Դեկտեմբերի 13-ին հրավիրվել է ԱՀ ԱԺ պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստ:
Օրակարգում «Ոստիկանության զորքերի մասին», ««Ոստիկանությունում ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», ««Պաշտպանության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», ««Հայրենիքի պաշտպանության համար զոհվածների հիշատակի հավերժացման մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթն էր: Այն ներկայացրել է ԱՀ ՆԳՆ ոստիկանության պետ Արտեմ Հարությունյանը:
Օրինափաթեթի ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է Արցախի Հանրապետությունում 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից սկսած պատերազմի հետևանքով ստեղծված իրավիճակով:
Օրենքների նախագծերի փաթեթի ընդունման արդյունքում Արցախի Հանրապետության ոստիկանությունում կկազմավորվեն ոստիկանության զորքեր, որոնք կմասնակցեն հասարակական կարգի պահպանությանը և հասարակական անվտանգության ապահովմանը, ռազմական և արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի ապահովմանը, Արցախի Հանրապետության պաշտպանությանը, ինչպես նաև կպահպանեն հատուկ և կարևորագույն օբյեկտները ու կապահովեն հատուկ բեռների տեղափոխման անվտանգությունը, բացի այդ կապահովվի համապատասխան օրենքներում հասկացությունների միասնականությունը։
Առաջարկվում է սահմանել ոստիկանության զորքերի հասկացությունը, խնդիրները, գործունեության իրավական հիմքերն ու սկզբունքները, ոստիկանության զորքերի զինծառայողների պարտականությունները և իրավունքները, ոստիկանության զորքերի զինծառայողների և նրանց ընտանիքների անդամների իրավական և սոցիալական ապահովության պետական երաշխիքները, ինչպես նաև ոստիկանության զորքերի ֆինանսավորման և նյութատեխնիկական ապահովման կարգը:
Օրինափաթեթն արժանացել է ԱՀ ԱԺ պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հավանությանը: Այն առաջին ընթերցմամբ ներկայացվելու է հերթական նիստի քննարկմանը:

December 13, a sitting of the NA Standing Committee on Defense, Security and Law Enforcement was convened.
The agenda included a package of bills: "On the Police Troops", "On Making Amendments the Law "On Police Service"", "On Making Amendments to the Law "On Defense"", "On Amendments to the Law "On the Immortalization of the Motherland Defense Victims' Memory"". It was presented by the Chief of Police of Republic of Artsakh Ministry of Internal Affairs, Artem Harutyunyan.
The need to adopt the bill is conditioned by the situation created by the post-war war in the Artsakh Republic since September 27, 2020.
As a result of the adoption of the package of draft laws, police troops will be formed in the Artsakh Republic Police. They will take part in the maintenance of public order, ensuring public security, ensuring the legal regime of martial law, the defense of the Artsakh Republic as well as special and important objects. They will also ensure the safety of transporting special goods. In addition, the unity of concepts in the relevant laws will be ensured.
It is proposed to define the concept of police troops, problems, legal bases and principles of activity, responsibilities and rights of police servicemen, state guarantees of legal and social security for servicemen and their families, as well as the procedure for financing and logistical support of police forces.
The bill was approved by the Artsakh NA Standing Committee on Defense, Security and Law Enforcement. It will be presented in the first reading for discussion at the forthcoming regular sitting.