Կայացել է ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը
03 դեկտեմբերի 2021
Դեկտեմբերի 3-ին ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում քննարկվել է «ԱՀ 2022թ պետական բյուջեի մասին» ԱՀ օրենքի նախագիծը։Նիստը վարել են Արամ Հարությունյանն ու Արթուր Հարությունյանը:
Քննարկվել են «ԱՀ 2022թ պետական բյուջեի մասին» ԱՀ օրենքի նախագծում նախատեսված գիտության, կրթության, մշակույթի և սպորտի ոլորտների ֆինանսավորման հարցերը։
Կրթության, գիտության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի նախարար Լուսինե Ղարախանյանը, ներկայացնելով բնագավառների ծախսերը, նշել է, որ 2022 թվականի բյուջեով նախարարությանը նախատեսվում է հատկացնել 16 մլրդ 705 մլն ՀՀ դրամ /առանց պետական կառավարման պահպանման ծախսերի/, որը անցյալ տարվա համեմատ աճել է 17,7 տոկոսով, ինչը պայմանավորված է 2022 թ հունվարի 1-ից աշխատավարձերի բարձրացմամբ։Նախարարությունը ոչ ֆորմալ կրթության ծրագրերում գալիք տարում ներառել է ««Ես» կրթական ծրագիր», ««Շիրակացու ճեմարան» միջազգային գիտակրթական համալիր» և ««Տեխնոպարկ»-ի կազմակերպում» նախագծերը։
Նախարարը պարզաբանումներ է տվել խորհրդարանականների՝ բնագավառին վերաբերող հարցերին:
Նիստին ներկա էին ԱԺ նախագահի տեղակալ Գագիկ Բաղունցը, պատգամավորներ և ֆինանսների նախարարի տեղակալ Նորայր Ավանեսյանը:

Состоялось совместное заседание постоянных комиссий НС по вопросам образования, науки, культуры, молодежи и спорта и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению
03 декабря 2021
3-го декабря на совместном заседании постоянных комиссий НС по вопросам образования, науки, культуры, молодежи и спорта и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению был обсужден проект государственного бюджета Республики Арцах на 2022 год. Заседание вели Арам Арутюнян и Артур Арутюнян.
Министр образования, науки, культуры, молодежи и спорта Республики Арцах Лусине Караханян отметила, что расходы сфер в будущем году планируются на уровне 16 млрд 705 млн драмов (без расходов на содержание государственного управления), что на 17,7% больше, чем в текущем году. Увеличение расходов обусловлено повышением заработных плат с 1-го января 2022 года. Министерство в следующем году планирует внедрить в программу неформального образования проекты «Образовательная программа "Я, «Международный научно-образовательный комплекс "Лицей Ширакаци и "Организация технопарка".
Министр также ответила на вопросы парламентариев.
На заседании присутствовали заместитель председателя Национального собрания Гагик Бакунц, заместитель министра финансов Республики Арцах Норайр Мирзоян.