Դեկտեմբերի 23-ին գումարվել է ԱՀ ԱԺ հերթական նիստը:
ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը նշել է, որ 7-րդ գումարման 4-րդ նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկված ««Արցախի Հանրապետության տոների և հիշատակի օրերի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» նախագիծը հեղինակի պահանջով հետ է վերադարձվել։
Նստաշրջանի և նիստի օրակարգերը հաստատելուց հետո խորհրդարանն անցել է «Արցախի Հանրապետության 2022 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի քննարկմանը։
Ֆինանսների նախարար Վահրամ Բաղդասարյանը, ներկայացնելով բյուջեի վերաբերյալ պատգամավորների՝ երկրորդ փուլ առաջարկությունները, նշել է, որ պետական բյուջեի քննարկումն ԱԺ նախորդ հերթական նիստում ընդմիջելուց հետո պատգամավորների և առանձին խմբակցությունների կողմից կառավարությանն է ներկայացվել 101 առաջարկ, որից 34՝ առաջին ընթերցումից հետո:
Ներկայացնելով 2022 թ-ի պետական բյուջեի լրամշակված տարբերակը՝ Վահրամ Բաղդասարյանը նշել է պատգամավորների առաջարկությունների հիման վրա նախագծի ծախսերում կատարված փոփոխությունները՝
Ֆինանսների նախարարի փոխանցմամբ կառավարության կողմից ընդունված այլ առաջարկությունները կիրականացվեն կենտրոնացված ֆոնդերի շրջանակներում և ծախսային ծրագրերի ներսում կատարված վերաբաշխումների հաշվին՝ մասնավորապես՝ առողջապահության բաժնում «Կենտրոնացված կարգով բժշկական սարքավորումների և պարագաների ձեռքբերում ու սպասարկում» ծախսային ծրագիրը նվազեցվել է 200.0 մլն դրամով և նույն գումարի չափով նախագծում նախատեսել «COVID-19 համավարակի կանխարգելման միջոցառումներ» ծախսային նոր ծրագիր։ Կրթության բաժնից հանվել է «Պետական աջակցություն արտասահմանյան բուհերում Արցախի Հանրապետությունից նպատակային ուսումնառություն ստացող ուսանողներին» ծախսային ծրագիրը։
Ամփոփելով նախագծով առաջարկվող 2022 թվականի պետական բյուջեի վերջնական ցուցանիշները՝ ֆինանսների նախարարը նշել է, որ եկամուտները կազմելու են 184 մլրդ 300.0 մլն դրամ, որից միջպետական վարկի տեսքով՝ 144.0 մլրդ դրամ, սեփական եկամուտների տեսքով՝ 40.3 մլրդ.դրամ, ծախսերը՝ 215 մլրդ 781.1 մլն դրամ, դեֆիցիտը՝ 31 մլրդ 481.1 մլն դրամ:
Հաջորդիվ նախագծի վերաբերյալ խմբակցությունները ներկայացրել են իրենց տեսակետները։
«Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն» և Արցախի «Արդարություն» խմբակցությունները ,ներկայացնելով իրենց տեսակետը,հայտարարել են, որ 2022թ․ բյուջեի նախագծին քվեարկելու են ազատ ռեժիմով։
«Հայ հեղափոխական դաշնակցություն» և «Միասնական հայրենիք» խմբակցությունները, ըստ արտահայտած տեսակետների, դեմ են քվեարկելու նախագծին, իսկ «Ազատ հայրենիք - ՔՄԴ» խմբակցությունը՝ կողմ։
Եզրափակիչ ելույթով հանդես է եկել ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։ Հանրապետության նախագահը նախ անդրադարձել է 2021թ ունեցած ժողովրդագրական և տնտեսական խնդիրներին և ձեռքբերումներին։ Արայիկ Հարությունյանը խոսել է 2022թ բյուջեով նախատեսված ԱՀ արտաքին քաղաքականության, սոցիալական, շինարարության, ջրամատակարարման, կրթության, առողջապահության ոլորտներում նախատեսված ծրագրերից։ Ըստ նախագահի՝ զգալի փոփոխություններ են սպասվում էներգետիկայի և կապի ծառայությունների, ջրամատակարարման և սոցիալական ոլորտների բարելավման ուղղությամբ։
«2022թ․ պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագիծը ընդունվել է 18 կողմ, 11 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ։
«Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» նախագիծը 27 կողմ ձայնով նույնպես ընդունվել է որպես օրենք։
«Ոստիկանության զորքերի մասին»,«Ոստիկանությունում ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Պաշտպանության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Հայրենիքի պաշտպանության համար զոհվածների հիշատակի հավերժացման մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» նախագծերի փաթեթը երկրորդ ընթերցմամբ 29 կողմ ձայնով ընդունվել է խորհրդարանի կողմից։Նախօրեին այն արժանացել էր գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությանը։
«Հարկային ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին», «Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը և ««Բնապահպանական վճարների դրույքաչափերի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագիծը, որոնք արժանացել էին գլխադասային հանձնաժողովի հավանությանը, միաձայն ընդունվել են որպես օրենք։
««Արցախի Հանրապետության արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն ընդունվել է 27 կողմ ձայնով։
Պատգամավորական հայտարարությամբ հանդես է եկել «Ազատ հայրենիք –ՔՄԴ» խմբակցության պատգամավոր Արամ Գրիգորյանը։
Նիստի ավարտին ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը հայտարարել է 7-րդ գումարման 4-րդ նստաշրջանի աշխատանքների ավարտի մասին։

23-го декабря состоялось очередное заседание парламента Республики Арцах.
Председатель НС Артур Товмасян отметил, что включенный в повестку 4-й сессии 7-го созыва проект закона «О внесении изменений в закон "О праздниках и памятных днях Республики Арцах"» был отозван по требованию автора.
После утверждения повесток сессии и заседания парламент приступил к обсуждению проекта закона "О государственном бюджете Республики Арцах на 2022 год".
Министр финансов Республики Арцах Ваграм Багдасарян, представляя предложения депутатов по бюджету на второй этап, отметил, что после объявленного на предыдущем заседании НС перерыва депутатами и отдельными фракциями в правительство было представлено 101 предложение, 34 из которых были представлены после первого чтения.
Представляя доработанный вариант государственного бюджета на 2022 год, Ваграм Багдасарян отметил изменения, внесенные в расходы проекта на основе предложений депутатов:
По словам министра финансов, одобренные правительством другие предложения будут реализованы в рамках централизованных фондов и за счет перераспределений, осуществленных внутри расходных программ. Таким образом на 200.0 млн драмов была сокращена расходная программа "Приобретение и обслуживание медицинского оборудования и принадлежностей в централизованном порядке" из раздела здравоохранения, что позволило предусмотреть в проекте новую расходную программу "Мероприятия по предотвращению эпидемии COVID-19".
Из раздела образования была изъята расходная программа "Государственное содействие Республики Арцах студентам, получающим целевое обучение в зарубежных вузах".
Подводя итоги окончательных показателей проекта государственного бюджета на 2022 год, министр финансов отметил, что доходы составят 184 млрд 300.0 млн драмов, из которых 144.0 млрд драмов – межгосударственный кредит, 40.3 млрд драмов – собственные доходы, расходы составят 215 млрд 781.1 млн драмов, дефицит – 31 млрд 481.1 млн драмов.
Далее фракции представили свои точки зрения по проекту.
Фракции "Демократическая партия Арцаха" и "Справедливость" Арцаха, представляя свои позиции, заявили, что касательно проекта государственного бюджета на 2022 год буду голосовать в свободном режиме.
Фракции "Армянская Революционная Федерация" и "Единая Родина" будут голосовать против принятия проекта, фракция "Свободная Родина–ОГА" – за принятие.
С заключительной речью выступил президент Республики Арцах Араик Арутюнян. Президент прежде всего коснулся демографических и экономических проблем, а также достижений за 2021 год. Араик Арутюнян отметил программы, предусмотренные государственным бюджетом на 2022 год в сферах внешней политики, социальной сферы, строительства, водоснабжения, образования и здравоохранения. По словам президента, ожидаются значительные изменения в направлении улучшения сферы энергетики и услуг связи, водоснабжения и социальной сферы.
Проект закона "О государственном бюджете Республики Арцах на 2022 год" был принят соотношением голосов 18 – "за", 11 – "против".
Парламент 27 голосами "за" также принял закон «О внесении изменений и дополнений в закон "Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности"».
Пакет законопроектов "О войсках полиции", «О внесении изменения в закон "О службе в полиции"», «О внесении изменения в закон "Об обороне"», «О внесении изменения в закон "Об увековечении памяти погибших при защите Отечества"» также был принят парламентом во втором чтении 29 голосами "за". Накануне пакет проектов был удостоен положительного заключения головной комиссии.
Пакет законопроектов «О внесении изменений и дополнений в закон "О налоговой службе"» и «О внесении дополнений и изменения в закон "Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности"», а также законопроект «О внесении изменения в закон "О ставках природоохранных платежей"», одобренные головной комиссией, в результате голосования единогласно были приняты парламентом в качестве законов.
Проект закона «О внесении изменений и дополнений в закон "О Государственной службе по чрезвычайным ситуациям Республики Арцах"» был принят 27 голосами "за".
С депутатским заявлением выступил депутат фракции "Свободная Родина-ОГА" Арам Григорян.
В завершение заседания председатель НС Артур Товмасян объявил о завершении работ 4-й сессии 7-го созыва.