Դեկտեմբերի 15-ին հրավիրվել է ԱՀ ԱԺ արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստ: Այն վարում էր հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Կասյանը:
Օրակարգում ««Ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովման մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Պետական տուրքի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» և «Բնապահպանական վճարների դրույքաչափերի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթն էր, որի ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է տեխնիկական զննության գործընթացում առկա խնդիրների կարգավորման հրատապությամբ:
Օրինագծերի փաթեթը մշակվել է Արցախի Հանրապետության տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության կողմից: Այն ընդունվել էր առաջին ընթերցմամբ: Պատգամավորների կողմից ներկայացված 2 առաջարկությունները, որոնք վերաբերում էին տեխզննության անցկացման ժամկետներին, նախագծի հեղինակների կողմից ընդունվել ու հաշվի են առնվել:
Նախարար Հայկ Խանումյանի համապատասխան պարզաբանումներից հետո օրինափաթեթի նախագիծը քվեարկության է դրվել ու արժանացել ԱԺ արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի մշտական հանձնաժողովի հավանությանը: Այն ներկայացվելու է առաջիկա հերթական նիստի քննարկմանը:

15-го декабря под председательством Владимира Касяна состоялось заседание постоянной комиссии НС по вопросам производства и производственных инфраструктур.
На заседании был рассмотрен пакет законопроектов «О внесении изменений в закон "Об обеспечении безопасности дорожного движения"», «О внесении изменения в закон "О государственной пошлине"» и «О внесении изменения в закон "О ставках природоохранных платежей"», необходимость принятия которого обусловлена срочностью регулирования существующих проблем в процессе технического осмотра.
Пакет законопроектов разработан Министерством территориального управления и инфраструктур Республики Арцах. Пакет был принят в первом чтении, а представленные депутатами два предложения относительно сроков проведения технического осмотра были одобрены авторами проекта.
После соответствующих разъяснений, представленных министром Айком Ханумяном, пакет законопроектов был вынесен на голосование, в результате которого был удостоен положительного заключения постоянной комиссии НС по вопросам производства и производственных инфраструктур. Пакет законопроектов будет рассмотрен на предстоящем очередном заседании Национального собрания.