և հետևողականորեն պայքարենք մեր իրավունքների պաշպանության համար։ Մեր կամքն ու նպատակները անշեղելի են և ենթակա չեն զիջման։

30 years ago, on this day, as a result of the elections held on December 28, 1991, the legislative body of the newly created republic was formed - the Supreme Council, which at its first sitting on January 6, 1992, adopted the Declaration of Independence of the Nagorno Karabakh Republic. Proceeding from the inalienable right of the people to self-determination, relying on the free will of the people of the Nagorno Karabakh Republic.
On this occasion, I warmly congratulate the legislative body chairmen, vice-chairmen, chairmen of committees, heads of factions, deputies of all convocations and wish them health, peace and a dignified future.
Azerbaijan responded to the declaration of independence with three wars. During the first Artsakh war 11 deputies of the first convocation of the Supreme Council enlisted in the army and sacrificed their lives. Eternal glory to them, to all the heroes who died for the homeland, I bow to their sacred memory.
On the occasion of the 30th anniversary of the NKR Supreme Council, the Artsakh Parliament intended to convene a special sitting on December 28. However, due to the widespread national quarantine announced in the Republic, no session was convened.
Nowadays, Artsakh, though shrunken, has a statehood, and its independence is indisputable. Next to the final settlement of the conflict is the issue of international recognition of the Artsakh Republic and its borders, and is unconditionally set.
The existence and salvation of the Armenian people who struggled in the crossroads of history was always conditioned by the unity and unanimity of the Armenians.
With our way of life and confidence, we must stand up for our homeland and fight for the protection of our rights. Our will and goals are unshakable, they are not subject to compromise.