ԱԺ արտաքին հարաբերությունների ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում քննարկվել է «ԱՀ 2022թ. պետական բյուջեի մասին» ԱՀ օրենքի նախագիծը
29 նոյեմբերի 2021
Նոյեմբերի 29-ին տեղի է ունեցել Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որը վարել են Վահրամ Բալայանը և Արթուր Հարությունյանը։
Քննարկվել են «ԱՀ 2022թ. պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծում նախատեսված արտաքին քաղաքական գործունեության, զբոսաշրջության և տեղեկատվության ոլորտների ֆինանսավորման հարցերը։
Արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը, ներկայացնելով գերատեսչության պահպանման ծախսերը, նշել է, որ 2022թ բյուջեով նախատեսվում է 880 մլն 750,8 հազ.ՀՀ դրամ, որը 2021թ համեմատ ավել է 12 մլն 457,6 հազ ՀՀ դրամով, ինչը պայմանավորված է պետական համակարգի աշխատողների աշխատավարձերի բարձրացմամբ և պետծառայողի աշխատավարձի պաշտոնային դրույքաչափի բնականոն աճով։ Օտարերկրյա պետություններում ԱՀ մշտական ներկայացուցչությունների ծախսերը 2022թ. համար նախատեսվում է 580 մլն 237,3 հազ ՀՀ դրամ, որը նախորդ տարվա համեմատ նվազել է 23 մլն 44 ,3հազ ՀՀ դրամի չափով՝ պայմանավորված արժույթների փոխարժեքների իջեցմամբ:Նախարարը նաև պատասխանել է պատգամավորների առաջադրած հարցերին, որոնք հիմնականում վերաբերում էին անվտանգությանը, Արցախի կարգավիճակին, արտաքին քաղաքականությանը, ԱՀ մշտական ներկայացուցչությունների գործունեությանը, առկա մարտահրավերներին, տեղեկատվական դաշտի ընդլայնմանը։
ԱՀ էկոնոմիկայի և գյուղատնտեսության նախարար Արմեն Թովմասյանը, ներկայացնելով գալիք տարվա զբոսաշրջության ծախսերը, նշել է, որ զբոսաշրջության զարգացման ծրագրով նախատեսվում է բյուջեից հատկացնել 33 մլն 500 հազ ՀՀ դրամ՝ նախորդ տարվա 10,0 մլն-ի համեմատ: Ըստ նախարարի՝ զբոսաշրջության ծրագրի ծախսերը ուղղվելու են ենթակառուցվածքների և ծառայությունների բարելավման ու մարքեթինգի և խթանման միջոցառումներին։Արմեն Թովմասյանը կարևորել է «Ճանապարհ թրեյլ» նախագծի շրջանակներում նոր քայլուղիների ստեղծումը, «Տուրիստ բուս» ծրագրի վերագործարկումը։Նախարարը պատասխանել է պատգամավորների՝ ներքին տուրիզմի զարգացմանը, զբոսաշրջային կոնկրետ երթուղիների ձևավորմանն ու դրանց անվտանգային ապահովվածությանը վերաբերող հարցերին։
ԱՀ հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի նախագահ Արթուր Ներսիսյանն առանձնացրել է ոլորտի ծախսային հիմնական ուղղությունները«Ձայն արդարություն» ռադիոկայանի պահպանման համար նախատեսվում է ուղղել 10 մլն 841,2 հազ ՀՀ դրամ, ԱՀ հեռուստառադիոընկերության խորհրդին՝ 34 մլն 752,9 հազ ՀՀ դրամ, հեռուստատեսային և ռադիոծառայություններին՝ 443 մլն 614 հազ ՀՀ դրամ։ Խորհրդի նախագահը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին, որոնք վերաբերում էին կադրային քաղաքականությանը, մանկական և ժամանցային նախագծերի ընդլայնմանը, նոր իրողություններից բխող հաղորդումների գործարկմանը և այլն։
«Ազատ Արցախ» թերթի պահպանման ծախսերը, խմբագիր Նորեկ Գասպարյանի խոսքով, 2022թ.-ին 2021թ համեմատ փոփոխության չեն ենթարկվեի, չհաշված պետական համակարգի աշխատողների աշխատավարձերի 20 տոկոս բարձրացմամբ։Ըստ այդմ՝ թերթի պահպանման ծախսերը կազմելու են 106 մլն 503,2 հազ.ՀՀ դրամ: Թերթի խմբագիրը պարզաբանումներ է տվել թերթի տպաքանակի և հետևորդների նվազման, թերթի անվանակոչման վերաբերյալ պատգամավորների հնչեցրած հարցերին և առաջարկություններին։
Նիստին ներկա էին ԱԺ նախագահի տեղակալ Գագիկ Բաղունցը և ֆինանսների նախարարի տեղակալ Նորայր Ավանեսյանը։

November 29, the joint sitting of the NA Standing Committees on Foreign Relations and Budget, Financial and Economic Management took place, which was conducted by Vahram Balayan and Arthur Harutyunyan.
The issues of financing the foreign policy, tourism and information sphere, provided for in the draft law "On the Republic of Artsakh State Budget 2022", were discussed.
Presenting the maintenance expenses of the department, the Minister of Foreign Affairs Davit Babayan noted that the 2022 budget envisages 880 million 750 thousand 800 drams, i.e. 12 million 457 thousand 600 drams more than in 2021, which is conditioned by the increase of salaries of state system employees and a normal increase in the official salary of a civil servant. The expenses of the Permanent Representations of the Republic of Artsakh in foreign countries for 2022 are envisaged at 580 million 237 thousand 300 drams, which decreased by 23 million 44 thousand 300 drams as compared to the previous year due to lower exchange rates. The Minister also answered the questions posed by the deputies, which mainly referred to security, the status of Artsakh, foreign policy, the activity of the Permanent Representations of the Republic of Artsakh, existing challenges and expanding the information field.
Presenting the expenses of the coming year on tourism, the Minister of Economy and Agriculture of the Republic of Artsakh Armen Tovmasyan noted that the tourism development program envisages allocating 33 million 500 thousand drams from the budget (10.0 million last year).
The Chairman of the Board of the Public Television and Radio Company of Azerbaijan Arthur Nersisyan singled out the main expenditure directions of the sphere․ It is planned to direct 10 million 841 thousand 200 drams for the maintenance of "Voice Justice" radio station, 34 million 752 thousand 900 drams to the board of the Artsakh TV and Radio Company, 443 million 614 thousand drams to the TV and radio services. The Head of the Board answered the questions of the deputies, which referred to the personnel policy, the expansion of children's and entertainment projects, the launch of programs based on new realities, etc.
According to Editor Norek Gasparyan, in 2022 the maintenance costs of "Azat Artsakh" newspaper will not be changed compared to 2021, not counting the 20% increase in the salaries of state employees. According to that, the maintenance costs of the newspaper will make 106 million 503 thousand. 200 AMD. The editor of the newspaper clarified the questions and suggestions voiced by the deputies on the decreases of the newspaper circulation and followers, the naming of the newspaper.
The NA Vice-President Gagik Baghunts and the Deputy Minister of Finance Norayr Avanesyan were present at the sitting.