30 տարի առաջ այս օրը՝ 1991 թ.-ի դեկտեմբերի 10-ին՝ Խորհրդային Միության պաշտոնական անկումից ընդամենը մի քանի օր առաջ, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ժողովուրդը հանրաքվեով ամրագրել և իրացրել է անկախ պետություն ունենալու իր իրավունքը: Օրը պատահական չէր ընտրված․ այն խորհրդանշական էր , քանի որ այդ օրը նշվում է նաև որպես մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային օր։
Անկախության համար արցախահայության դարավոր պայքարի պատմության մեջ անկախության հանրաքվեն պետականության նոր աստիճան էր, որն ամփոփում էր ժողովրդավարության, ազգային-ազատագրական պայքարի ձեռքբերումները և հանդիսանում է պետականության զարգացման օրինաչափ ու բարձրագույն աստիճանը։
Ինչպես 1991թ. Անկախության հանրաքվեն, այնպես էլ 2006թ. մեր երկրի հիմնական օրենքի` Սահմանադրության ընդունումը մեկ անգամ ևս վկայեցին, որ Արցախի ժողովուրդը վճռական է պաշտպանելու ազատ ապրելու կամքն ու շահերը, պաշտպանելու դրանք միջազգային իրավունքի նորմերին ու չափանիշներին համապատասխան:
1991 թվականին անկախություն հռչակած Արցախն անցել է պարտադրված պատերազմի միջով, հաղթահարել բազում դժվարություններ ու փորձություններ։ 1992-94 թթ․արցախյան գոյամարտում հայ ազգը ցույց տվեց իր միասնականության ուժը, կարողացավ կասեցնել հակառակորդի ագրեսիան և ազատագրել հայկական տարածքների մեծ մասը։
2016թ․ Ապրիլյան պատերազմով Ադրբեջանը կրկին բացահայտ ցույց է տվել արցախահայության ոչնչացմանն ուղղված իր անմարդկային և հայատյաց նպատակները։
Ադրբեջանական իշխանությունները մշտապես մերժում էին հիմնախնդրի` քաղաքական մեթոդներով կարգավորումը:
Իսկ 2020թ․ աշնանը սանձազերծած արյունոտ պատերազմով ադրբեջանական նենգ ու բարբարոս քարոզչամեքենան և իշխանական գործիքակազմը Թուրքիայի և ահաբեկչական խմբավորումների անմիջական մասնակցությամբ փորձել են ավարտին հասցնել ազգակործան, Արցախի բնիկ հայության ոչնչացման վաղեմի ծրագիրը։
Սակայն շնորհիվ մեր ազգի քաջազուն զավակների՝ այսօր թեպետ մկրատված, բզկտված, բայց ունենք Արցախ հայրենիքի մի փոքր մաս։
Արցախի լիակատար ազատության, մեր ժողովրդի ոտնահարված իրավունքների վերականգնման պայքարը դեռ ավարտված չէ․ այն դեռ շարունակվում է։
Մեր օրերում, երբ վտանգված է Արցախի պետականությունը, հակամարտության վերջնական լուծման կողքին դրվում է նաևԱրցախի Հանրապետության ինքնորոշման հիմնախնդիրը։
Ադրբեջանական հավակնությունները մեր պատմական հայրենիքի նկատմամբ կրկին զուրկ են պատմական ու բարոյական հիմքերից, քանզի Արցախը երբեք Ադրբեջանի մաս չի եղել և չի կարող լինել։
Մեր ընտրած ճանապարհն այսօր էլ անշրջելի է, քանի որ այն արդար է և սրբագործված մեր հերոս նահատակների արյամբ: Մենք պարտավոր ենք օր օրի ամրապնդել մեր պետականությունը, զարգացնել տնտեսությունը, բարելավել մարդկանց կենսապայմանները։
Այսօր համայն հայության ջանքերն ու նպատակները պետք է ուղղված լինեն Հայրենիքի՝ Արցախի ու Հայաստանի անվտանգությունն ու խաղաղությունն ամրապնդելուն, մեր ժողովրդի բարեկեցությունն ապահովելուն։

30 years ago, on this day, December 10, 1991, just days before the formal collapse of the Soviet Union, the people of the Nagorno Karabakh Republic fixed by referendum and realized its right to an independent state. The day was not chosen by chance, it was symbolic, because that day is also celebrated as International Human Rights Day.
In the history of the multifaceted struggle of the Armenian of Artsakh for independence, with the Referendum on Independence, new levels of power have been established, democratization has been achieved, national liberation struggles have taken place, and legitimate and high levels of power development have taken place.
The 1991 Independence Referendum, as well as the main law of our country - the Constitution adopted in 2006, once again confirmed that the people of Artsakh are determined to defend the will and interests for a free life, to defend them in accordance with the norms and standards of international law.
Artsakh, which declared independence in 1991, went through a forced war, overcoming many difficulties and trials. In 1992-94, during the Artsakh war, the Armenian nation having showed the strength of its unity, was able to stop the enemy's aggression, and liberated most of the Armenian territories.
With the April 2016 war, Azerbaijan once again openly demonstrated its inhumane, anti-Armenian goals aimed at the annihilation of the Armenians of Artsakh.
The Azerbaijani authorities have always refused to resolve the issue politically.
And with the bloody war unleashed in the autumn of 2020, the Azeri insidious and barbaric propaganda machine and government tools, with direct participation of Turkey and terrorist groups, tried to complete the genocidal, old program of annihilation of the native Armenians of Artsakh.
But today, though scissored off and torn, we still have a small part of the Artsakh homeland, thanks to the brave sons of our nation.
Today, when the statehood of Artsakh is under threat, the issue of self-determination of the Republic of Artsakh is put on a par with the final settlement of the conflict.
Azerbaijani ambitions towards our historical homeland are again devoid of historical and moral grounds because Artsakh has never been and can never be a part of Azerbaijan.
The path we have chosen today is irreversible, since it is fair and consecrated with the blood of our perished heroes. We are obliged to strengthen our statehood day by day, develop the economy, and improve the living conditions of people.
Today, the efforts and goals of all Armenians should be aimed at strengthening security and peace in the Motherland, Artsakh and Armenia, at ensuring the well-being of our people.