ԱԺ արտաքին հարաբերությունների ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում քննարկվել է «ԱՀ 2022թ. պետական բյուջեի մասին» ԱՀ օրենքի նախագիծը
29 նոյեմբերի 2021
Նոյեմբերի 29-ին տեղի է ունեցել Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որը վարել են Վահրամ Բալայանը և Արթուր Հարությունյանը։
Քննարկվել են «ԱՀ 2022թ. պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծում նախատեսված արտաքին քաղաքական գործունեության, զբոսաշրջության և տեղեկատվության ոլորտների ֆինանսավորման հարցերը։
Արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը, ներկայացնելով գերատեսչության պահպանման ծախսերը, նշել է, որ 2022թ բյուջեով նախատեսվում է 880 մլն 750,8 հազ.ՀՀ դրամ, որը 2021թ համեմատ ավել է 12 մլն 457,6 հազ ՀՀ դրամով, ինչը պայմանավորված է պետական համակարգի աշխատողների աշխատավարձերի բարձրացմամբ և պետծառայողի աշխատավարձի պաշտոնային դրույքաչափի բնականոն աճով։ Օտարերկրյա պետություններում ԱՀ մշտական ներկայացուցչությունների ծախսերը 2022թ. համար նախատեսվում է 580 մլն 237,3 հազ ՀՀ դրամ, որը նախորդ տարվա համեմատ նվազել է 23 մլն 44 ,3հազ ՀՀ դրամի չափով՝ պայմանավորված արժույթների փոխարժեքների իջեցմամբ:Նախարարը նաև պատասխանել է պատգամավորների առաջադրած հարցերին, որոնք հիմնականում վերաբերում էին անվտանգությանը, Արցախի կարգավիճակին, արտաքին քաղաքականությանը, ԱՀ մշտական ներկայացուցչությունների գործունեությանը, առկա մարտահրավերներին, տեղեկատվական դաշտի ընդլայնմանը։
ԱՀ էկոնոմիկայի և գյուղատնտեսության նախարար Արմեն Թովմասյանը, ներկայացնելով գալիք տարվա զբոսաշրջության ծախսերը, նշել է, որ զբոսաշրջության զարգացման ծրագրով նախատեսվում է բյուջեից հատկացնել 33 մլն 500 հազ ՀՀ դրամ՝ նախորդ տարվա 10,0 մլն-ի համեմատ: Ըստ նախարարի՝ զբոսաշրջության ծրագրի ծախսերը ուղղվելու են ենթակառուցվածքների և ծառայությունների բարելավման ու մարքեթինգի և խթանման միջոցառումներին։Արմեն Թովմասյանը կարևորել է «Ճանապարհ թրեյլ» նախագծի շրջանակներում նոր քայլուղիների ստեղծումը, «Տուրիստ բուս» ծրագրի վերագործարկումը։Նախարարը պատասխանել է պատգամավորների՝ ներքին տուրիզմի զարգացմանը, զբոսաշրջային կոնկրետ երթուղիների ձևավորմանն ու դրանց անվտանգային ապահովվածությանը վերաբերող հարցերին։
ԱՀ հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի նախագահ Արթուր Ներսիսյանն առանձնացրել է ոլորտի ծախսային հիմնական ուղղությունները«Ձայն արդարություն» ռադիոկայանի պահպանման համար նախատեսվում է ուղղել 10 մլն 841,2 հազ ՀՀ դրամ, ԱՀ հեռուստառադիոընկերության խորհրդին՝ 34 մլն 752,9 հազ ՀՀ դրամ, հեռուստատեսային և ռադիոծառայություններին՝ 443 մլն 614 հազ ՀՀ դրամ։ Խորհրդի նախագահը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին, որոնք վերաբերում էին կադրային քաղաքականությանը, մանկական և ժամանցային նախագծերի ընդլայնմանը, նոր իրողություններից բխող հաղորդումների գործարկմանը և այլն։
«Ազատ Արցախ» թերթի պահպանման ծախսերը, խմբագիր Նորեկ Գասպարյանի խոսքով, 2022թ.-ին 2021թ համեմատ փոփոխության չեն ենթարկվեի, չհաշված պետական համակարգի աշխատողների աշխատավարձերի 20 տոկոս բարձրացմամբ։Ըստ այդմ՝ թերթի պահպանման ծախսերը կազմելու են 106 մլն 503,2 հազ.ՀՀ դրամ: Թերթի խմբագիրը պարզաբանումներ է տվել թերթի տպաքանակի և հետևորդների նվազման, թերթի անվանակոչման վերաբերյալ պատգամավորների հնչեցրած հարցերին և առաջարկություններին։
Նիստին ներկա էին ԱԺ նախագահի տեղակալ Գագիկ Բաղունցը և ֆինանսների նախարարի տեղակալ Նորայր Ավանեսյանը։

На совместном заседании постоянных комиссий НС по внешним сношениям и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению был обсужден законопроект "О государственном бюджете Республики Арцах на 2022 год"
29 ноября 2021
29-го ноября под председательством Ваграма Балаяна и Артура Арутюняна состоялось совместное заседание постоянных комиссий НС по внешним сношениям и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению, на котором были обсуждены вопросы финансирования внешнеполитической деятельности, сфер туризма и информации.
Министр иностранных дел Республики Арцах Давид Бабаян, представляя запланированные расходы министерства, отметил, что на содержание ведомства из государственного бюджета планируется выделить 880 млн 750 тыс. драмов, что на 12 млн 457 тыс. 600 драмов больше показателя за текущий год. Увеличение расходов обусловлено повышением заработных плат работников государственной системы и естественным ростом ставки должностного оклада государственного служащего. На содержание постоянных представительств Республики Арцах в иностранных государствах планируется выделить 580 млн 237 тыс. 300 драмов, что на 23 млн 44 тыс. 300 драмов меньше показателя за текущий год. Сокращение обусловлено снижением курсов валют.
Министр также ответил на вопросы депутатов, касающиеся безопасности и статуса Республики Арцах, внешней политики, деятельности постоянных представительств Республики Арцах в иностранных государствах, имеющихся вызовов и возможностей расширения информационного поля.
Министр экономики и сельского хозяйства Республики Арцах Армен Товмасян, представляя запланированные расходы сферы туризма на будущий год, отметил, что в 2022 году на программу развития туризма из государственного бюджета планируется выделить сумму в размере 33 млн 500 тыс. драмов.  По словам министра, расходы туристической программы будут направлены на улучшение и маркетинг инфраструктуры и услуг. Армен Товмасян отметил важность создания новых пешеходных дорожек в рамках проекта "Janapar Trail", а также перезапуска программы "Tourist Bus".
Министр ответил на вопросы депутатов, касающиеся развития внутреннего туризма, формирования конкретных туристических маршрутов и обеспечения их безопасности.
Председатель Cовета общественной телерадиокомпании Республики Арцах Артур Нерсисян выделил основные расходные направления сферы: содержание радиостанции "Голос справедливости" – 10 млн 841 тыс. 200 драмов, Совет телерадиокомпании Республики Арцах – 34 млн 752 тыс. 900 драмов, телевизионные услуги и радио – 443 млн 614 тыс. драмов.
Артур Нерсисян ответил на вопросы депутатов относительно кадровой политики, увеличения количества детских и развлекательных проектов, а также запуска программ, обусловленных новыми реалиями.
По словам редактора газеты "Азат Арцах" Норека Гаспаряна, по сравнению с 2021 годом расходы на содержание газеты в 2022 году останутся неизменными, не считая повышения заработных плат работников государственной системы на 20%. Таким образом расходы газеты составят 106 млн 503 тыс. 200 драмов. Редактор газеты представил разъяснения и ответил на вопросы депутатов относительно сокращения тиража и числа подписчиков, а также наименования газеты.
На заседании присутствовал председатель НС Артур Товмасян и заместить министра финансов Норайр Аванесян.