Դեկտեմբերի 7-ին տեղի է ունեցել ԱՀ ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը: Այն վարել է ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արթուր Հարությունյանը:
Օրակարգում «ԱՀ 2022թ. պետական բյուջեի մասին» և ««Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի քննարկման հարցերն էին։
Արթուր Հարությունյանը նշել է, որ շահագրգիռ քննարկումներ են եղել խորհրդարանի համատեղ հանձնաժողովների և խմբակցությունների նիստերում, պատգամավորները հնչեցրել են առաջարկություններ:
ԱՀ ֆինանսների նախարար Վահրամ Բաղդասարյանի տեղեկացմամբ պատգամավորների հնչեցրած առաջակությունները քննարկվելու են և հնարավորության դեպքում տեղ են գտնելու բյուջեի փոփոխված տարբերակում:
Այնուհետև 2022 թվականի Հանրապետության գլխավոր ֆինանսատնտեսական փաստաթղթի նախագիծը քվեարկության է դրվել և 3 կողմ, 2 ձեռնպահ ձայնով արժանացել ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությանը։
Գլխադասային հանձնաժողովի նախագահը հիշեցրել է, որ դեկտեմբերի 16-ին բյուջեի փոփոխված տարբերակը ներկայացվելու է խորհրդարանի քննարկմանը: Մինչ այդ՝ մինչև դեկտեմբերի 8-ի ժամը 17:00-ը, պատգամավորներին հնարավորություն է տրվում գրավոր առաջակություններ ներկայացնել կառավարությանը։
««Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը ներկայացրել է ԱՀ ֆինանսների նախարար Վահրամ Բաղդասարյանը։ Համաձայն նախարարի ներկայացրած հիմնավորման՝ հաշվի առնելով 2020 թվականին ադրբեջանաթուրքական զինված ուժերի կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ կատարված ռազմական գործողությունների հետևանքով Արցախում ստեղծված սոցիալ-հոգեբանական խնդիրների լուծման նպատակով իրականացվող ի թիվս մի շարք ծրագրերի Արցախի Հանրապետության կառավարությունը նախաձեռնել է նաև պետական համակարգի և պետբյուջեից ֆինանսավորվող կազմակերպությունների աշխատողների աշխատավարձերի բարձրացում և այդ համատեքստում օրենքում փոփոխություններ կատարելու անհրաժեշտություն է առաջացել։
Ներկայացվող նախագծով առաջարկվում է բարձրաստիճան պաշտոնատար անձ հանդիսացող քաղաքական, հայեցողական, քաղաքացիական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության բարձրացում միջինում 9%-ով, բարձրաստիճան պաշտոնատար անձ չհանդիսացող հայեցողական և քաղաքացիական պաշտոն զբաղեցնող անձանց վարձատրության բարձրացում միջինում 17%-ով, պետական ծառայողների` այդ թվում զինվորական ծառայության պաշտոն զբաղեցնողների և փրկարարական ծառայության ծառայողների վարձատրության բարձրացում միջինում 20%-ով:
Մասնավորապես առաջարկվում է հստակեցնել 2014թ. հուլիսի 1-ից պահպանված բարձր աշխատավարձերի չնվազեցման դեպքերը ծառայողի պաշտոնի առաջխաղացման, ինչպես նաև վերակազմակերպման հետևանքով այլ պաշտոնի նշանակման դեպքերում։
Ֆինանսների նախարարի տեղեկացմամբ որոշ բարձրաստիճան պաշտոնյաների աշխատավարձի բարձրացում չի նախատեսվում։
Վահրամ Բաղդասարյանը հավաստիացրել է, որ նախագծի վերաբերյալ պատգամավորների հնչեցրած առաջարկությունները պատրաստ են ուսումնասիրելու և լրամշակված տարբերակով ներկայացնելու հերթական նիստի քննարկմանը։
5 կողմ ձայնով օրինագիծը ներկայացվել է առաջիկա հերթական նիստի քննարկմանը։
Նիստին մասնակցում էին ԱԺ նախագահը, նախագահի տեղակալը, պատգամավորներ և կառավարության պատասխանատուներ:

December 7, the sitting of the NA Standing Committee on Budget, Financial and Economic Management took place. It was chaired by Artur Harutyunyan, Chairman of the Standing Committee on Budget, Financial and Economic Management.
The issues of discussing the draft laws "On the Republic of Artsakh State Budget 2022" and "On Making Amendments and Addenda to the Law "On Remuneration of Civil Servants"" were put on the agenda.
Artur Harutyunyan noted that at the joint meetings of the committees and parliamentary factions there were keen discussions and the parliamentarians made proposals.
According to the Republic of Artsakh Minister of Finance, Vahram Baghdasaryan, the proposals voiced by the deputies will be discussed and, if possible, will be included in the amended version of the budget.
Then the draft of the main financial and economic document of the Republic of Artsakh for 2022 was put to a vote and with 3 for, 2 abstentions it was approved by the Standing Committee on Budget, Financial and Economic Management.
The Chairman of the Head Committee reminded that on December 16 the amended version of the budget will be submitted to the parliament for discussion. Meanwhile, the deputies are given an opportunity to submit written proposals to the government before 17.00, December 7.
The draft law "On Making Amendments to the law "On Remuneration of Persons Holding State Positions"" was submitted by the Minister of Finance of the Republic of Artsakh, Vahram Baghdasaryan. According to the substantiation presented by the Minister, taking into account the 2020 military operations carried out by the Azerbaijani-Turkish Armed Forces against the Artsakh Republic, including a number of programs aimed at resolving social and psychological problems in Artsakh, the Government of the Artsakh Republic has also initiated an increase in the salaries of the employees of the state system, organizations financed from the state budget, and in that context there is a need to make changes in the law.
The draft proposes an average increase of 9% in the salaries of high-ranking political, discretionary, civilian officials, an average increase of 17% in the salaries of non-senior officials in civilian positions, and an increase in the salaries of civil servants, including military service, increase the remuneration of Rescue service employees by an average of 20%.
It is proposed to particularly clarify the cases of non-reduction of high salaries retained from July 1, 2014, in cases of promotion to the position of an employee, as well as in cases of appointment to another position in connection with reorganization. of those, preserved from July 1, 2014