Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը գումարել է հերթական նիստ
ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանն ամփոփել է բյուջեի շուրջ խմբակցություններում և հանձնաժողովներում ծավալված նախնական քննարկումների արդյունքները և ներկայացրել խորհրդարանի հերթական նիստում նախագծի քննարկման՝ կանոնակարգով սահմանված ընթացակարգը։
Նստաշրջանի և նիստի օրակարգերը հաստատելուց հետո, խորհրդարանն անցել է «ԱՀ 2022թ պետական բյուջեի մասին» ԱՀ օրենքի նախագծի քննարկմանը։
Ներկայացնելով նախագիծը՝ ֆինանսների նախարար Վահրամ Բաղդասարյանը  նախ շնորհակալություն է հայտնել ԱԺ բոլոր պատգամավորներին՝ պետական բյուջեի շուրջ ծավալած շահագրգիռ ու բաց քննարկումների համար, ապա անդրադարձել ընթացիկ տարվա մակրոտնտեսական ցուցանիշներին և առանձնացրել 2022 թվականին պլանավորված  ոլորտային ծախսերը։ Ֆինանսների նախարարը տեղեկացրել է, որ ԱԺ խմբակցությունների և առանձին պատգամավորների կողմից բյուջեի նախագծի վերաբերյալ  նախնական քննարկումների արդյունքում  ներկայացվել է 93 առաջարկություն, որից 26-ը՝ հարցադրումների տեսքով։ Կառավարության կողմից դրական եզրակացության արժանացած առաջարկությունները, ըստ նախարարի, ներառվել են 2022 թվականի պետբյուջեի նախագծի լրամշակված տարբերակում։
Ֆինանսների նախարարը պարզաբանումներ է տվել պատգամավորների առաջադրած հարցերին, որոնք վերաբերում էին չաշխատող տեղահանված քաղաքացիների աշխատավարձերին, պարենային արտադրանքի սուբսիդավորմանը, երկարօրյա դպրոցների արդյունավետությանը և այլ թեմաների։
Նախագիծը դրական եզրակցությամբ ամփոփվել էր ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի ու պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովների նիստերում։
2022թվականի պետական բյուջեի նախագծի վերաբերյալ մտքերի փոխանակությամբ հանդես են եկել ԱԺ նախագահ Ա Թովմասյանը, պատգամավորներ Դ Գալստյանը, Ա Պետրոսյանը և Մ Հակոբյանը։
Ըստ «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի՝ բյուջեի նախագծի վերաբերյալ քննարկումն ընդմիջվել է պատգամավորների՝ երկրորդ փուլ առաջարկությունները 24 ժամվա ընթացքում ներկայացնելու նպատակով։
Համաձայն հաստատված ժամկետացանկի՝ 2022թ պետական բյուջեի  շուրջ քննարկումները շարունակվելու են  դեկտեմբերի 23-ին։
Օրակարգային հաջորդ հարցը Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրինագծի քննարկումն էր։ Ֆինանսների նախարարը տեղեկացմամբ հանձնաժողովների և խմբակցությունների նիստերում պատգամավորների հնչեցրած առաջարկներն ընդունվել և ներառվել են նախագծում։
Գլխադասային հանձնաժողովի կողմից օրինագիծը նախապես արժանացել էր դրական եզրակացության։ Քանի որ Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը ներկայացվել էր բյուջեի նախագծի հետ միասին, ուստի այն քվեարկության է դրվելու դեկտեմբերի 23-ին՝ պետական բյուջեի հետ մեկտեղ։
Հաջորդիվ ««Ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովման մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Պետական տուրքի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» և «Բնապահպանական վճարների դրույքաչափերի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթի քննարկումն էր։ Նախագծերի փաթեթը «Աժ կանոնակարգ» օրենքի 75-րդ հոդվածի համաձայն՝ նոյեմբերի 28-ին ԱԺ նիստում վերադարձվել էր գրավոր առաջարկների ներկայացման փուլ։ ԱՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Հայկ Խանումյանը նշել է, որ պատգամավոր Արեգ Ավագյանի կողմից ներկայացրած առաջարկութունները ընդունվել և ներառվել են նախագծում։ Արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վ Կասյանը ներկայացրել է գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը։
Օրինագծի վերաբերյալ  մտքերի փոխանակությամբ հանդես են եկել Մ Հակոբյանը և Դ Գալստյանը։ 27 կողմ ձայնով օրինափաթեթը ընդունվել է որպես օրենք։
Ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությանն արժանացած ««Տեղական տուրքերի և վճարների մասին» օրենքում փոփոխություն և լրացում կատարելու մասին»  և  ««Հանրային ծառայութունների կարգավորման պարտադիր վճարների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքների նախագծերին խորհրդարանը միաձայն կողմ է քվեարկել։
«Ոստիկանության զորքերի մասին», ««Ոստիկանությունում ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», ««Պաշտպանության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», ««Հայրենիքի պաշտպանության համար զոհվածների հիշատակի հավերժացման մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը  առաջին ընթերցմամբ ներկայացրել է ԱՀ  ՆԳ ոստիկանության պետ, գնդապետ Ա Հարությունյանը։
Գլխադասային հանձնաժողովի  առաջարկությամբ երկրորդ ընթերցման համար նախատեսված գրավոր առաջարկների ժամկետը սահմանվել է մինչև դեկտեմբերի 21-ը ներառյալ։
27 կողմ ձայնով  օրինափաթեթն ընդունվել է առաջին ընթերցմամբ։
«Քաղաքացիական ծառայության մասին օրենքում փոփոխություններ  կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը նախապես արժանացել էր պետաիրավական մշտական հանձնաժողովի հավանությանը։ Խորհրդարանը միաձայն ընդունել է օրենքի նախագիծը։
««Հեռուստատեսության և ռադիոյի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը ներկայացնելուց հետո պատգամավորները հանդես են եկել հարցադրումներով և մտքերի փոխանակությամբ։Գլխադասային հանձնաժողովի նիստում այն արժանացել էր բացասական եզրակացության։ Հերթական նիստում 18 կողմ, 6 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ օրինագիծն ընդունվել է որպես օրենք։

16-го декабря состоялось очередное заседание Национального собрания Республики Арцах.
Председатель НС Артур Товмасян подвел итоги предварительных обсуждений проекта бюджета, состоявшихся на заседаниях фракций и постоянных комиссий НС, а также представил установленную регламентом процедуру обсуждения проекта на очередном заседании парламента.
После утверждения повесток сессии и заседания парламент приступил к обсуждению проекта закона "О государственном бюджете Республики Арцах на 2022 год".
Представляя проект, министр финансов Ваграм Багдасарян прежде всего поблагодарил депутатов НС за развернувшиеся вокруг государственного бюджета заинтересованные и открытые обсуждения, затем коснулся макроэкономических показателей за текущий год и выделил запланированные на 2022 год отраслевые расходы. Министр финансов сообщил, что в результате предварительных обсуждений проекта бюджета фракциями и отдельными депутатами НС было представлено 93 предложения, 26 из которых – интерпелляции. Предложения, одобренные правительством, по словам министра, были включены в доработанный вариант проекта государственного бюджета на 2022 год.
Министр финансов ответил на заданные депутатами вопросы, касающиеся заработных плат неработающих перемещенных граждан, субсидирования продовольственной продукции, эффективности программы продленного дня в школах и других тем.
Проект был удостоен положительного заключения постоянных комиссий НС по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению и по вопросам обороны, безопасности и правопорядка.
В процессе обмена мнениями выступили председатель НС А. Товмасян, депутаты Д. Галстян, А. Петросян и М. Акопян.
Согласно закону "Регламент НС", обсуждение проекта бюджета было прервано, чтобы депутаты в течение 24 часов представили предложения второго этапа.
Согласно утвержденному графику, обсуждения государственного бюджета на 2022 год возобновятся 23-го декабря.
Далее парламент обсудил законопроект «О внесении изменений и дополнений в закон "Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности"». Министр финансов сообщил, что предложения депутатов, озвученные в ходе предварительных обсуждений на заседаниях постоянных комиссий и фракций, были одобрены и включены в проект.
Законопроект был предварительно удостоен положительного заключения головной комиссии. Поскольку проект закона «"О внесении изменений и дополнений в закон "Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности"» был представлен совместно с проектом государственного бюджета, он будет вынесен на голосование 23-го декабря вместе с проектом государственного бюджета.
Дале был обсужден пакет законопроектов «О внесении изменений в закон "Об обеспечении безопасности дорожного движения"», «О внесении изменения в закон "О государственной пошлине"» и «О внесении изменения в закон "О ставках природоохранных платежей"».
Согласно статье 75 закона "Регламент Национального собрания", 28-го ноября на заседании НС пакет проектов был возвращен на этап представления письменных предложений. Министр территориального управления и инфраструктур Республики Арцах Айк Ханумян отметил, что предложения, представленные депутатом Арегом Авагяном, были одобрены и включены в пакет проектов. Председатель постоянной комиссии НС по вопросам производства и производственных инфраструктур В. Касян представил положительное заключение головной комиссии.
В процессе обмена мнениями выступили депутаты М. Акопян и Д. Галстян. В результате голосования парламент принял пакет законов (27 – "за").
Парламент также единогласно принял законы «О внесении изменения и дополнения в закон "О местных пошлинах и платежах"» и «О внесении изменения в закон "Об обязательных платежах по регулированию общественных услуг"», которые предварительно были удостоены положительного заключения постоянной комиссии НС по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению.
Пакет законопроектов «О войсках полиции», «О внесении изменения в закон "О службе в полиции"», «О внесении изменения в закон "Об обороне"», «О внесении изменения в закон "Об увековечении памяти погибших при защите Отечества"» в первом чтении представил начальник полиции МВД Республики Арцах полковник А. Арутюнян.
По предложению головной комиссии срок письменных предложений, предусмотренный для второго чтения, установлен до 21-го декабря включительно.
Пакет законов был принят в первом чтении 27 голосами "за".
Проект закона «О внесении изменений в закон "О гражданской службе"» предварительно был одобрен постоянной комиссией НС по государственно-правовым вопросам. В результате голосования парламент единогласно принял закон.
После представления проекта закона «О внесении изменений в закон "О телевидении и радио"» депутаты озвучили вопросы и обменялись мнениями.
На заседании головной комиссии законопроект получил отрицательное заключение. В результате голосования закон был принял соотношением голосов 18 – "за", 6 – "против".