Դեկտեմբերի 14-ին ԱՀ ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի և սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում լրացուցիչ քննարկվել է «Արցախի Հանրապետության 2022թ․ պետական բյուջեի մասին» ԱՀ օրենքի նախագիծը։
Նախագծի շրջանակներում քննարկվել են առողջապահության ոլորտում որոշ ծրագրերի վերջնական մշակման մասին հարցերը։
Առողջապահության նախարարը պարզաբանումներ է տվել բուժաշխատողների աշխատավարձերի մինչև 20 տոկոս բարձրացմանը, բուժհիմնարկներում բոնուսային համակարգի ներդրման ծրագրի կարգի մշակմանն ու գործարկմանն ուղղված պատգամավորներին մտահոգող հարցերին։
Նախարարը նշել է, որ բոնուսային համակարգի ներդրման հիմնական նպատակը 2022 թվականի հունվարի 1-ից հանրապետությունում մեկնարկող անվճար բուժօգնության որակի ապահովումն է, ինչպես նաև բժիշկների՝ ըստ արժանվույն վարձատրվելը։
Շահագրգիռ քննարկումների արդյունքում ներկաները որոշել են նախագծի մշակումից հետո Աժ համապատասխան հանձնաժողովի հետ համատեղ նիստում ընդլայնված քննարկում կազմակերպել։
Համատեղ նիստում քննարկվել են նաև 2022թ․ պետական բյուջեով նախատեսված «Ստոմատոլոգիական բժշկական օգնության ծառայություններ» ծրագրով նախատեսված հատկացումների, հատկապես մասնավոր ատամնաբուժական ծառայություններին տրամադրվող գումարների չափը և նախագծով սահմանված «Փորձի փոխանակման նպատակով հրավիրված և ուղեգրված մասնագետներին տրամադրվող փոխհատուցում» ծրագրի գումարի չափն ու նպատակայնությունը, ինչպես նաև վերահսկման մեխանիզմները։
Պատգամավորները հանդես են եկել հարցադրումներով և առաջարկություններով։
Ոլորտի պատասխանատուները հավաստիացրել են, որ նման քննարկումները լինելու են շարունակական՝ ի նպաստ բնակչության բուժսպասարկման որակի բարձրացման և բուժաշխատողի սոցիալական երաշխիքների ապահովման։

14-го декабря на совместном заседании постоянных комиссий НС Республики Арцах по социальным вопросам и здравоохранению и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению был дополнительно обсужден проект закона "О государственном бюджете Республики Арцах на 2022 год".
В рамках проекта были обсуждены вопросы, касающиеся окончательной разработки некоторых программ в сфере здравоохранения.
Министр здравоохранения представил разъяснения относительно повышения заработных плат медицинских работников до 20% и разработки порядка программы внедрения системы премирования в медицинских учреждениях.
Министр отметил, что основной целью внедрения системы премирования является обеспечение качества бесплатной медицинской помощи, которая стартует в республике с 1-го января 2022 года. Система премирования также позволит обеспечить достойный уровень заработных плат медицинских работников.
В результате заинтересованных обсуждений присутствующие решили по завершении разработки проекта организовать расширенное обсуждение совместно с соответствующей комиссией НС.
На совместном заседании были обсуждены также вопросы, касающиеся предусмотренных государственным бюджетом на 2022 год ассигнований на программу "Услуги стоматологической медицинской помощи", в частности, размера сумм, предоставляемых частным стоматологическим клиникам, а также стоимости и целенаправленности программы "Компенсация расходов приглашенных и направленных специалистов с целью обмена опытом" и механизмов контроля.
Депутаты задали вопросы и представили предложения.
Ответственные за сферу заверили, что в интересах повышения качества медицинского обслуживания населения и обеспечения социальных гарантий медицинского работника подобные обсуждения будут носить продолжительный характер.