Անկախության հանրաքվեի, մարդու հիմնարար իրավունքների և Սահմանադրության օրվա կապակցությամբ
1991 թ. դեկտեմբերի 10-ին, առաջնորդվելով միջազգային իրավունքի նորմերով՝ Արցախի ժողովուրդը համաժողովրդական հանրաքվեով վճռական «այո» ասաց արդեն հռչակված Լեռնային Ղարաբաղի(Արցախի) Հանրապետությանը :
Արցախի ժողովրդի այդ քայլը վերարժևորեց հայի արժանապատվությունը և իր հայրենիքում ազատ ապրելու կամքն ու վճռականությունը:
30 տարիների ընթացքում, որպես ժողովրդի կամքի դրսևորում, արցախահայությունը հայրենի հողում ստեղծել է համամարդկային արժեքներով ապրող ինքնիշխան, իրավական և սոցիալական պետություն:
Ադրբեջանի մշտական սպառնալիքների և թշնամական վերաբերմունքի պայմաններում Արցախի Հանրապետության քայլերը նպատակաուղղված են տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության պահպանմանը:
Ադրբեջանը, խախտելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի և համանախագահ պետությունների առջև ստանձնած ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառումից հրաժարվելու պարտավորությունը, 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին Թուրքիայի և միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների մասնակցությամբ լայնածավալ ռազմական գործողություններ է ձեռնարկել Արցախի Հանրապետության դեմ, որին զոհ են գնացել հազարավոր մեր հայրենակիցներ, բռնազավթվել է հանրապետության տարածքի մեծ մասը, ոչնչացվել նյութական և ազգային մշակութային ժառանգությունը:
Հետպատերազմյան ամիսներին Ադրբեջանի հայատյացության, սադրիչ, ագրեսիվ հռետորաբանության և այդ ամենից բխող գործողությունների պայմաններում արցախահայությունը՝ հավատարիմ 1991թ. պատմական որոշումներին, հաղթահարելով դժվարությունները, կառուցում է իր ապագան:
Գլուխ ենք խոնարհում նահատակված բոլոր այն քաջորդիների առջև, ովքեր իրենց կյանքը նվիրաբերեցին հանուն Արցախի Հանրապետության և արցախահայության ազատ ապրելու իրավունքի:
Արցախի Հանրապետության և նրա ժողովրդի համար առաջնահերթ են մնում պետության միջազգային ճանաչման, բռնազավթված տարածքների ազատագրման, տեղահանված ազգաբնակչության հայրենադարձության, ռազմագերիների, պատանդների անվերապահ ազատման, հայկական ազգային մշակութային ժառանգության պաշտպանության հարցերը:
Ի դեմս միջազգային հանրության՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին կոչ ենք անում տեսանելի քայլեր ձեռնարկել արցախահայության՝ ազատ ապրելու իրավունքից բխող պահանջների իրացման գործում:

NATIONAL ASSEMBLY FACTIONS'
On the occasion of the Republic of Artsakh Independence Referendum, fundamental human rights and Constitution Day
December 10, 1991, guided by the norms of international law, the people of Artsakh said a resounding "yes" to the already proclaimed Republic of Nagorno Karabakh (Artsakh) in a nationwide referendum.
That step of the people of Artsakh restored the dignity of the Armenian, the will and determination to live freely in his homeland.
For 30 years, as an expression of the will of the people, the Armenians of Artsakh have created a sovereign, legal and social state living in their homeland with universal values.
In the face of constant threats and hostility from Azerbaijan, the steps taken by the Artsakh Republic were aimed at maintaining peace and stability in the region.
Violating the authority assumed in the face of the OSCE Minsk Group and the Co-Chairs, the obligation to refrain from the use of the threat of force, September 27, 2020, Azerbaijan, with the participation of Turkey and international terrorist organizations, carried out large-scale military operations against the Artsakh Republic, in which thousands of our compatriots fell victim, most of the territory of the republic was occupied, and the material and national cultural heritage was destroyed.
In the post-war months, in the conditions of Azerbaijan's anti-Armenian hatred, provocative, aggressive rhetoric and corresponding actions, the Armenians of Artsakh, being faithful to the historical decisions of 1991, are overcoming their difficulties and building their future.
We bow our heads to all the martyred heroes who gave their lives for the sake of the Artsakh Republic, the right of the Artsakh Armenians to live independent.
For the people of the Artsakh Republic, the issues of international recognition of the state, liberation of the occupied territories, repatriation of the displaced population, unconditional release of prisoners of war, hostages, protection of the Armenian national cultural heritage remain priority.
In the face of the international community, we call on the OSCE Minsk Group Co-Chair countries to take visible steps to implement the demands of the Armenians of Artsakh for the right to live freely.