Դեկտեմբերի 27-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը գումարել է արտահերթ նստաշրջան։
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքի 40-րդ հոդվածի պահանջներին համապատասխան՝ 2021 թվականի դեկտեմբերի 25-ին Ազգային ժողովի պատգամավորների կողմից Ազգային ժողով է ներկայացվել պաշտոնական գրություն՝ Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջան գումարելու նախաձեռնությամբ։
Առաջարկվել է 2021թ դեկտեմբերի 27-ին՝ ժամը 11։00-ին, գումարել ԱՀ ԱԺ արտահերթ նստաշրջան՝ օրակարգում ընդգրկելով Ազգային ժողովի հայտարարությունը՝«Արցախի Հանրապետության ինքնիշխանությանն ու սուբյեկտայնությանը սպառնացող վտանգների և մարտահրավերների մասին»։
Հայտարարության տեքստը ներկայացրել է ԱՀ ԱԺ պատգամավոր Գեղամ Ստեփանյանը։
Նախօրեին օրակարգային հարցը քննարկվել է խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նիստում և 3 կողմ ձայնով արժանացել հանձնաժողովի դրական եզրակացությանը։

27-го декабря Национальное собрание Республики Арцах созвало внеочередную сессию.
В соответствии с требованиями статьи 40 закона "Регламент Национального собрания", 25-го декабря 2021 года депутаты Национального собрания представили в Национальное собрание официальное письмо с инициативой созыва внеочередной сессии.
Было предложено 27-го декабря в 11:00 созвать внеочередную сессию НС Республики Арцах и включить в повестку заявление Национального собрания Республики Арцах об опасностях и вызовах, угрожающих суверенитету и субъектности Республики Арцах.
Текст заявления представил депутат НС Республики Арцах Гегам Степанян.
Накануне вопрос повестки дня был обсужден на заседании постоянной комиссии парламента по внешним сношениям и удостоен положительного заключения комиссии.