Անկախության հանրաքվեի, մարդու հիմնարար իրավունքների և Սահմանադրության օրվա կապակցությամբ
1991 թ. դեկտեմբերի 10-ին, առաջնորդվելով միջազգային իրավունքի նորմերով՝ Արցախի ժողովուրդը համաժողովրդական հանրաքվեով վճռական «այո» ասաց արդեն հռչակված Լեռնային Ղարաբաղի(Արցախի) Հանրապետությանը :
Արցախի ժողովրդի այդ քայլը վերարժևորեց հայի արժանապատվությունը և իր հայրենիքում ազատ ապրելու կամքն ու վճռականությունը:
30 տարիների ընթացքում, որպես ժողովրդի կամքի դրսևորում, արցախահայությունը հայրենի հողում ստեղծել է համամարդկային արժեքներով ապրող ինքնիշխան, իրավական և սոցիալական պետություն:
Ադրբեջանի մշտական սպառնալիքների և թշնամական վերաբերմունքի պայմաններում Արցախի Հանրապետության քայլերը նպատակաուղղված են տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության պահպանմանը:
Ադրբեջանը, խախտելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի և համանախագահ պետությունների առջև ստանձնած ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառումից հրաժարվելու պարտավորությունը, 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին Թուրքիայի և միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների մասնակցությամբ լայնածավալ ռազմական գործողություններ է ձեռնարկել Արցախի Հանրապետության դեմ, որին զոհ են գնացել հազարավոր մեր հայրենակիցներ, բռնազավթվել է հանրապետության տարածքի մեծ մասը, ոչնչացվել նյութական և ազգային մշակութային ժառանգությունը:
Հետպատերազմյան ամիսներին Ադրբեջանի հայատյացության, սադրիչ, ագրեսիվ հռետորաբանության և այդ ամենից բխող գործողությունների պայմաններում արցախահայությունը՝ հավատարիմ 1991թ. պատմական որոշումներին, հաղթահարելով դժվարությունները, կառուցում է իր ապագան:
Գլուխ ենք խոնարհում նահատակված բոլոր այն քաջորդիների առջև, ովքեր իրենց կյանքը նվիրաբերեցին հանուն Արցախի Հանրապետության և արցախահայության ազատ ապրելու իրավունքի:
Արցախի Հանրապետության և նրա ժողովրդի համար առաջնահերթ են մնում պետության միջազգային ճանաչման, բռնազավթված տարածքների ազատագրման, տեղահանված ազգաբնակչության հայրենադարձության, ռազմագերիների, պատանդների անվերապահ ազատման, հայկական ազգային մշակութային ժառանգության պաշտպանության հարցերը:
Ի դեմս միջազգային հանրության՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին կոչ ենք անում տեսանելի քայլեր ձեռնարկել արցախահայության՝ ազատ ապրելու իրավունքից բխող պահանջների իրացման գործում:

ПО СЛУЧАЮ ДНЯ РЕФЕРЕНДУМА О НЕЗАВИСИМОСТИ НКР, ОСНОВОПОЛАГАЮЩИХ ПРАВ ЧЕЛОВЕКА И КОНСТИТУЦИИ РЕСПУБЛИКИ АРЦАХ
10-го декабря 1991 года, руководствуясь нормами международного права, народ Арцаха на всенародном референдуме сказал решительное «да» уже провозглашенной Нагорно-Карабахской Республике (Республике Арцах).
Этот шаг народа Арцаха оценил достоинство армянина, его волю и решимость свободно жить на своей родине.
В течение 30 лет, как проявление воли народа, армяне Арцаха создали на родной земле суверенное, правовое и социальное государство, руководствующееся общечеловеческими ценностями.
В условиях постоянных угроз и враждебного отношения со стороны Азербайджана шаги Республики Арцах направлены на поддержание мира и стабильности в регионе.
Нарушив взятые на себя перед Минской группой ОБСЕ и странами-сопредседателями обязательства по отказу от применения силы и угрозы ее применения, 27-го сентября 2020 года Азербайджан при непосредственном участии Турции и международных террористических организаций предпринял широкомасштабные военные действия против Республики Арцах, в результате которых тысячи наших соотечественников погибли, оккупирована большая часть территории Республики Арцах, уничтожено материальное и национальное культурное наследие.
В условиях армяноненавистнической политики, провокационной, агрессивной риторики Азербайджана и действий, проистекающих из всего этого в послевоенные месяцы, армянство Арцаха, преодолевая трудности и оставаясь верным принятым в 1991 году историческим решениям, строит свое будущее.
Мы преклоняем головы перед всеми погибшими храбрецами, которые отдали свои жизни во имя права Республики Арцах и армянства Арцаха на свободную жизнь.
Для Республики Арцах и ее народа приоритетными остаются вопросы международного признания, деоккупации территорий, репатриации перемещенного населения, безоговорочного освобождения военнопленных, заложников, защиты армянского национального культурного наследия.
В лице международного сообщества призываем страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ предпринять видимые шаги в деле реализации требований армян Арцаха, вытекающих из права на свободную жизнь.