Դեկտեմբերի 22-ին կայացել է ԱՀ ԱԺ պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը։
Օրակարգի առաջին հարցը «Ոստիկանության զորքերի մասին», ««Ոստիկանությունում ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», ««Պաշտպանության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», ««Հայրենիքի պաշտպանության համար զոհվածների հիշատակի հավերժացման մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթի քննարկումն էր։Նախագիծը ներկայացրել է ԱՀ ՆԳ ոստիկանապետ, գնդապետ Ա․ Հարությունյանը։
Երկրորդ ընթերցմամբ նախագիծն արժանացել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությանը։
Հաջորդիվ ««Արցախի Հանրապետության արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկման հարցն էր։ Օրինագծով առաջարկվող փոփոխությունների նպատակն է օրենսդրությամբ ամրագրել օրենքում օգտագործվող հիմնական հասկացությունների ճիշտ գործածումը, ծառայության առջև դրված խնդիրների հստակեցումը, փրկարարական ծառայողների մի շարք պաշտոնների խմբերի հավասարեցումը այլ ուժային կառույցների հետ և օրենքում առկա մի շարք տեխնիկական բնույթի կարգավորումը։
Նախագծերը միաձայն ընդունվել են հանձնաժողովի կողմից և ընդգրկվելու են առաջիկա հերթական նիստի օրակարգում։

12-го декабря состоялось заседание постоянной комиссии НС по вопросам обороны, безопасности и правопорядка.
Первым вопросом на повестке дня стал пакет законопроектов "О войсках полиции", «О внесении изменения в закон "О службе в полиции"», «О внесении изменения в закон "Об обороне"», «О внесении изменения в закон "Об увековечении памяти погибших при защите Отечества"». Пакет законопроектов на рассмотрение комиссии представил начальник полиции МВД Республики Арцах, полковник А. Арутюнян.
Проект во втором чтении удостоился положительного заключения комиссии.
Далее комиссия рассмотрела проект закона «О внесении изменений и дополнений в закон "О Государственной службе по чрезвычайным ситуациям Республики Арцах"». Целью предлагаемых законопроектом изменений является закрепление на законодательном уровне правильного использования основных понятий закона, уточнение поставленных перед службой задач, уравнение группы должностей спасательной службы с другими силовыми структурами, а также регулирование ряда технических характеристик закона.
Комиссия вынесла единогласное положительное заключение относительно законопроектов. Они будут включены в повестку предстоящего очередного заседания.