Դեկտեմբերի 22-ին հրավիրվել է ԱՀ ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստ: Քննարկվել են ««Բնապահպանական վճարների դրույքաչափերի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագիծը, ինչպես նաև ««Հարկային ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» և «Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություն կատարելու մասին » օրենքների նախագծերի փաթեթը:
«Բնապահպանական վճարների դրույքաչափերի մասին» օրենքում առաջարկվող փոփոխությամբ կրաքարի հանքավայրերի շահագործումից առաջացող ընդերքօգտագործման թափոնների մասով բնապահպանական վճարի դրույքաչափը նվազեցվում է՝ սահմանելով 1 տարվա համար 90 դրամ:
Օրինագիծը ներկայացնելով` ԱՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Դավիթ Պողոսյանը նշել է, որ օրենքի ընդունմամբ ակնկալվում է կրաքարի ինքնարժեքի իջեցում:
ԱՀ ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արթուր Հարությունյանը օրինագիծը քվեարկության է դրել: 4 կողմ ձայնով այն հանձնաժողովի դրական եզրակացությամբ ներկայացվելու է ԱԺ հերթական նիստի քննարկմանը:
««Հարկային ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» և ««Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքների նախագծերով առաջարկվում է հարկային ծառայության պաշտոն զբաղեցնելու առավելագույն տարիք սահմանել 65 տարին, իսկ տարիքը լրանալու դեպքում հարկային մարմնի ղեկավարի որոշմամբ թույլատրել հարկային ծառայողին մինչև մեկ տարի ժամկետով շարունակել զբաղեցնել իր պաշտոնը:
Առաջարկվում է նաև մի շարք թափուր հաստիքների համար սահմանված փակ մրցույթը փոխարինել բաց մրցույթով, իսկ փորձաշրջանի անբավարար արդյունքի դեպքում փորձաշրջան անցնող անձին այդ մասին հայտնել գրավոր՝ փորձաշրջանի ավարտից երեք օր առաջ՝ գործող մեկ շաբաթի փոխարեն:
Օրինափաթեթի ընդունմամբ հստակեցվելու են կադրերի ռեզերվում գրանցված լինելու ժամկետները և հարկային ծառայողների խրախուսանքի տեսակները:
Փոփոխությունների արդյունքում բարձրանալու է հարկային ծառայողների սոցիալական պաշտպանվածությունը, հստակեցվելու են օրենքում առկա անհստակությունները և տերմինաբանական անհամապատասխանությունները:
Օրինափաթեթն Ազգային ժողովի փորձագիտական ծառայության եզրակացությամբ չի հակասում ԱՀ Սահմանադրությանը: Այն ԱՀ ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությամբ ներկայացվելու է խորհրդարանի հերթական նիստին:

22-го декабря под председательством Артура Арутюняна состоялось заседание постоянной комиссии НС по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению.
В ходе заседания были обсуждены законопроекты «О внесении изменения в закон "О ставках природоохранных платежей"», а также пакет законопроектов «О внесении изменений и дополнений в закон "О налоговой службе"» и «О внесении дополнений и изменений в закон "Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности"».
Согласно законопроекту «О внесении изменения в закон "О ставках природоохранных платежей"», планируется уменьшить ставку природоохранной платы за отходы недропользования, возникающие в результате эксплуатации известковых месторождений, установив ее в размере 90 драмов за 1 год.
Представляя законопроект, председатель Комитета по государственным доходам Республики Арцах Давид Погосян отметил, что в случае принятия закона ожидается снижение себестоимости извести.
Председатель постоянной комиссии НС Республики Арцах по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению Артур Арутюнян вынес законопроект на голосование, в результате которого комиссия дала положительное заключение относительно законопроекта (4 – "за"). Проект будет заслушан на предстоящем очередном заседании НС.
Согласно пакету законопроектов «О внесении изменений и дополнений в закон "О налоговой службе"» и «О внесении дополнений и изменения в закон "Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности"», максимальный возраст пребывания в должности налоговой службы предлагается установить на уровне 65 лет, а в случае достижения указанного возраста решением руководителя налогового органа позволить налоговому служащему продолжать занимать свою должность сроком до одного года.
Предлагается также заменить закрытый конкурс на ряд вакантных должностей открытым конкурсом, а в случае неудовлетворительного результата испытательного срока сообщить об этом лицу, проходящему испытательный срок, в письменной форме за три дня до окончания испытательного срока, вместо действующих семи дней.
В случае принятия пакета законопроектов будут уточнены сроки пребывания в кадровом резерве и виды поощрения налоговых служащих.
В результате изменений повысится социальная защита налоговых служащих, будут уточнены существующие в законе неясности и устранены терминологические несоответствия.
Согласно заключению экспертной службы Национального собрания, пакет законопроектов не противоречит Конституции Республики Арцах. Пакет законопроектов с положительным заключением постоянной комиссии НС Республики Арцах по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению будет заслушан на очередном заседании НС.