Դեկտեմբերի 7-ին տեղի է ունեցել ԱՀ ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը: Այն վարել է ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արթուր Հարությունյանը:
Օրակարգում «ԱՀ 2022թ. պետական բյուջեի մասին» և ««Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի քննարկման հարցերն էին։
Արթուր Հարությունյանը նշել է, որ շահագրգիռ քննարկումներ են եղել խորհրդարանի համատեղ հանձնաժողովների և խմբակցությունների նիստերում, պատգամավորները հնչեցրել են առաջարկություններ:
ԱՀ ֆինանսների նախարար Վահրամ Բաղդասարյանի տեղեկացմամբ պատգամավորների հնչեցրած առաջակությունները քննարկվելու են և հնարավորության դեպքում տեղ են գտնելու բյուջեի փոփոխված տարբերակում:
Այնուհետև 2022 թվականի Հանրապետության գլխավոր ֆինանսատնտեսական փաստաթղթի նախագիծը քվեարկության է դրվել և 3 կողմ, 2 ձեռնպահ ձայնով արժանացել ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությանը։
Գլխադասային հանձնաժողովի նախագահը հիշեցրել է, որ դեկտեմբերի 16-ին բյուջեի փոփոխված տարբերակը ներկայացվելու է խորհրդարանի քննարկմանը: Մինչ այդ՝ մինչև դեկտեմբերի 8-ի ժամը 17:00-ը, պատգամավորներին հնարավորություն է տրվում գրավոր առաջակություններ ներկայացնել կառավարությանը։
««Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը ներկայացրել է ԱՀ ֆինանսների նախարար Վահրամ Բաղդասարյանը։ Համաձայն նախարարի ներկայացրած հիմնավորման՝ հաշվի առնելով 2020 թվականին ադրբեջանաթուրքական զինված ուժերի կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ կատարված ռազմական գործողությունների հետևանքով Արցախում ստեղծված սոցիալ-հոգեբանական խնդիրների լուծման նպատակով իրականացվող ի թիվս մի շարք ծրագրերի Արցախի Հանրապետության կառավարությունը նախաձեռնել է նաև պետական համակարգի և պետբյուջեից ֆինանսավորվող կազմակերպությունների աշխատողների աշխատավարձերի բարձրացում և այդ համատեքստում օրենքում փոփոխություններ կատարելու անհրաժեշտություն է առաջացել։
Ներկայացվող նախագծով առաջարկվում է բարձրաստիճան պաշտոնատար անձ հանդիսացող քաղաքական, հայեցողական, քաղաքացիական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության բարձրացում միջինում 9%-ով, բարձրաստիճան պաշտոնատար անձ չհանդիսացող հայեցողական և քաղաքացիական պաշտոն զբաղեցնող անձանց վարձատրության բարձրացում միջինում 17%-ով, պետական ծառայողների` այդ թվում զինվորական ծառայության պաշտոն զբաղեցնողների և փրկարարական ծառայության ծառայողների վարձատրության բարձրացում միջինում 20%-ով:
Մասնավորապես առաջարկվում է հստակեցնել 2014թ. հուլիսի 1-ից պահպանված բարձր աշխատավարձերի չնվազեցման դեպքերը ծառայողի պաշտոնի առաջխաղացման, ինչպես նաև վերակազմակերպման հետևանքով այլ պաշտոնի նշանակման դեպքերում։
Ֆինանսների նախարարի տեղեկացմամբ որոշ բարձրաստիճան պաշտոնյաների աշխատավարձի բարձրացում չի նախատեսվում։
Վահրամ Բաղդասարյանը հավաստիացրել է, որ նախագծի վերաբերյալ պատգամավորների հնչեցրած առաջարկությունները պատրաստ են ուսումնասիրելու և լրամշակված տարբերակով ներկայացնելու հերթական նիստի քննարկմանը։
5 կողմ ձայնով օրինագիծը ներկայացվել է առաջիկա հերթական նիստի քննարկմանը։
Նիստին մասնակցում էին ԱԺ նախագահը, նախագահի տեղակալը, պատգամավորներ և կառավարության պատասխանատուներ:

7-го декабря под председательством Артура Арутюняна состоялось заседание постоянной комиссии НС Республики Арцах по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению.
На заседании были обсуждены проекты законов "О государственном бюджете Республики Арцах на 2022 год" и «О внесении изменений и дополнений в закон "Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности"».
Артур Арутюнян отметил, что на совместных заседаниях комиссий и фракций парламента прошли заинтересованные обсуждения, депутаты озвучили предложения.
По словам министра финансов Республики Арцах Ваграма Багдасаряна, предложения депутатов будут рассмотрены и, по возможности, внесены в измененный вариант бюджета.
Затем проект главного финансово-экономического документа республики на 2022 год был вынесен на голосование, в результате которого был удостоен положительного заключения постоянной комиссии НС по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению.
Председатель головной комиссии напомнил, что доработанный вариант бюджета будет представлен на рассмотрение парламента 16-го декабря. Депутатам предоставляется возможность представить письменные предложения правительству до 8-го декабря 17:00.
Проект закона «О внесении изменений и дополнений в закон "Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности"» на рассмотрение комиссии представил министр финансов Республики Арцах Ваграм Багдасарян.
Согласно представленному министром обоснованию, учитывая ряд программ, осуществляемых в Республике Арцах в результате военных действий, развязанных в 2020 году против Республики Арцах азербайджано-турецкими вооруженными силами, правительство Республики Арцах также инициировало повышение заработных плат сотрудников государственной системы и финансируемых из государственного бюджета организаций, в результате чего возникла необходимость внесения изменений в закон.
Согласно представленному проекту, предлагается повысить заработные платы лиц, занимающих политические, дискреционные, гражданские должности, в среднем на 9%. В среднем на 17% планируется повысить также заработные платы сотрудников, занимающих дискреционные и гражданские должности и не являющихся высокопоставленными должностными лицами. Заработные платы государственных служащих, в том числе сотрудников спасательной службы и лиц, занимающих воинские должности, планируется повысить в среднем на 20%.
В частности, предлагается уточнить случаи неснижения высоких заработных плат в случае продвижения должности сотрудника, а также назначения на другую должность вследствие реорганизации.
По словам министра финансов, для некоторых высокопоставленных чиновников повышение заработных плат не предусматривается.
Ваграм Багдасарян заверил, что предложения, озвученные депутатами касательно проекта, будут рассмотрены и представлены на очередном заседании в доработанном варианте проекта.
Комиссия единогласно вынесла положительное заключение.
На заседании присутствовали председатель НС, заместитель председателя НС, ответственные лица правительства.