Դեկտեմբերի 14-ին ԱՀ ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի և սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում լրացուցիչ քննարկվել է «Արցախի Հանրապետության 2022թ․ պետական բյուջեի մասին» ԱՀ օրենքի նախագիծը։
Նախագծի շրջանակներում քննարկվել են առողջապահության ոլորտում որոշ ծրագրերի վերջնական մշակման մասին հարցերը։
Առողջապահության նախարարը պարզաբանումներ է տվել բուժաշխատողների աշխատավարձերի մինչև 20 տոկոս բարձրացմանը, բուժհիմնարկներում բոնուսային համակարգի ներդրման ծրագրի կարգի մշակմանն ու գործարկմանն ուղղված պատգամավորներին մտահոգող հարցերին։
Նախարարը նշել է, որ բոնուսային համակարգի ներդրման հիմնական նպատակը 2022 թվականի հունվարի 1-ից հանրապետությունում մեկնարկող անվճար բուժօգնության որակի ապահովումն է, ինչպես նաև բժիշկների՝ ըստ արժանվույն վարձատրվելը։
Շահագրգիռ քննարկումների արդյունքում ներկաները որոշել են նախագծի մշակումից հետո Աժ համապատասխան հանձնաժողովի հետ համատեղ նիստում ընդլայնված քննարկում կազմակերպել։
Համատեղ նիստում քննարկվել են նաև 2022թ․ պետական բյուջեով նախատեսված «Ստոմատոլոգիական բժշկական օգնության ծառայություններ» ծրագրով նախատեսված հատկացումների, հատկապես մասնավոր ատամնաբուժական ծառայություններին տրամադրվող գումարների չափը և նախագծով սահմանված «Փորձի փոխանակման նպատակով հրավիրված և ուղեգրված մասնագետներին տրամադրվող փոխհատուցում» ծրագրի գումարի չափն ու նպատակայնությունը, ինչպես նաև վերահսկման մեխանիզմները։
Պատգամավորները հանդես են եկել հարցադրումներով և առաջարկություններով։
Ոլորտի պատասխանատուները հավաստիացրել են, որ նման քննարկումները լինելու են շարունակական՝ ի նպաստ բնակչության բուժսպասարկման որակի բարձրացման և բուժաշխատողի սոցիալական երաշխիքների ապահովման։

Additional discussion of the draft law «On the Repubic of Artsakh State Budget 2022» was additionally discussed at the join sitting of the NA Standing Committees on Budget, Financial and Economic and Social Affairs and Health on December 14.
The issue on the final development of some programs in the healthcare have been discussed within the framework of the project.
The Minister of Health clarified to the deputies the issues of concern on the up to 20% increase in medical staff salaries aimed at developing and launching a program to introduce a bonus system in medical institutions.
The Minister noted that the main purpose of introducing the bonus system from January 1, 2022 is ensuring the quality of free medical care starting in the country, as well as the remuneration of doctors.
As a result of concerned discussions the participants decided to organize an extended discussion at the joint sitting with the relevant NA committee.
The joint sitting also discussed the amount of allocations provided for the "Dental Medical Services" program envisaged by the 2022 state budget, especially the funds provided to private dental services, the amount of the "Reimbursement for Referrals to Specialists" and the purpose of controlling the program.
The deputies came up with questions and suggestions.
The responsible persons of the sphere assured that such discussions will be continuous, in favor of improving the quality of medical care of the population, ensuring the social guarantees of the medical worker.