Դեկտեմբերի 13-ին հրավիրվել է ԱՀ ԱԺ պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստ:
Օրակարգում «Ոստիկանության զորքերի մասին», ««Ոստիկանությունում ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», ««Պաշտպանության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», ««Հայրենիքի պաշտպանության համար զոհվածների հիշատակի հավերժացման մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթն էր: Այն ներկայացրել է ԱՀ ՆԳՆ ոստիկանության պետ Արտեմ Հարությունյանը:
Օրինափաթեթի ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է Արցախի Հանրապետությունում 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից սկսած պատերազմի հետևանքով ստեղծված իրավիճակով:
Օրենքների նախագծերի փաթեթի ընդունման արդյունքում Արցախի Հանրապետության ոստիկանությունում կկազմավորվեն ոստիկանության զորքեր, որոնք կմասնակցեն հասարակական կարգի պահպանությանը և հասարակական անվտանգության ապահովմանը, ռազմական և արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի ապահովմանը, Արցախի Հանրապետության պաշտպանությանը, ինչպես նաև կպահպանեն հատուկ և կարևորագույն օբյեկտները ու կապահովեն հատուկ բեռների տեղափոխման անվտանգությունը, բացի այդ կապահովվի համապատասխան օրենքներում հասկացությունների միասնականությունը։
Առաջարկվում է սահմանել ոստիկանության զորքերի հասկացությունը, խնդիրները, գործունեության իրավական հիմքերն ու սկզբունքները, ոստիկանության զորքերի զինծառայողների պարտականությունները և իրավունքները, ոստիկանության զորքերի զինծառայողների և նրանց ընտանիքների անդամների իրավական և սոցիալական ապահովության պետական երաշխիքները, ինչպես նաև ոստիկանության զորքերի ֆինանսավորման և նյութատեխնիկական ապահովման կարգը:
Օրինափաթեթն արժանացել է ԱՀ ԱԺ պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հավանությանը: Այն առաջին ընթերցմամբ ներկայացվելու է հերթական նիստի քննարկմանը:

13-го декабря состоялось заседание постоянной комиссии НС по вопросам обороны, безопасности и правопорядка.
На заседании был обсужден пакет законопроектов "О войсках полиции", «О внесении изменения в закон "О службе в полиции"», «О внесении изменения в закон "Об обороне"», «О внесении изменения в закон "Об увековечении памяти погибших при защите Отечества"», который представил начальник полиции МВД Республики Арцах Артем Арутюнян.
Необходимость принятия пакета законопроектов обусловлена ситуацией, сложившейся в Республике Арцах в результате войны 2020 года.
В результате принятия пакета законопроектов в полиции Республики Арцах будут сформированы войска полиции, которые будут принимать участие в охране общественного порядка, обеспечении общественной безопасности и правового режима военного и чрезвычайного положения. Войска полиции также будут участвовать в обороне Республики Арцах, обеспечивать сохранность специальных и важнейших объектов и безопасность перевозки специальных грузов. По словам докладчика, в соответствующих законах будет обеспечено единство понятий.
Предлагается также установить понятие, задачи, правовые основы и принципы деятельности войск полиции, обязанности и права военнослужащих войск полиции, государственные гарантии правового и социального обеспечения военнослужащих войск полиции и членов их семей, а также порядок финансирования и материально-технического обеспечения войск полиции.
Пакет законопроектов удостоился положительного заключения постоянной комиссии НС Республики Арцах по вопросам обороны, безопасности и правопорядка. Пакет законопроектов будет представлен в первом чтении на очередном заседании НС.