Կայացել է ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը
03 դեկտեմբերի 2021
Դեկտեմբերի 3-ին ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում քննարկվել է «ԱՀ 2022թ պետական բյուջեի մասին» ԱՀ օրենքի նախագիծը։Նիստը վարել են Արամ Հարությունյանն ու Արթուր Հարությունյանը:
Քննարկվել են «ԱՀ 2022թ պետական բյուջեի մասին» ԱՀ օրենքի նախագծում նախատեսված գիտության, կրթության, մշակույթի և սպորտի ոլորտների ֆինանսավորման հարցերը։
Կրթության, գիտության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի նախարար Լուսինե Ղարախանյանը, ներկայացնելով բնագավառների ծախսերը, նշել է, որ 2022 թվականի բյուջեով նախարարությանը նախատեսվում է հատկացնել 16 մլրդ 705 մլն ՀՀ դրամ /առանց պետական կառավարման պահպանման ծախսերի/, որը անցյալ տարվա համեմատ աճել է 17,7 տոկոսով, ինչը պայմանավորված է 2022 թ հունվարի 1-ից աշխատավարձերի բարձրացմամբ։Նախարարությունը ոչ ֆորմալ կրթության ծրագրերում գալիք տարում ներառել է ««Ես» կրթական ծրագիր», ««Շիրակացու ճեմարան» միջազգային գիտակրթական համալիր» և ««Տեխնոպարկ»-ի կազմակերպում» նախագծերը։
Նախարարը պարզաբանումներ է տվել խորհրդարանականների՝ բնագավառին վերաբերող հարցերին:
Նիստին ներկա էին ԱԺ նախագահի տեղակալ Գագիկ Բաղունցը, պատգամավորներ և ֆինանսների նախարարի տեղակալ Նորայր Ավանեսյանը:

December 3, the draft law "On the Republic of Artsakh State Budget 2022" was discussed, at the joint sitting of the NA Standing Committees on Science, Education, Culture, Youth and Sports and Budget, Financial-Economic Management. The sitting was chaired by Aram Harutyunyan and Arthur Harutyunyan.
Presenting the expenditures in the spheres, the Minister of Education, Science, Culture, Youth and Sports Lusine Gharakhanyan noted that the 2022 budget envisages allocating 16 billion 705 million AMD to the ministry (excluding public administration maintenance expenditures), which has increased by 17.7% as compared to last year due to the increase in salaries from January 1, 2022. The Ministry has included the following projects into the non-formal education programs for the coming year: "Educational program "Me"", " International Scientific-Educational Complex "Shirakatsi Lyceum" ", "Organization of" Technopark ".
The Minister clarified the questions of the parliamentarians related to the sphere.
The NA Vice-President Gagik Baghunts, the deputies, the Deputy Minister of Finance Norayr Avanesyan were present at the sitting.