Դեկտեմբերի 15-ին Սևակ Աղաջանյանի նախագահությամբ ԱՀ ԱԺ պետաիրավական մշտական հանձնաժողովը նիստ է հրավիրել։
Օրակարգում «Քաղաքացիական ծառայության մասին օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկումն էր։
Նախագծով առաջարկվող փոփոխությունները ներկայացրել է ԱՀ քաղաքացիական ծառայության խորհրդի նախագահ Բ․ Առուշանյանը։
Օրենքի նախագծի ընդունումը պայմանավորված է նրանով, որ մինչև 2022թ․ հունվարի 1-ը քաղաքացիական ծառայության պաշտոնների անձնագրերն ընդգրկում են պետական կառավարման ոլորտի աշխատանքային ստաժի չափանիշ։
Նախագծով նախատեսվում է նշված ժամկետը երկարաձգել մինչև 2026թ․՝ չսահմանափակելու համար քաղաքացիների մասնակցությունը քաղաքացիական ծառայության թափուր պաշտոն զբաղեցնելու համար անցկացվող մրցույթներին։
Նախագծի ընդունման նպատակն է հստակեցնել քաղաքացիական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնելու համար անհրաժեշտ աշխատանքային ստաժի և փորձի չափանիշները։

15-го декабря под председательством Севака Агаджаняна было созвано заседание постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам.
На повестке заседания находился проект закона «О внесении изменений в закон "О гражданской службе"».
Изменения, которые предлагается внести в закон, представил председатель Совета гражданской службы Республики Арцах Борис Арушанян.
Принятие проекта закона обусловлено тем, что до 1-го января 2022 года паспорта должностей гражданской службы включают в себя стандарт трудового стажа государственной службы.
Проектом предусматривается продлить указанный срок до 2026 года, чтобы не ограничивать участие граждан в конкурсах на замещение вакантной должности гражданской службы.
Целью принятия проекта является уточнение критериев трудового стажа и опыта, необходимых для занятия должностей гражданской службы.