Դեկտեմբերի 21-ին ԱՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը հանդիպել է բնագիտական առարկաներից առաջադիմություն ցուցաբերած մի խումբ դպրոցականների հետ:
Խորհրդարանի ղեկավարը կարևորել է երիտասարդության դերը պետականաշինության գործում՝ ընդգծելով օրենսդիր մարմնում աշխատող երիտասարդ պատգամավորների ակտիվությունը:
Արթուր Թովմասյանը ներկայացրել է Ազգային ժողովի կառուցվածքը, խորհրդարանական աշխատանքի էությունը, անդրադարձել է ընդդիմության դերին: Նաև խոսել է 44-օրյա պատերազմից ու ետպատերազմյան իրողություններից: Ներկաները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են արցախյան երեք պատերազմներում զոհված հայորդիների հիշատակը:
Պատասխանելով դպրոցականների հարցերին՝ խորհրդարանի ղեկավարն անդրադարձել է անվտանգության խնդիրներին, տարածաշրջանային զարգացումներին:
Հանդիպմանը խոսվել է նաև կրթության զարգացման հեռանկարների, մասնավորապես՝ բնագիտական առարկաների զարգացման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների մասին:
Արթուր Թովմասյանը դպրոցականներին նվիրել է «Շուշի» գիրքը՝ հորդորելով լինել ընթերցասեր և ուսյալ։
Հանդիպմանը մասնակցում էին ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արամ Հարությունյանը և ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարի խորհրդական Աիդա Գյանջումյանը:

В Национальном собрании Республики Арцах приняли группу школьников
21-го декабря председатель НС Республики Арцах Артур Товмасян встретился с группой школьников, проявивших высокую успеваемость по естественным наукам.
Глава парламента отметил важность роли молодежи в деле государственного строительства, подчеркнув активность молодых депутатов, работающих в законодательном органе.
В ходе встречи Артур Товмасян представил структуру Национального собрания, сущность парламентской деятельности, коснулся роли оппозиции. Глава парламента говорил также о 44-дневной войне и послевоенных реалиях. Присутствующие минутой молчания почтили память героев, павших в трех арцахских войнах.
Отвечая на вопросы школьников, глава парламента коснулся проблем безопасности и региональных развитий.
В ходе встречи речь шла также о перспективах развития образования, в частности, о работах по развитию естественных наук.
В завершение встречи Артур Товмасян подарил школьникам книгу "Шуши".
Во встрече приняли участие председатель постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта Арам Арутюнян и советник министра образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах Аида Гянджумян.