Դեկտեմբերի 23-ին գումարվել է ԱՀ ԱԺ հերթական նիստը:
ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը նշել է, որ 7-րդ գումարման 4-րդ նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկված ««Արցախի Հանրապետության տոների և հիշատակի օրերի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» նախագիծը հեղինակի պահանջով հետ է վերադարձվել։
Նստաշրջանի և նիստի օրակարգերը հաստատելուց հետո խորհրդարանն անցել է «Արցախի Հանրապետության 2022 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի քննարկմանը։
Ֆինանսների նախարար Վահրամ Բաղդասարյանը, ներկայացնելով բյուջեի վերաբերյալ պատգամավորների՝ երկրորդ փուլ առաջարկությունները, նշել է, որ պետական բյուջեի քննարկումն ԱԺ նախորդ հերթական նիստում ընդմիջելուց հետո պատգամավորների և առանձին խմբակցությունների կողմից կառավարությանն է ներկայացվել 101 առաջարկ, որից 34՝ առաջին ընթերցումից հետո:
Ներկայացնելով 2022 թ-ի պետական բյուջեի լրամշակված տարբերակը՝ Վահրամ Բաղդասարյանը նշել է պատգամավորների առաջարկությունների հիման վրա նախագծի ծախսերում կատարված փոփոխությունները՝
Ֆինանսների նախարարի փոխանցմամբ կառավարության կողմից ընդունված այլ առաջարկությունները կիրականացվեն կենտրոնացված ֆոնդերի շրջանակներում և ծախսային ծրագրերի ներսում կատարված վերաբաշխումների հաշվին՝ մասնավորապես՝ առողջապահության բաժնում «Կենտրոնացված կարգով բժշկական սարքավորումների և պարագաների ձեռքբերում ու սպասարկում» ծախսային ծրագիրը նվազեցվել է 200.0 մլն դրամով և նույն գումարի չափով նախագծում նախատեսել «COVID-19 համավարակի կանխարգելման միջոցառումներ» ծախսային նոր ծրագիր։ Կրթության բաժնից հանվել է «Պետական աջակցություն արտասահմանյան բուհերում Արցախի Հանրապետությունից նպատակային ուսումնառություն ստացող ուսանողներին» ծախսային ծրագիրը։
Ամփոփելով նախագծով առաջարկվող 2022 թվականի պետական բյուջեի վերջնական ցուցանիշները՝ ֆինանսների նախարարը նշել է, որ եկամուտները կազմելու են 184 մլրդ 300.0 մլն դրամ, որից միջպետական վարկի տեսքով՝ 144.0 մլրդ դրամ, սեփական եկամուտների տեսքով՝ 40.3 մլրդ.դրամ, ծախսերը՝ 215 մլրդ 781.1 մլն դրամ, դեֆիցիտը՝ 31 մլրդ 481.1 մլն դրամ:
Հաջորդիվ նախագծի վերաբերյալ խմբակցությունները ներկայացրել են իրենց տեսակետները։
«Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն» և Արցախի «Արդարություն» խմբակցությունները ,ներկայացնելով իրենց տեսակետը,հայտարարել են, որ 2022թ․ բյուջեի նախագծին քվեարկելու են ազատ ռեժիմով։
«Հայ հեղափոխական դաշնակցություն» և «Միասնական հայրենիք» խմբակցությունները, ըստ արտահայտած տեսակետների, դեմ են քվեարկելու նախագծին, իսկ «Ազատ հայրենիք - ՔՄԴ» խմբակցությունը՝ կողմ։
Եզրափակիչ ելույթով հանդես է եկել ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։ Հանրապետության նախագահը նախ անդրադարձել է 2021թ ունեցած ժողովրդագրական և տնտեսական խնդիրներին և ձեռքբերումներին։ Արայիկ Հարությունյանը խոսել է 2022թ բյուջեով նախատեսված ԱՀ արտաքին քաղաքականության, սոցիալական, շինարարության, ջրամատակարարման, կրթության, առողջապահության ոլորտներում նախատեսված ծրագրերից։ Ըստ նախագահի՝ զգալի փոփոխություններ են սպասվում էներգետիկայի և կապի ծառայությունների, ջրամատակարարման և սոցիալական ոլորտների բարելավման ուղղությամբ։
«2022թ․ պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագիծը ընդունվել է 18 կողմ, 11 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ։
«Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» նախագիծը 27 կողմ ձայնով նույնպես ընդունվել է որպես օրենք։
«Ոստիկանության զորքերի մասին»,«Ոստիկանությունում ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Պաշտպանության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Հայրենիքի պաշտպանության համար զոհվածների հիշատակի հավերժացման մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» նախագծերի փաթեթը երկրորդ ընթերցմամբ 29 կողմ ձայնով ընդունվել է խորհրդարանի կողմից։Նախօրեին այն արժանացել էր գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությանը։
«Հարկային ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին», «Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը և ««Բնապահպանական վճարների դրույքաչափերի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագիծը, որոնք արժանացել էին գլխադասային հանձնաժողովի հավանությանը, միաձայն ընդունվել են որպես օրենք։
««Արցախի Հանրապետության արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն ընդունվել է 27 կողմ ձայնով։
Պատգամավորական հայտարարությամբ հանդես է եկել «Ազատ հայրենիք –ՔՄԴ» խմբակցության պատգամավոր Արամ Գրիգորյանը։
Նիստի ավարտին ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը հայտարարել է 7-րդ գումարման 4-րդ նստաշրջանի աշխատանքների ավարտի մասին։

The regular sitting of the Artsakh Republic NA was convened on December 23.
The NA President Artur Tovmasyan noted that the draft law "On Making Amendments to the Law on Holidays and Remembrance Days" included in the agenda of the 4th session of the 7th convocation was returned at the request of the author.
After approving the agendas of the session and the sitting, the parliament proceeded to the discussion of the draft law "On the Artsakh Republic State Budget 2022."
Presenting the deputies' second round proposals on the budget, the Minister of Finance Vahram Baghdasaryan noted that after the break of the discussion of the state budget at the previous regular sitting of the National Assembly, 101 proposals were submitted to the government by the separate factions of the deputies, 34 of which after the first reading.
Introducing the amended version of the 2022 state budget, Vahram Baghdasaryan noted the changes made in the project expenses based on the deputies' suggestions:
According to the Minister of Finance, other proposals adopted by the government will be implemented within the framework of centralized funds and redistributions within expenditure programs: in particular, the expenditure program "Purchase and Maintenance of Centralized Medical Equipment and Supplies" in the healthcare sector was reduced by 200.0 million drams and to envisage a new expenditure program "COVID-19 Prevention Measures" in the project for the same amount. The expenditure program "State support to students receiving targeted education from the Artsakh Republic in foreign universities" has been removed from the education department.
Summing up the final indicators of the 2022 state budget proposed by the draft, the Minister of Finance noted that revenues will amount to 184 billion 300.0 million drams, of which 144.0 billion drams in the form of interstate credit - 40.3 billion drams in the form of own revenues, expenditures - 215 billion 781.1 million drams, the deficit is 31 billion 481.1 million drams.
Next the factions presented their opinions on the project.
Presenting their point of view, the "Democratic Party of Artsakh" and the Artsakh "Justice" factions, announced that they will vote for the 2022 draft budget in a free regime.
According to the views expressed, the "Armenian Revolutionary Federation" and the "United Homeland" factions, will vote against the bill, and the "Free Motherland-UCA" faction will vote for.
The President of the Republic of Artsakh, Arayik Harutyunyan made a final speech. The President of the Republic first referred to the 2021 demographic and economic problems and achievements. Arayik Harutyunyan spoke about the programs envisaged in the spheres of the foreign policy, social, construction, water supply, education, healthcare envisaged by the 2022 budget of the Republic of Artsakh. According to the President significant changes are expected in improving energy and communication services, water supply, social spheres.
The draft law "On the State Budget 2022" was adopted with 18 votes in favor and 11 against.
The bill "On Making Amendments and Addenda to the Law on Remuneration of Public Officials" was also adopted as a law by 27 votes in favor.
The package of drafts "On Amendments to the Law on Police Troops", "On Amendments to the Law on Police Service", "On Amendments to the Law on Defense", "On Amendments to the Law on Immortalization of the Memory of Victims of Motherland Defense" was adopted in the second reading by 29 votes. The day before, it had been approved by the Head Committee.
The package of draft laws "On Making Amendments and Addenda to the Law on Tax Service", "On Making Addenda and Amendments to the Law on Remuneration of Public Officials" and the bill "On Amendments to the Law on Environmental Fee Rates" which were approved by the Head Committee, were unanimously adopted as law.
The draft law "On Making Amendments to the Law on the State Emergency Service of the Artsakh Republic" was adopted by 27 votes in favor.
Aram Grigoryan, a member of the "Free Motherland-UCA" faction, made a parliamentary statement.
At the end of the sitting the NA President Artur Tovmasyan announced the end of the work of the 4th session of the 7th convocation.