Դեկտեմբերի 9-ին տեղի է ունեցել ԱՀ ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման մշտական հանձնաժողովի նիստը։
Օրակարգում ««Տեղական տուրքերի և վճարների մասին» օրենքում փոփոխություն և լրացում կատարելու մասին» և ««Հանրային ծառայութունների կարգավորման պարտադիր վճարների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի քննարկման հարցերն էին։
««Տեղական տուրքերի և վճարների մասին» օրենքում փոփոխություն և լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը ներկայացրել է ԱՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Հայկ Խանումյանը։Նախագծով առաջարկվում է օրենսդրորեն կարգավորել տեղական տուրքերի և վճարների գծով արտոնության հասկացության սահմանումը և համայնքի պատվերով ծառայություններ մատուցող անձանց համար արտոնություն կիրառելու գործընթացը, որը հնարավորություն կտա առավել արագ ու մատչելի կազմակերպել այդ գործընթացը։
««Հանրային ծառայութունների կարգավորման պարտադիր վճարների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագծի առաջարկվող կարգավորման բնույթը ներկայացրել է ԱՀ ՀԾՏՄԿՊ հանձնաժողովի նախագահ Գևորգ Գրիգորյանը։ Առաջարկվող կարգավորումն ուղղված է 2022 թվականին հանրային ծառայությունների ոլորտում իրավիճակի կայունացմանը և Հանձնաժողովի կողմից իրականացվող քաղաքականության արդյունավետության ապահովմանը։ Առաջարկվող փոփոխությամբ հանձնաժողովը հնարավորություն կունենա թեթևացնելու կարգավորման պարտադիր վճարների բեռը՝ 2022 թվականին կարգավորման պարտադիր վճարների չափերը հնարավորինս մոտեցնելով այդ վճարների համար հաշվարկված կարգավորման պարտադիր վճարների 2020 թվականի չափերին։
Օրինագծերի վերաբերյալ հանձնաժողովի կողմից հնչել են առաջարկություններ,որոնք ընդունվել են հեղինակների կողմից։
Հանձնաժողովը 6 կողմ ձայնով օրենքների նախագծերին տվել է դրական եզրակացություն։ Օրինագծերն ընդգրկվելու են ԱԺ առաջիկա հերթական նիստի օրակարգում։

9-го декабря состоялось заседание постоянной комиссии НС по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению.
На заседании были обсуждены проекты законов «О внесении изменения и дополнения в закон "О местных пошлинах и платежах"» и «О внесении изменения в закон "Об обязательных платежах по регулированию общественных услуг"».
Проект закона «О внесении изменения и дополнения в закон "О местных пошлинах и платежах"» на рассмотрение комиссии представил министр территориального управления и инфраструктур Республики Арцах Айк Ханумян. Проектом предлагается урегулировать на законодательном уровне определение понятия "льготы по линии местных пошлин и платежей", а также процесс применения льгот для лиц, предоставляющих услуги по заказу общины, что позволит быстрее и доступнее организовать данный процесс.
Проект закона «О внесении изменения в закон "Об обязательных платежах по регулированию общественных услуг"» на рассмотрение комиссии представил председатель Государственной комиссии по регулированию общественных услуг и экономической конкуренции Республики Арцах Геворг Григорян. Предлагаемое регулирование направлено на стабилизацию ситуации в сфере общественных услуг в 2022 году и обеспечение эффективности политики, проводимой комиссией. Согласно изменениям, комиссия будет иметь возможность облегчить бремя обязательных платежей по регулированию, по возможности приблизив размеры обязательных платежей по регулированию в 2022 году к размерам, исчисленным в 2020 году.
Члены комиссии выступили с предложениями относительно законопроектов, которые были одобрены авторами.
Комиссия 6 голосами "за" дала положительное заключение относительно законопроектов. Проекты будут включены в повестку предстоящего очередного заседания НС.