Խորհրդարանի նախագահը ընդունել է Արցախի հասարակական կազմակերպությունների և հանրային գործիչների ներկայացուցիչներին
26 նոյեմբերի 2021
Նոյեմբերի 26-ին ԱՀ Աժ նախագահ Արթուր Թովմասյանը խորհրդարանի նիստերի դահլիճում հանդիպել է Արցախի հասարակական կազմակերպությունների և հանրային գործիչների ներկայացուցիչների հետ։
Նախքան հանդիպման բուն թեմային անցնելը՝ ներկաները մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին արցախյան 3 պատերազմներում նահատակված հայորդիների հիշատակը։
Հանդիպման նպատակն օրերս հասարակական կազմակերպությունների՝ ՌԴ նախագահ ՎՎ Պուտինին ուղղված բաց նամակի և նամակի ներքո ստորագրած հասարակական կազմակերպությունների անդամների հասցեին ԱՀ ԱԺ «Արդարություն» խմբակցության պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանի հնչեցրած վիրավորական արտահայտությունների բողոք- քննարկումն էր։
Նոյեմբերի 12-ին 3 տասնյակից ավելի հասարակական կազմակերպությունների, ուսանողական խորհուրդների և հանրային գործիչների ստորագրությամբ հրապարակվել էր բաց նամակ՝ ուղղված ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին։ Նամակում մասնավորապես նշվում էր խաղաղապահ առաքելության իրականացրած ջանքերի, ռազմական գործողությունների դադարեցման գործում ՌԴ նախագահի անձնական միջամտության, Ադրբեջանի կողմից պարբերաբար կրկնվող սադրանքների,դրանց հետևանքների և պատժիչ հավելյալ մեխանիզմների ներդրման անհրաժեշտության մասին։
Նամակի բովանդակությունը ԱԺ պատգամավոր Մ Հակոբյանը 168 am կայքին տված հարցազրույցում որակել էր որպես պոպուլիստական և բեմականացված գործունեություն, ինչպես նաև ստորագրածներին անվանել էր «նախագահ Արայիկ Հարությունյանի սեփականություն և իշխանության կողմից դրված կաթսայից կերակրվողներ»։
Հանդիպմանը ներկա հասարակական կազմակերպությունների ներկայցուցիչներն իրենց վրդովմունքն ու զայրույթն են հայտնել պատգամավորի հնչեցրած վիրավորական, զրպարտիչ արտահայտությունների համար և պահանջել են պատգամավորի՝ հրապարակայնորեն ներողություն խնդրելը։ «Ես անգամ իմ ծնողների սեփականությունը ինձ չեմ համարում, ուր մնաց մեկ ուրիշի սեփականությունը լինեմ։Պատգամավորը, ինչպես հրապարակայնորեն վիրավորանք ու զրպարտանք է ուղղել մեր հասցեին,այնպես էլ թող հրապարակավ ներողություն խնդրի», - պնդել է «Պահեստազորի սպաների միություն» հասարակական կազմակերպության անդամ Գարիկ Գրիգորյանը։
Հանդիպման մասնակիցները գտնում են, որ անձի նկատմամբ զրպարտանքն և վիրավորանքը ժամանակն է քրեականացնելու։
Աժ նախագահը շեշտել է ,որ ինքն իրավասու չէ որևէ գնահատական տալու, ուստի առաջարկել է հանդիպում կազմակերպել «Արդարություն» խմբակցության անդամների հետ և առկա խնդրին տալ համապատասխան լուծում։

Председатель парламента принял представителей общественных организаций и общественных деятелей Республики Арцах
26 ноября 2021
26-го ноября председатель НС Республики Арцах Артур Товмасян в зале заседаний парламента встретился с представителями общественных организаций и общественных деятелей Республики Арцах.
Прежде чем перейти к основной теме встречи, присутствующие минутой молчания почтили память верных сынов отечества, павших в трех арцахских войнах.
Поводом для встречи послужили оскорбительные высказывания депутата НС Республики Арцах от фракции "Справедливость" Метаксе Акопян в адрес открытого письма, адресованного президенту Российской Федерации Владимиру Путину, а также последовавший вслед за ними протест подписавшихся под письмом членов общественных организаций.
12-го ноября было опубликовано открытое письмо, адресованное президенту Российской Федерации Владимиру Путину, под которым подписались более трех десятков общественных организаций, студенческих советов и общественных деятелей. В письме, в частности, отмечалось об усилиях миротворческой миссии, личном вмешательстве президента России в прекращение военных действий, периодически повторяющихся провокациях со стороны Азербайджана, их последствиях и необходимости внедрения дополнительных карательных механизмов.
Содержание письма депутат НС Метаксе Акопян в интервью сайту 168.am охарактеризовала как популистскую и инсценированную деятельность, а также назвала подписавшихся "собственностью президента Араика Арутюняна и кормящимися с властями из общего котла".
Присутствующие на встрече представители общественных организаций выразили свое негодование и возмущение оскорбительными, клеветническими высказываниями депутата и потребовали публичного извинения. "Я даже собственностью своих родителей себя не считаю, не говоря уже о ком-то другом. Депутат оскорбила и оклеветала нас публично, поэтому мы требуем публичных извинений", – подчеркнул член общественной организации "Союз офицеров запаса" Гарик Григорян.
Участники встречи сошлись во мнении, что настало время криминализировать клевету и оскорбления.
Председатель НС подчеркнул, что он не правомочен давать какие-либо оценки, поэтому предложил организовать встречу с членами фракции "Справедливость" и дать соответствующее решение имеющейся проблеме.