Դեկտեմբերի 2-ին Սևակ Աղաջանյանի և Արթուր Հարությունյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի և ֆինանսաբյուջետային ու տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը:
Նիստի ընթացքում քննարկվել է «ԱՀ 2022թ. պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծում նախատեսված իշխանության պետական, տեղական ինքնակառավարման, դատական մարմինների և դատախազության ֆինանսավորման հարցը:
Ստեփանակերտի քաղաքապետ Դավիթ Սարգսյանի տեղեկացմամբ քաղաքային համայնքի 2022թ․ բյուջեի նախագիծը եկամուտների գծով նախատեսվում է 2 մլրդ 499 մլն 97,4 հազ ՀՀ դրամի չափով, ծախսերի գծով՝ 2 մլրդ 499 մլն 97,4 հազ ՀՀ դրամի չափով։ Ծախսերն ուղղվելու են շինարարության, շրջակա միջավայրի պաշտպանության, բնակարանային շինարարության և կոմունալ ու մշակութային ծառայությունների, կրթության ծրագրերի ֆինանսավորմանը։
Ասկերանի շրջանի վարչակազմի 2022թ․ ծախսերը, ըստ շրջվարչակազմի ղեկավարի տեղակալ Լևոն Ծատրյանի, կազմելու են 204 մլն 858,4 հազ ՀՀ դրամ, որը նախորդ տարվա համեմատ այն աճել է 30 մլն 858 հազ ՀՀ դրամով։ Ծախսերն ուղղվելու են աշխատավարձի, էներգետիկ ծառայությունների ու շենքերի և կառույցների ընթացիկ նորոգման աշխատանքների կատարմանը։ 2021թ․ բյուջեի համեմատ 2022թ․ ծախսերը պակասել են 6 հոդվածով։ Շրջանի տեղական ինքնակառավարման մարմինների ծախսերը 2022թ պետական բյուջեի նախագծում նախատեսված են 390 մլն 24 հազ ՀՀ դրամի չափով, որոնք 2021թ․ համեմատ աճել են 27 մլն 17 հազ ՀՀ դրամով։ Ասկերանի ՏԻՄ-ի համար 2022թ պետական բյուջեի նախագծում նախատեսվում է 254 մլն 165 հազ ՀՀ դրամ դոտացիա։
Մարտակերտի շրջանի 2022 թ․ համայնքային բյուջեի սեփական եկամուտները, շրջվարչակազմի ղեկավար Ա․ Ավանեսյանի փոխանցմամբ,կազմելու են 109 մլն 640 հազ ՀՀ դրամ, որը 2021թ․ համեմատ պակասել է 959 հազ ՀՀ դրամով՝ պայմանավորված թշնամու տիրապետության տակ մնացած վարելահողերի, անասնագլխաքանակի պակասման և ռիսկային գոտում գտնվող հողահանդակների չմշակման հետ։
Շրջանի 2022թ․ բյուջեի ծախսային մասը կազմելու է 457 մլն 365 հազ ՀՀ դրամ, որի աճը պայմանավորված է աշխատավարձերի բարձրացմամբ։
Մարտունու շրջվարչակազմի ղեկավար Էդիկ Ավանեսյանը, մանրամասն ներկայացնելով շրջանի աշխատակազմի 2022թ․ բյուջեի նախագծով նախատեսված ծախսերը, նշել է, որ ծախսերի ծավալը նախատեսվում է 202 մլն 609,9 հազ ՀՀ դրամի չափով։ Մարտունու շրջանի համայնքային բյուջեի եկամտային մասը, համաձայն համայնքների ներկայացրած տարբերակի,կազմելու է 154 մլն 683 ,7 հազ ՀՀ դրամ, իսկ ֆինանսների նախարարության կողմից առաջարկված տարբերակում՝ 174 մլն 167,3 հազ ՀՀ դրամ։
Այնուհետև տեղական ինքնակառավարման մարմինների պատասխանատուները պատասխանել են պատգամավորների հնչեցրած հարցերին, որոնք վերաբերում էին մայրաքաղաքի սանիտարահիգիենիկ իրավիճակին, բակերի ու փողոցների բարեկարգմանը, շրջաններում սանմաքրման ավտոբազայի թարմանցմանը, համայնքներում խմելու ջրի խնդրին, հետպատերազմյան վնասների հետևանքների վերացմանը, համայնքային տների վերանորոգմանը, նոր կառուցվող բնակելի թաղամասերի կառուցմամբ պայմանավորված բնակչության մոտավոր թվակազմին և այլն:
Համատեղ նիստն այնուհետև շարունակվել է իշխանության պետական կառավարման ու դատական մարմինների ծախսերի քննարկմամբ: Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Կարեն Շահրամանյանի փոխանցմամբ ԱՀ նախագահի աշխատակազմի 2022 թվականի բյուջեն պլանավորվել է 883 մլն 737 հազ ՀՀ դրամ, ինչը 2021թ.-ի համեմատ աճել է 120 մլն ՀՀ դրամով՝ պայմանավորված աշխատավարձերի բարձրացմամբ և աշխատավարձային ֆոնդի բնականոն աճով:
2022թ. պետական բյուջեով խորհրդարանին նախատեսված հատկացումները կազմելու են 779 մլն 603,6 հազ ՀՀ դրամ։ Համեմատական աճը պայմանավորված է աշխատավարձերի բարձրացմամբ և պետական ծառայողների գործակիցների բնականոն աճով:
ԱՀ պետնախարարի աշխատակազմի 2022թ․ պահպանման ծախսերը կազմելու են 224մլն 478 հազ ՀՀ դրամ։
ԱՀ նախագահի աշխատակազմի կառավարության գործերի կառավարչության 2022 թվականի ծախսերի նախահաշիվը կազմում է 341 մլն 918 հազ դրամ, ինչը 2021 թ. համեմատ շուրջ 12 մլն 567 հազ ՀՀ դրամով ավել է: Ծախսերի ավելացումը պայմանավորված է աշխատավարձային ֆոնդի աճով: Ընդ որում՝ կառավարչության հաստիքների օպտիմալացման շնորհիվ վերոնշյալ ավելացումը նախատեսվածից քիչ է կատարվել:Մնացած ծախսային հոդվածներում փոփոխություն չի եղել:
Դատական համակարգի պահպանման ծախսերը նախատեսվել են 738 մլն 837 հազ ՀՀ դրամի չափով, որը 2021 թ. բյուջեի համեմատ աճել է 13,4 տոկոսով ՝պայմանավորված աշխատավարձերի բնականոն աճով:
Արցախի Հանրապետության դատախազության 2022թ. պլանավորվող բյուջեի ընդհանուր ծախսը կազմում է 593 մլն 662,300 հազ ՀՀ դրամ, որը ընթացիկ տարվա համեմատությամբ նվազել է 35 մլն 8,2 հազ ՀՀ դրամով: Նվազումը պայմանավորված է հաստիքացուցակի փոփոխությամբ: Ընդհանուր ծախսի՝ 593 մլն 662,300 հազ ՀՀ դրամի մեջ աշխատավարձի ֆոնդը կազմում է 527մլն 760,400 հազ ՀՀ դրամ կամ 88,9 տոկոսը: 2022թ. բյուջեն պլանավորելիս դատախազությունը մնացած բոլոր հոդվածներում ծախսի նվազեցում է ապահովել:
Արդարադատության նախարարության 2022թ. պետական բյուջեն կազմելու է 467 մլն 390հազ ՀՀ դրամ, որը գերազանցում է նախորդ տարվա բյուջեն 8 1մլն 551,400 հազ ՀՀ դրամով կամ 21,1 տոկոսով:Ավելացումը պայմանավորված է աշխատավարձի ֆոնդի բնականոն աճով:
Քննչական կոմիտեի նախագահ Իգոր Գրիգորյանը, ներկայացնելով ապարատի 2022 թ-ի ծախսը, նշել է, որ այն նախատեսվում է 470 մլն 686,800 հազ ՀՀ դրամի չափով: 2021թ-ի համեմատ գումարն աճել է 115 մլն 771,6 հազ ՀՀ դրամով՝ հաշվի առնելով գործակիցների աճն ու աշխատավարձերի բարձրացումը։
Ներկայացնելով հաշվեքննիչ պալատի 2021 թվականի ծախսը՝ պալատի խորհրդի նախագահ Տիգրան Ծատրյանը նշել է, որ այն կազմելու է 194 մլն 83,9 հազ ՀՀ դրամ, որը աճել է նախորդ տարվա նախատեսվածից 39 մլն 702,3 հազ ՀՀ դրամով:
Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանի խոսքով 2022թ. պաշտպանի աշխատակազմին հատկացվելիք գումարը կազմելու է 78մլն 267,900 հազ ՀՀ դրամ, որը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 14 մլն 571,400 հազ ՀՀ դրամով: ՄԻՊ գործառույթների կատարման արդյունավետության ապահովման նպատակով աշխատակազմի կողմից ձևավորվել է նոր հոդված ՝մասնագիտական զարգացման ծառայություններ, որի իրականացման համար կտրամադրվի 400 հազ ՀՀ դրամի չափով գումար։
Քաղծառայության խորհրդի նախագահ Բորիս Առուշանյանի փոխանցմամբ խորհրդի 2022թ-ի պահպանման ծախսերը ավելացել են 20 մլն 267 հազ ՀՀ դրամով՝ կազմելով 123մլն 945 հազ ՀՀ դրամ, կառավարության կողմից սահմանված կադրերի ռեզերվի /կարճաժամկետ/ գումարը կազմելու է 150 մլն ՀՀ դրամ, վերապատրաստման համար՝ 16 մլն ՀՀ դրամ, ՄՌԿՏՀ –ի համար՝ 1 մլն ՀՀ դրամ։
Համաձայն կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Սիրան Ավետիսյանի ներկայացրած տեղեկատվության՝ 2022թ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի բյուջեի ծախսը կազմելու է 88 մլն 347,5 հազ ՀՀ դրամ, որն աճել է 11 մլն 904,5 հազ ՀՀ դրամով։
Զեկուցողները պատասխանելե են պատգամավորների առաջադրած հարցերին:
Նիստին ներկա էին ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը, ԱԺ նախագահի տեղակալ Գագիկ Բաղունցը, պատգամավորներ, ֆինանսների նախարարի տեղակալ Նորայր Ավանեսյանը:

На совместных заседаниях постоянных комиссий НС продолжаются обсуждения проекта закона "О государственном бюджете Республики Арцах на 2022 год"
02 декабря 2021
2-го декабря под председательством Севака Агаджаняна и Артура Арутюняна состоялось совместное заседание постоянных комиссий Национального собрания Республики Арцах по государственно-правовым вопросам и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению.
В ходе заседания были обсуждены предусмотренные проектом закона "О государственном бюджете Республики Арцах на 2022 год" вопросы финансирования государственных органов, органов местного самоуправления, судебных органов и прокуратуры.
По словам мэра города Степанакерт Давида Саркисяна, проект бюджета городской общины на 2022 год по линии доходов составит 2 млрд 499 млн 97,4 тыс. драмов, по линии расходов – 2 млрд 499 млн 97,4 тыс. драмов. Расходы будут направлены на финансирование программ строительства, охраны окружающей среды, жилищного строительства, коммунальных и культурных услуг, а также образовательных программ.
Расходы Аскеранской районной администрации на 2022 год, по словам заместителя руководителя районной администрации Левона Цатряна, планируются на уровне 204 млн 858,4 тыс. драмов, что на 30 млн 858 тыс. драмов больше, чем в текущем году. Средства будут направлены на оплату труда, энергетические услуги и текущий ремонт зданий и сооружений. По сравнению с бюджетом на 2021 год, расходы, запланированные на 2022 год, сократились на 6 статей. Расходы органов местного самоуправления района в 2022 году предусмотрены в размере 390 млн 24 тыс. драмов, что на 27 млн 17 тыс. драмов больше, чем в 2021 году. Проектом государственного бюджета на 2022 год для органов местного самоуправления Аскеранского района предусматривается дотация в размере 254 млн 165 тыс. драмов.
Собственные доходы общинного бюджета Мартакертского района на 2022 год, по словам руководителя районной администрации А. Аванесяна, составят 109 млн 640 тыс. драмов, что на 959 тыс. драмов меньше, чем в 2021 году. Сокращение обусловлено невозможностью использования земель, находящихся в зоне риска и перешедших под контроль врага, а также сокращением поголовья крупного рогатого скота.
Расходная часть бюджета на 2022 год составит 457 млн 365 тыс. драмов. Рост обусловлен повышением заработных плат.
Руководитель Мартунинской районной администрации Эдик Аванесян, подробно представив расходы, предусмотренные проектом бюджета на 2022 год, отметил, что объем расходов планируется на уровне 202 млн 609,9 тыс. драмов.
Доходная часть общинного бюджета Мартунинского района, согласно представленному общинами варианту, составит 154 млн 683, 7 тыс. драмов, а, согласно варианту, предложенному Министерством финансов, – 174 млн 167,3 тыс. драмов.
Далее ответственные лица органов местного самоуправления ответили на вопросы депутатов, касающиеся санитарно-гигиенической ситуации в столице, благоустройства дворов и улиц, обновления автобазы санитарной очистки в общинах, проблемы питьевой воды, устранения послевоенных последствий, ремонта домов, примерной численности населения за счет строительства новых жилых районов.
Далее парламент обсудил расходы органов государственного управления и судебных органов власти.
По словам руководителя аппарата президента Республики Арцах Карена Шахраманяна, бюджет аппарата президента на 2022 год запланирован на уровне 883 млн 737 тыс. драмов, что на 120 млн драмов больше, чем в текущем году. Увеличение расходов обусловлено повышением заработных плат и естественным ростом фонда оплаты труда.
Предусмотренные государственным бюджетом на 2022 год ассигнования парламенту составят 779 млн 603,6 тыс. драмов. Сравнительный рост обусловлен повышением заработных плат и естественным ростом коэффициентов государственных служащих.
Расходы на содержание аппарата государственного министра Республики Арцах в 2022 году составят 224 млн 478 тыс. драмов.
Смета расходов управления делами правительства аппарата президента Республики Арцах на 2022 год составит 341 млн 918 тыс. драмов, что на 12 млн 567 тыс. драмов больше, чем в 2021 году. Увеличение расходов обусловлено ростом фонда оплаты труда, однако благодаря оптимизации штатов управления рост расходов оказался не таким высоким, как предполагалось. Остальные расходные статьи не изменились.
Расходы на содержание судебной системы предусмотрены в размере 738 млн 837 тыс. драмов, что на 13,4% больше, чем в 2021 году.  Увеличение расходов обусловлено ростом заработных плат.
Общий расход планируемого бюджета прокуратуры Республики Арцах на 2022 год составит 593 млн 662,300 тыс. драмов, что на 35 млн 8,2 тыс. драмов меньше, чем в текущем году. Сокращение расходов обусловлено изменением штатного расписания. Из общего объема расходов, который составит 593 млн 662,300 тыс. драмов, фонд оплаты труда составит 527 млн 760,400 тыс. драмов или 88,9%.
Бюджет Министерства юстиции в 2022 году составит 467 млн 390 тыс. драмов, что на 81 млн 551,400 тыс. драмов (21,1%) больше, чем в 2021 году. Увеличение обусловлено естественным ростом фонда оплаты труда.
Председатель Следственного комитета Игорь Григорян, представляя бюджет аппарата на 2022 год, отметил, что расходы планируются в размере 470 млн 686,800 тыс. драмов, что на 115 млн 771,6 тыс. драмов больше, чем в 2021 году. Увеличение обусловлено ростом коэффициентов и повышением заработных плат.
Представляя бюджет Аудиторской палаты на 2022 год, председатель совета палаты Тигран Цатрян отметил, что расходы составят 194 млн 83,9 тыс. драмов, что на 39 млн 702,3 тыс. драмов больше, чем в текущем году.
По словам Защитника прав человека Гегама Степаняна, в 2022 году сумма, предоставляемая на содержание аппарата Омбудсмена, составит 78 млн 267,900 тыс. драмов, что на 14 млн 571,400 тыс. драмов больше, чем в 2021 году. С целью обеспечения эффективности выполнения функций ЗПЧ была сформирована новая статья "Услуги профессионального развития", на осуществление которой будет выделена сумма в размере 400 тыс. драмов.
По словам председателя Совета гражданской службы Бориса Арушаняна, расходы на содержание совета в 2022 году увеличатся на 20 млн 267 тыс. драмов и составят 123 млн 945 тыс. драмов, предусмотренная правительством сумма на кадровый (краткосрочный) резерв составит 150 млн драмов, на переподготовку – 16 млн драмов, на информационную систему управления человеческими ресурсами – 1 млн драмов.
Согласно информации, представленной председателем Центральной избирательной комиссии Сиран Аветисян, расходы Центральной избирательной комиссии в 2022 году составят 88 млн 347,5 тыс. драмов, увеличившись на 11 млн 904,5 тыс. драмов.
На заседании присутствовал председатель НС Артур Товмасян, заместитель председателя НС Гагик Багунц, заместитель министра финансов Норайр Аванесян.